Home Zdrowie Nawyki, które przedwcześnie Cię postarzają

Nawyki, które przedwcześnie Cię postarzają

by Agata Kubiak
Nawyki, które przedwcześnie Cię postarzają

Istnieją nawyki, które postarzają i sprawiają, że czujemy się źle. Takich nawyków należy unikać. Konieczna jest dbałość o ciało, dobry nastrój, prawidłową dietę.

Złe nawyki należy zwalczać, żeby to zrobić należy uświadomić sobie jakie nawyki mamy i jak bardzo mogą być szkodliwe. Obserwacja samego siebie jest sposobem na dbałość o ciało, nawyki oraz prawidłową dietę. Złe nawyki są tym, co postarza, odbiera chęć do życia oraz energię.

Nawyki, które przedwcześnie Cię postarzają

Nawyki, które przedwcześnie postarzają każdego są różnorodne, ale powtarzają się u wielu osób. Na pewno należą do nich przesiadywanie godzinami przed telewizorem, samotność, unikanie towarzystwa innych osób. Takie nawyki należy pokonać i zdecydowanie z nich zrezygnować.proces starzenia

Aktywność, ruch, spędzanie czasu z innymi osobami są najlepsze. Pozwalają unikać przedwczesnego starzenia i dają wiele możliwości.

Spokojnego funkcjonowania oraz wolniejszego starzenia się. Jeśli widzimy, że coś nam nie służy to najlepiej zerwać z takim przyzwyczajeniem. Im wcześniej to się stanie, tym będzie lepiej. Nie ma co do tego wątpliwości. 

Spanie z twarzą w poduszce

Spanie z twarzą w poduszce jest szkodliwe – utrudnia oddychanie, sprawia, że człowiek budzi się rano stłamszony i niewyspany. Taki nawyk jest bardzo kłopotliwy i nie daje poczucia relaksu.

powstawanie zmarszczekLepiej spać na którymś z boków i swobodnie oddychać. Spanie z twarzą w poduszce nie jest polecane nikomu.

W każdym wieku jest to nawyk bardzo szkodliwy i nie dający naprawdę niczego dobrego. Należy koniecznie z niego zrezygnować i wybrać inną pozycję ciała do codziennego spania.

Poza tym może ono podrażniać i rozciągać skórę twarzy, co nie poprawia jej wyglądu. Spanie na poduszce jest dobre, ale nie z twarzą w niej. Najlepiej kupić poduszkę ortopedyczną, która sprzyja dobremu i zdrowemu odpoczynkowi.

Taki relaks jest zdecydowanie zalecany i ma znaczenie dla dobrego samopoczucia. Człowiek wyspany ma siłę do zmagania się z codziennym życiem i lepiej funkcjonuje, wydajniej pracuje, ma lepszy nastrój. 

Nie zmywasz makijażu na noc

regularne ćwiczeniaSpanie z makijażem to fatalny zwyczaj. Cera nie oddycha, nie regeneruje się, starzeje się, a cała pościel jest wybrudzona kosmetykami.

Makijaż na twarzy należy mieć w dzień, ale nie w nocy. Poza tym następuje rozpad kolagenu, może pojawić się trądzik, a także przesuszenie cery.

Makijaż na twarzy oznacza też zagrożenie stanem zapalnym oczu, łamią się rzęsy. Nie mówiąc już o tym, że na poduszce zostają ślady pudru, pomadki i innych kosmetyków.

Jeśli taki przypadek zdarzy się raz kiedyś to nie jest problem, ale regularne zostawianie makijażu na noc jest fatalnym pomysłem. Należy zmyć go starannie przeznaczonymi do tego środkami – najlepiej płynem micelarnym dwufazowym, a przed spaniem nałożyć krem na cerę.

powstawaniu zmarszczekMusi to być krem na noc, dedykowany specjalnie do tego celu, który odżywi twarz, a jego składniki wnikną w głąb cery.

Z makijażem pozostawionym na noc przedwczesne starzenie się cery jest gwarantowane. Zatkane pory, przedwczesne starzenie się skóry twarzy, bakterie rozniesione po całej buzi – tego można oczekiwać nie zmywając makijażu z twarzy.

Konsekwencje takiego postępowania mogą być naprawdę tragiczne. Usuwanie makijażu to nie tylko działanie urodowe, ale także zdrowotne. Zadbana cera przedłuża młodość, a duża ilość zmarszczek postarza. O tym nie wolno nigdy zapominać.

Zbyt słabo nawilżasz skórę

procesy starzeniaSłabe nawilżenie skóry jest problemem. Należy nawilżać ją od wewnątrz i od zewnątrz. Dobrze nawilżona cera jest sprężysta, ma ładny koloryt, nie starzeje się tak szybko, zmarszczki nie pojawiają się na niej tak szybko.

Cera jest sucha z powodu opalania się na słońcu, stosowania chlorowanej wody do jej mycia, braku kwasów omega 3 i omega 6 w organizmie, częstego opalania się w solarium.

Klimatyzowane pomieszczenia także wysuszają cerę i szkodzą jej bardzo mocno. Zdecydowanie nie warto unikać dobrej wody do mycia oraz picia.

Co najmniej 1,5 litra wody dziennie należy pić, bez tego organizm będzie przesuszony. Woda daje nawilżenie, wspomaga organizm i sprawia, że wypłukiwane są toksyny. Im słabiej nawilżona cera i cały organizm, tym szybsze starzenie. Woda potrafi czynić cuda, nie należy więc żałować jej sobie.codzienne nawyki

Zbyt częste peelingi do twarzy

Peeling do twarzy to dobra rzecz. Oczyszcza, wygładza, wspiera cerę. Nie należy jednak z niczym przesadzać.

Peeling raz w tygodniu spokojnie można stosować. Nieprzyjemne podrażnienia twarzy są powodowane przez peeling. Warto zastanowić się nad zmianą postępowania.

Zaniedbywanie kremów SPF

promieniowanie ultrafioletoweDbałość o cerę jest konieczna. SPF w kremach dobrze chroni cerę. Kremy z filtrami nie są przeznaczone wyłącznie do stosowania w lecie.

Wystawianie buzi na promienie słoneczne może być szkodliwe. Zdrowa i pięknie wyglądająca cera jest wyjątkowa, nie ma na niej przebarwień.

Słońce może wysuszać cerę, powodować piegi i inne zmiany pigmentacji.

Krem z filtrami zabiera się nie tylko na wakacje, ale stosuje się go przez cały rok. Takie postępowanie jest zdecydowanie najlepsze.

Za dużo kawy

wyglądasz starzejKawa jest bardzo popularna. Polacy uwielbiają czarny napój, często dodają do niego cukier, mleko, cynamon lub kardamon.

Pije się jej dużo, ale nie należy przesadzać z jej spożyciem. Specjaliści twierdzą, że można sobie pozwolić na cztery filiżanki kawy dziennie. Większe ilości mogą być szkodliwe.

Kawa zawiera kofeinę, podnosi ciśnienie krwi, zwiększa wydzielanie adrenaliny. Poza tym kawa przeciąża nadnercza. Kawa zmniejsza przyswajanie cynku, żelaza i wypłukuje magnez z organizmu.

Lepiej nie przesadzać z kawą, można sięgać po bezkofeinową, pijąc wiele kaw dziennie lub zastąpić ją kawą zbożową.

Picie 7-8 kaw dziennie to zdecydowanie przesada. Mała czarna kawa po śniadaniu usuwa zmęczenie i korzystnie wpływa na organizm. Nie zaleca się picia kawy z mlekiem i cukrem, ponieważ jest bardzo kaloryczna.

Siedzenie zgarbionym

organizm zaczyna odkładać cukierSiedzenie w pozycji zgarbionej źle wpływa na mięśnie poprzeczne brzucha i sprawia, że kręgosłup lędźwiowy doznaje obrażeń.

Pojawiają się bóle krzyża. Na pewno nie wolno w ten sposób siedzieć przez osiem godzin dziennie w pracy.

W pracy należy znaleźć czas na kilka drobnych ćwiczeń fizycznych, nieraz wstać zza biurka i przejść się, aby zachować dobrą kondycję fizyczną.

Od dziecka należy uczyć siedzenia prosto i prawidłowej postawy ciała. Służy temu między innymi proste ćwiczenie polegające na spacerowaniu z książkami na głowie.

Kręcenie włosów na palcu

przewlekły stresKręcenie włosów na palcu jest przyzwyczajeniem wielu osób. Należy je zwalczać, ponieważ można w ten sposób uszkodzić włosy. Nawyk pojawia się w czasach dzieciństwa. Oznacza zdenerwowanie, czasami zaburzenia obsesyjno-kompulsywne.

Na pewno nie jest to przyjemne, ale może się zdarzyć. Kręcenie włosów na palcu oznacza roztargnienie, zdenerwowanie, zły stan ducha oraz umysłu.

Najlepiej jest zadbać o to, by zająć czymś ręce – robić na drutach, haftować, pracować, a czasami posiedzieć bezczynnie. Kręcenie włosów na palcu lepiej zostawić we wspomnieniach, a nie kultywować. Nerwowość należy opanować, a spokój wewnętrzny pozwala o wiele lepiej funkcjonować.

Częste dotykanie twarzy

aktywności fizycznejCzęste dotykanie twarzy jest niedobrym nawykiem.

Może roznosić infekcje bakteryjne, wirusowe, przyczyniać się do zapalenia spojówek oraz trądziku. Podobno człowiek dotyka 29 razy dziennie oczu.

Po twarzy dość często przesuwa palcami, rozcierając puder czy niszcząc makijaż. Wszystko zostaje na palcach.

Czasami taki puder może zostać nieświadomie wtarty w oczy i spowodować infekcję. Dotykanie twarzy i oczu palcami jest bardzo złym nawykiem, który koniecznie trzeba zwalczyć.

codziennych czynnościDzieci trzeba uczyć, że dotykanie buzi nie jest dobre, szczególnie brudnymi rękami. Na dłoniach zawsze gromadzą się zarazki, a najczęstsza nawet higiena nie pomoże w zapobieganiu problemom.

Podsumowując, złe nawyki postarzają. Niedobrze jest je kultywować, najlepiej jest z nich zrezygnować.

Warto dbać o siebie, rozwijać się i zapobiegać przedwczesnemu starzeniu się organizmu.

Zdecydowanie warto zadbać o siebie, nie zapominać o tym, co dobre dla ducha i ciała. Życie świadome, z dobrymi nawykami jest najważniejsze. 

Powiązane artykuły