Home Moda Pielęgnacja stóp – domowy pedikiur

Pielęgnacja stóp – domowy pedikiur

by Agata Kubiak
Pielęgnacja stóp

Pielęgnacja stóp – domowy pedikiur

Pielęgnacja stóp, jest równie ważna, co pielęgnacja dłoni – żadna z nas podczas letnich przechadzek w szpilkach, czy sandałach nie chce przecież epatować zrogowaciałymi piętami, czy nabrzmiałymi pęcherzami na palcach. Jednak, by właściwie i profesjonalnie zadbać o wygląd i kondycję swoich stóp, nie musisz wcale wydawać kroci na wizyty u kosmetyczek! Wystarczy, tylko byś sięgnęła po poniższy materiał, z którego dowiesz się, jak właściwie i samodzielnie wykonać domowy pedicure w paru krokach.

Skąd bierze się zrogowaciały naskórek na stopach?

zdrowe stopy

zdrowe stopy

Wiele kobiet, które nie wykonują regularnie zabiegu pedicure, mierzy się ze zrogowaciały naskórkiem i pękającą stopą. Jak właściwie do tego dochodzi? Tak naprawdę jest dość częsta, powszechna przypadłość, z którą przychodzi nam się mierzyć.

Zrogowaciały naskórek to wynik niewłaściwej pielęgnacji takiej, jak zapominanie o codziennym, dogłębnym nawilżeniu stóp lub używanie wysuszających produktów myjących, jak np. mydło. Częste i gorące kąpiele również nie sprzyjają wyglądowi naszych stóp, gdyż dodatkowo je wysuszają.

Jak pozbyć się zrogowaciałego naskórka?

kąpieli stóp

kąpieli stóp

W pozbyciu się niechcianego, zrogowaciałego naskórka z pięt z pewnością pomoże zapobieganie jego wysuszaniu i pękaniu, poprzez regularną pielęgnację.

Jednak, jeśli nie dbasz o stopy systematycznie, warto byś wdrożyła intensywną kurację stóp, poprzez moczenie kończyn w wodzie z solą, złuszczanie naskórka za pomocą tarki lub pumeksu i obfite nawilżanie stóp, dzięki obfitemu nakładaniu odpowiednich preparatów do stóp. Najlepiej jednak złuszczanie i nawilżanie stóp, połączyć z pielęgnacją ich paznokci.

Pedicure – pielęgnacja paznokci u stóp

moczenie stóp

moczenie stóp

Pielęgnacja paznokci u stóp następuje zawsze po porządnym złuszczeniu i zmiękczeniu naskórka. Jest ona niezbędna w utrzymaniu estetycznego wyglądu nóg – nie trzeba jednak zawsze malować paznokci na kolorowo. Wystarczy nadać im kształt, wypolerować płytkę paznokcia oraz nałożyć odżywkę o różnych właściwościach np. wzmacniających, zapobiegających żółknięciu, a nawet przeciwgrzybicznych.

Pielęgnacja stóp – kosmetyki

Jeśli chcesz samodzielnie wykonać pedicure, z pewnością oprócz zarezerwowania sobie wolnego czasu, musisz uzbroić się w zestaw kosmetyków.

Wydatek na takie produkty pielęgnacyjne jest zazwyczaj jednorazowy i pozwala on na wielokrotne użycie wybranych preparatów. Kosmetyki do pielęgnacji stóp pomogą pozbyć się zrogowaciałego naskórka, odżywić wysuszony naskórek, zlikwidować  nieestetyczne zmiany na stopach, wzmocnić i wyrównać płytkę paznokcia, a nawet pozbyć się grzybicy paznokci (o ile się ją posiada). Jakie kosmetyki i akcesoria zatem, będą Ci potrzebne do wykonania domowego pedicure?

skóra stóp

skóra stóp

krem do pielęgnacji stóp; odpowiedni do Twoich potrzeb. Na rynku kosmetycznym istnieje wiele preparatów z najróżniejszymi składnikami (np. mocznik, lanolina), które właściwie zadbają o Twoje stopy. Pragniesz pozbyć się grzybicy? Zainwestuj w preparat bogaty z clotrimazol. Chcesz zapobiec nadpotliwości stóp? Zaopatrz się w krem, który w składzie ma sole glinu.

– sól do stóp; którą wsypuje się do gorącej wody ma działanie dezynfekujące i zmiękczające naskórek

– pilnik do paznokci; najlepiej taki o gradacji średnioziarnistej między 100 a 180, który nada odpowiedni kształt paznokciom

– blok polerski; wyrównuje powierzchnię paznokcia i przygotowuje paznokieć do malowania

– odżywka do paznokci; przedłuży trwałość wybranego lakieru

– top coat; zabezpieczy lakier przed odpryskiwaniem

– lakier do paznokci w ulubionym kolorze

– cążki do skórek lub preparat do usuwania skórek i drewniane patyczki, jeśli nie masz doświadczenia w usuwaniu ich za pomocą cążek

– tarka do stóp/pumeks; będzie potrzebna w pozbyciu się zrogowaciałego, popękanego naskórka

– separatory; ułatwią malowanie paznokci

Szybki pedicure krok po kroku

skóra stóp

skóra stóp

Jeśli posiadasz wszystkie niezbędne kosmetyki i akcesoria pomocne w wykonaniu pedicure, możesz przystąpić do domowego zabiegu, który naprawdę nie zajmie dużo czasu!

1. W misce lub w wannie przygotuj ciepłą wodę z solą (wsyp kilka garści). Włóż do niej stopy na czas 10-15 minut, a następnie wysusz je ręcznikiem. Krok ten pomaga zmiękczyć zrogowaciały naskórek, ułatwiając tym samym jego pozbycie się w kolejnych etapach.

2. Teraz czas na złuszczanie stóp. W zależności od posiadanego przez Ciebie sprzętu (pumeksu lub tarki), złuszczaj dokładnie i delikatnie twardy naskórek wokół pięt i palców.

3. Czas na pielęgnację paznokci. Użyj pilnika do nadania odpowiedniego kształtu paznokciom, a następnie za pomocą cążek lub preparatu do usuwania skórek pozbądź się nabłonka.

4. Kolejnym krokiem będzie wypolerowanie paznokcia za pomocą bloku polerskiego, który przygotuje Twoje paznokcie na dalsze zabiegi.

zmęczone stopy

zmęczone stopy

5. Włóż między palce stóp separatory, a następnie nałóż odzywkę na paznokcie, która nie tylko przedłuży trwałość lakieru, ale i utwardzi płytkę paznokcia.

6. Na koniec pomaluj paznokcie wybranym kolorem lakieru dwoma warstwami, nałóż top coat i wetrzyj w stopy porządną ilość wybranego kremu.

Pedicure – co zrobić z wrastającym paznokciem?

usunięcie martwego naskórka

usunięcie martwego naskórka

Jak natomiast radzić sobie z nieprzyjemnym problemem wrastającego paznokcia? Ten kłopot to nie tylko estetyczny defekt, ale i również dotkliwy ból.

By poradzić sobie z tą uciążliwą dolegliwością, nie trzeba wcale kupować nowoczesnych plastrów ułatwiających separację paznokcia z naskórkiem. Wystarczy wypróbować tradycyjnej metody moczenia stóp w wodzie z dodatkiem szarego mydła lub soli bocheńskiej. Stopę z problematycznym palcem należy trzymać w płukance przez 20 minut.

Pedicure – co zrobić, gdy stopy się pocą?

pielęgnować stopy

pielęgnować stopy

Jeśli prócz zrogowaciałych pięt, czy nieestetycznych paznokci mierzysz się z nadmierną potliwością stóp, warto do regularnej pielęgnacji kończyn dolnych wdrożyć kolejny zabieg, który znacznie ograniczy wydzielanie potu przez stopy. Wilgotne stopy bowiem, nie tylko znacznie utrudniają samopoczucie, ale i zwiększają ryzyko zachorowania na grzybice, czy inne infekcje skóry.

Na początku dobrze jest wyposażyć się takie produkty, jak kremy, zasypki, czy aerozole do stóp, które oprócz właściwości odżywczych i nawilżających, będą ograniczały również pocenie się stóp, dzięki zawartości aktywnego składnika soli glinu, drzewa herbacianego i kwasu bornego.

Dobrym sposobem na zwalczenie pocenia się stóp będą również ich regularne kąpiele w roztworze wodnym z dodatkiem szałwii, rozmarynu i kory dębu.

Pedicure – nagniotki, odparzenia, pękające pięty

Na odparzenia, medzele i pęcherze stóp najczęściej narzekają osoby aktywnie spędzające czas, turyści, podróżnicy oraz Ci, którzy są zmuszeni większość czasu przebywać w niewygodnym obuwiu. Jak sobie poradzić z tą nieestetyczną przypadłością stóp?

pielęgnacji stóp

pielęgnacji stóp

Modzele i nagniotki to rodzaj odcisków. Te pierwsze pojawiają się najczęściej na podeszwach stóp i mają żółtawy odcień, drugie zaś – nagniotki – występują na palcach stóp. By pozbyć się odcisków, najlepiej używać nawilżających kremów do stóp zawierających kwas salicylowy. W walce z nagniotkami, pomocne będą z kolei kliny międzypalcowe.

Zadbane stopy

skóry stóp

skóry stóp

Pęcherze pojawiające się na stopach charakteryzują się bąblem wypełnionym płynem i powstają na wskutek długotrwałego ucisku. Choć duża ilość osób radzi sobie z nimi w dość prosty sposób – po prostu je przekuwa – większość medyków ostrzega przed radzeniem sobie w ten sposób z bolesnymi rankami.

Lepiej prócz wyposażenia się w odpowiednie, wygodne obuwie, pozbyć się pęcherzy stosując specjalne plastry hydrokoloidalne, które zabezpieczają rankę przed infekcjami i dodatkowo wspomagają jej gojenie. Plusem tych plastrów jest fakt, iż zapewniają rance stałą wilgoć, odprowadzając tym samym płyn umieszczony w środku zmienionego naskórka.

Powiązane artykuły