Home Moda Co zrobić z niepotrzebną odzieżą? Poznaj 5 ekologicznych sposobów

Co zrobić z niepotrzebną odzieżą? Poznaj 5 ekologicznych sposobów

by Agata Kubiak
Co zrobić z niepotrzebną odzieżą? Poznaj 5 ekologicznych sposobów

Niemal każdy z nas ma w szafie choć jedną parę za ciasnych jeansów czy płaszcz nienoszony od dawna. Jeśli planujesz porządki w garderobie i zastanawiasz się, co zrobić z niepotrzebnymi ubraniami, sprawdź, jak poradzić sobie z nimi w ekologiczny sposób.

 

Niepotrzebna odzież – co z nią zrobić?

Niezależnie od tego, czy wyznajesz zasadę „mniej znaczy więcej”, czy lubisz, gdy w twojej szafie jest naprawdę spory wybór rzeczy, regularny przegląd garderoby to podstawa. Porządki robione co najmniej raz na sezon pozwalają posegregować ulubione ubrania tak, by kompletowanie codziennych stylizacji było łatwiejsze. Zdarza się jednak, że w trakcie sprzątania szafy znajdziemy niepotrzebne ubrania.

Za małe, za duże lub niepasujące do naszego stylu rzeczy często zalegają na półkach latami. Jak się z nimi rozprawić? Wyrzucenie na śmietnik wydaje się najprostszym rozwiązaniem, ale też najmniej ekologicznym. Odpady tekstylne, szczególnie, gdy w grę wchodzą syntetyczne włókna, mogą rozkładać się latami, zanieczyszczając środowisko. W świetle zmian klimatycznych warto rozważyć sposoby bardziej przyjazne planecie. Jeśli szukasz pomysłu na to, co zrobić z niepotrzebną odzieżą, sprawdź pięć prostych, ekologicznych rozwiązań.

1.     Sprzedaj niepotrzebne ubrania

Używana odzież w dobrym stanie może znaleźć nowego właściciela. Sprzedając ją, odzyskasz choć część pieniędzy przeznaczonych na zakup, a jednocześnie dasz jej drugie życie. Sprzedaż niepotrzebnych ubrań jest dziś naprawdę prosta. Do wyboru mamy popularne platformy aukcyjne z odzieżą z drugiej ręki, ale też lokalne grupy na Facebooku czy po prostu media społecznościowe, z pomocą których z łatwością zorganizujemy wyprzedaż szafy.

2.     Oddaj niepotrzebne ubrania bliskim

Niepotrzebne ubrania, które w twojej szafie zalegają od dawna, mogą okazać się idealne dla kogoś z twoich bliskich lub dalszych znajomych. Często najprostsze rozwiązania są najlepsze, dlatego nienoszoną przez nas odzież warto pokazać mamie czy przyjaciółce, a ubranka dziecięce oddać koleżance, która ma młodsze dzieci.

3.     Oddaj ubrania potrzebującym

Jeśli nie mamy czasu na organizowanie wyprzedaży szafy, dobrym pomysłem będzie zbiórka odzieży dla potrzebujących. Gdzie można oddać niepotrzebne ubrania? Domy samotnej matki, domy pomocy społecznej czy domy dziecka to tylko niektóre z wielu miejsc, które często przyjmują tego rodzaju wsparcie. Warto też sprawdzić zbiórki ubrań organizacji charytatywnych.

4.     Zbiórka odzieży – sprawdź, gdzie można oddać niepotrzebne ubrania

Zbiórki ubrań organizują nie tylko fundacje czy domy opieki, ale też popularne sieciówki czy sklepy z odzieżą. Ubraniomaty czy specjalne akcje z oddawaniem używanej odzieży przygotowuje chociażby marka 4F. Aktualne informacje na ich temat i wiele praktycznych porad dotyczących bardziej ekologicznego stylu życia znajdziemy na stronie 4Fchange.com.

5.     Oddaj ubrania online – najprostszy ekologiczny sposób na niepotrzebną odzież

Jeśli przed oddaniem niepotrzebnej odzieży powstrzymuje cię mnóstwo wymówek i brak czasu, idealnym rozwiązaniem będzie dla ciebie zbiórka ubrań online. Wystarczy, że nienoszone już rzeczy spakujemy w dobrze zabezpieczone kartony, a następnie zamówimy kuriera, np. przez stronę Ubrania do Oddania, który odbierze je od nas z dowolnego miejsca. Używana odzież następnie trafi do renowacji i zostanie ponownie wprowadzona do obiegu. Prosto i z troską o planetę.

Powiązane artykuły