Home Life Style Graj w planszówki

Graj w planszówki

by Agata Kubiak
planszówki

Planszówki, czyli rynek gier planszowych w Polsce znacznie się rozrósł. Obecnie planszówki nie kojarzą nam się już tylko z warcabami czy chińczykiem. Tego typu rozrywka niesie za sobą mnóstwo korzyści.

Planszówki fenomen, który powrócił – znów lubimy grać  

Słowo „planszówka” jeszcze kilka lat temu kojarzyło nam się babciną rozrywką, a nie z grami planszowymi. Większość z nas ma przed oczami swoich wujków i dziadków zawzięcie rywalizujących ze sobą przy kartach lub szachach.  Osoby wychowane w erze cyfrowej najbardziej preferowały jednak  gry komputerowe. Najczęściej do późnych godzin nocnych.

planszówkiJakiś czas temu coś się zmieniło. Wiele osób pochłoniętych rozrywką online zaczęło odczuwać pewne braki. Chodzi tu nie tylko o zwyczajne urozmaicenie. Z biegiem czasu coraz bardziej zaczyna nam brakować kontaktu z innymi.

Życie w nieustannym pośpiechu oraz presja w pracy (przez epidemię koronawirusa często zdalnej) nie pomagają w budowaniu relacji z innymi. Jednak jeszcze przed pandemią dało się zauważyć wzrost popularności gier.

Organizowanych było sporo wydarzeń,  których głównym punktem programu były planszowe gry towarzyskie. W wielu miastach akademickich powstały kawiarnie i puby, które  popularyzują taki sposób spędzania czasu ze znajomymi. Zaś sklepy skupiające się jedynie  na dystrybucji gier planszowych i karcianych też nie są już niczym wyjątkowym. Teraz gdy znoszone są obostrzenia, można więc się spodziewać jedynie nasilenia mody na spędzanie wolnego czasu z planszówkami.

Gry planszowe pobudzają wyobraźnię i kreatywność

gry planszoweOd pewnego czasu mówi się o różnych korzyściach płynących z grania w gry planszowe. Jedną z największych jest trening naszych szarych komórek. Wiele gier logicznych oferuje możliwość opracowywania strategii i przewidywania ruchów przeciwnika.

I choć planujemy dość prozaiczne i często totalnie oderwane od rzeczywistości rzeczy, to właśnie taka zabawa najbardziej pobudza naszą wyobraźnię.  Zdecydowanie nie ma drugiej tak dobrej rozrywki dla naszego umysłu, jak dobra gra strategiczna.

Wiele gier planszowych posiada specjalnie ułożoną fabułę. Tylko i wyłącznie od wyboru gracza zależy, w którą stronę rozwinie się akcja. A to kapitalne ćwiczenie kreatywności. Nieszablonowe pomysły można przecież przekładać potem na codzienne sytuacje.

Planszówki wpływają na pamięć i koncentrację dziecka

W stronę tego typu rozrywki warto spojrzeć będąc rodzicem. Planszówki mogą mieć niebagatelny wpływ na rozwój procesów poznawczych dziecka. Stwarzają bowiem idealną okazję, by ćwiczyć rozmaite funkcje mózgu malucha.

gry planszoweWiele gier planszowych świetnie wpasuje się w definicje narzędzia, które poprawia koncentrację człowieka. Nic jej tak nie poprawi od najmłodszych lat życia, jak różnego rodzaju układanki i łamigłówki. Każda kolejna taka zabawa sprawia, że widzimy u naszej pociechy widoczny postęp. Dziecko ćwiczy różne rozwiązania, dokładnie analizuje każdy element.

 

Ciekawym przykładem na trening pamięci jest spędzenie czasu z BrainBoxami. W tej zabawie głównym zadaniem jest zapamiętanie jak największej ilości szczegółów z danego obrazka. Najpierw należy go dokładnie obejrzeć, a potem odwrócić kartę na drugą stronę to też planszówki.

Tam znajdują się pytania dotyczące  szczegółów widzianej chwilę wcześniej fotografii. Sprawdzają  one pamięć i spostrzegawczość. Wyciąganie wniosków z wcześniej widzianych kart pokaże, jak szybko dziecko analizuję grę w kolejnych ruchach. Tego typu gry możemy oczywiście dobrać do wieku potomka oraz zakresu wiedzy, który chcemy ćwiczyć.

planszówki gry planszoweWażnym aspektem jest oczywiście dobranie odpowiednich gier i ewentualne rotowanie nimi. Jednak na rynku jest na tyle duży wybór, że każdy może znaleźć coś dla siebie.

Czas spędzany w ten sposób sprawi, że pomożemy  dziecku szybko rozwijać  funkcje poznawcze. Łączenie zabawy z nauką w bardzo krótkim czasie może wejść w nawyk. Można więc śmiało rzec, że im wcześniej zaczniemy grać, tym lepiej.

Planszówki to świetny sposób na spędzenie czasu ze znajomymi

Wszyscy często zastanawiamy się, jak urozmaicić sobie wolne sobotnie popołudnie. Umawiamy się z przyjaciółmi, szykujemy dobre jedzenie i czekamy na rozwój wydarzeń. A gdyby tak sięgnąć po jakąś drużynową gierkę?

gry planszoweNic prostszego! Na rynku aż roi się od przeróżnych fabularnych propozycji. Możemy sięgnąć po grę RPG, familijną lub typowo towarzyską. Każdy znajdzie coś dla siebie. Tak spędzając czas unikniemy monotonii i jeszcze bardziej zintegrujemy się w gronie znajomych.

Od pewnego czasu da się również usłyszeć o wykorzystywaniu planszówek do integracji zespołów firmowych. Ileż to możemy dowiedzieć się o naszych współpracownikach rywalizując z nimi przy jednym stole? Wspólne granie w gry potrafi okazać się ciekawym papierkiem lakmusowym dla szefa ustalającego przyszłe zadania w swoim zespole projektowym.

 

Jaką planszówkę wybrać?

planszówki

Na koniec przygotowaliśmy dla Was 5 wciągających gier planszowych zwanych planszówkami dla każdego. Oto one:

 

Monopoly

gry planszoweNie sposób nie zacząć od klasyki. O tej grze słyszał chyba każdy, jednak warto o niej przypomnieć niektórym zapominalskim. Mogą w nią grać zarówno dorośli, jak i najmłodsi. Wstępem do gry jest rozdanie każdemu z graczy pieniędzy, za które należy kupić nieruchomości w miastach znajdujących się na planszy. Grę zaczniemy, gdy stanie na danym terytorium. W każdym miejscu trzeba będzie zapłacić określoną sumę pieniędzy. Wygra ten, kto dokona bardziej trafnych wyborów i uzbiera największą kwotę.

 

5 sekund

To typowa gra familijna.  Opiera się na bardzo prostych zasadach. Gracz dostaje 3 pytania, na które musi odpowiedzieć w 5 sekund. Jeśli odpowie na nie bezbłędnie, to może przesunąć pionek do przodu, w stronę mety. Dodatkową atrakcją jest dołączony do zestawu czasomierz z kulkami rozpraszającymi w czasie odpowiedzi.

 

Taboo

Graj w planszówkigrę polecamy na imprezę. Zasada polega na odgadywaniu przez gracza niedopowiedzianych słów znajdujących się na kartach. Jego zespół naprowadza go na odpowiedź nie używając tego jednego słowa, które ten musi odgadnąć. W zestawie znajduje się nawet odpowiednia klepsydra odmierzająca czas na odpowiedź. Taboo to gra towarzyska, która wciąga!

 

Robinson Crusoe: Przygoda na przeklętej wyspie

planszówkiTo propozycja nieco bardziej skomplikowana. Wymaga bowiem wyobrażenia sobie, że znajdujemy się na bezludnej wyspie. Aby na niej przetrwać należy zbudować rozmaite przedmioty. Trzeba jednak pamiętać, że każdy z członków załogi statku posiada inne umiejętności. Odpowiednie ich ze sobą zgranie przyniesie sukces.

 

Cywilizacja: Poprzez wieki (3 edycja)

W ostatniej z polecanych przez nas gier planszowych przyjdzie nam budować własne imperia. To od nas zależy, jak będą rozwijać się naukowo, kulturowo czy politycznie. Taka fabuła wystarczy, by  przeżyć w towarzystwie tej gierki ładnych kilka godzin. A żeby w nią zagrać wystarczą  zaledwie dwie osoby!

 

Podsumowanie grami planszowymi nazywamy model gry towarzyskiej, do której używana jest plansza.

Powiązane artykuły