Home Podróże Ferie 2022 Kiedy wypadają

Ferie 2022 Kiedy wypadają

by Agata Kubiak
Ferie

Ferie w 2022 roku? Kiedy wypadają

Ferie jak co roku ferie zimowe to najbardziej wyczekiwany przez uczniów czas. Statystycznie najmniej cieszą się zawsze Ci,

ferie zimowe

ferie zimowe

na których trafi pierwszy termin ferii (styczniowy), gdyż nie zdążyli jeszcze na dobre wrócić z ferii świątecznych, a tuż za rogiem kolejne. Brzmi dobrze – i rzeczywiście nie stanowi to aż tak wielkiego problemu.

Tworzy się on jednak w oczekiwaniu na kolejne wolne dni od szkoły, które przypada dopiero w Święta Wielkanocne. Dzieciaki wolą więc odczekać troszkę dłużej, „przemęczyć się” i mieć wolne w późniejszych terminach.
W tym roku ferie zaczynają się jak zwykle w połowie stycznia. Dokładną tegoroczną datą oficjalnego rozpoczęcia ferii zimowych jest 17 stycznia 2022 roku.

Które województwa rozpoczynają ferie w 2022 roku?

Województwa podlegające pod pierwszy termin ferii jeszcze przed Nowym Rokiem muszą myśleć o planowaniu wyjazdów,

terminy ferii zimowych

terminy ferii zimowych

rezerwowaniu wycieczek, czy też po prostu organizowaniu sobie czasu wolnego w inny sposób. Jeśli jednak ktoś przyśnie i obudzi się w połowie stycznia z myślą, iż jednak chce gdzieś wyjechać będzie miał bardzo małe szanse na rezerwację z uwagi na ogromne oblężenie ośrodków wypoczynkowych, hoteli, hosteli, domków w miejscowościach górskich i zimowych.

W tym roku najbardziej na baczności muszą mieć się rodzice dzieciaków z województw: kujawsko- pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego oraz wielkopolskiego, ponieważ to właśnie oni mają ferie jako pierwsi.

Ferie 2022 – kolejność w poszczególnych województwach

ferie zimowe

ferie zimowe

Pamiętacie to uczucie, kiedy tylko odliczaliśmy dni do ferii zimowych? Ten wspaniały czas motywuje do działania i zaliczania pozostałości przedmiotów – ponieważ zazwyczaj właśnie do ferii zimowych trwają w szkołach półrocza. Warto więc pamiętać kiedy właściwie przypadają one dla danego województwa. I tak kolejno:

17 – 30 stycznia 2022 r.

Województwa: kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie

24 stycznia – 6 lutego 2022 r.

zakończenia ferii zimowych

zakończenia ferii zimowychWojewództwa: podlaskie, warmińsko-mazurskie

31 stycznia – 13 lutego 2022 r.

Województwa: dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie

14 – 27 lutego 2022 r.

Województwa: lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie

 

Do kiedy potrwają ferie w tym roku?

ferii zimowych

ferii zimowych

Ostatni szczęściarze będą wypoczywać prawie do marca. Dzielił będzie ich tylko jeden dzień, ponieważ ferie kończą się 27 lutego 2022 roku – a luty tego roku będzie miał 28 dni.

Aż pięć województw skorzysta z tego terminu. Jeżeli tylko pogoda będzie sprzyjać będziemy mogli śmiało powiedzieć, iż to najwięksi szczęściarze, gdyż nie dość, że zaczynają ferie w walentynki, mają je najpóźniej (gdy wszyscy już będą siedzieć w szkołach nie myśląc o wolnym), będą też najkrócej czekać na kolejne wolne dni – tym razem świąteczne.

 

Ferie 2022 a pandemia

wiosenna przerwa świąteczna

wiosenna przerwa świąteczna

Pandemia zmieniła życie każdego z nas. Mimo że zaczęliśmy się do niej przyzwyczajać w mniejszym bądź większym stopniu i żyć z nią na co dzień, jednak są takie momenty, że zaczyna nam przeszkadzać wyjątkowo bardzo.

Takimi momentami są zazwyczaj zaplanowane urlopy, czy wyjazdy, które nie mogły się odbyć z uwagi na ograniczenia spowodowane restrykcjami obowiązującymi w poszczególnych krajach. Niestety nie mamy na to wpływu i musimy się do tego przystosować.

Nikt nie jest w stanie stwierdzić, jak będą wyglądały tegoroczne ferie. Czy wszystko będzie zamknięte? Czy wręcz przeciwnie – otwarte jednak z zachowaniem ostrożności i ograniczeń jak dotychczas? Na te pytania odpowiedzi nie zna nikt.

ferie zimowe

ferie zimowe

Zimowa przerwa świąteczna

Musimy się przygotować na każdą ewentualność. Dlatego też wiele rodzin decyduje się na wcześniejsze wyjazdy, chociażby weekendowe, aby zapobiec sytuacji, w której nie będzie już takiej możliwości.

Doskonałą alternatywą jest też spędzenie ferii w swoim rodzinnym mieście, bądź wsi. To nic złego. Spotkania ze znajomymi, czytanie książek (oczywiście nie te szkolne, a te spełniające zainteresowania), spacer, maraton filmowy!

To wspaniałe czynności, które można wykonać w wolnym czasie w zimowe dni. Oczywiście jeśli tylko pogoda spełni swoje zadanie – sanki, bałwan, ślizgawka, bitwa na śnieżki – brzmi jak powrót do dzieciństwa!

zakończenie zajęć dydaktyczno

zakończenie zajęć dydaktyczno

Wiele z nas w czasie pandemii rozwinęło nowe umiejętności, których prawdopodobnie w normalnym trybie nawet by nie rozpoczęło. Jedni zaczęli gotować, inni pisać, jeszcze kolejni śpiewać, szyć, tańczyć.

Wiele pasji, które zostały porzucone przez codzienny bieg odnalazły swoje tchnienie w ludziach właśnie w tym ciężkim czasie. Nawet jeżeli pandemia zamknie w domach na ferie dzieci – wiele alternatyw jest  w stanie zapewnić dobrze spędzony czas.

Powiązane artykuły