Home Life Style Taniec

Taniec

by Agata Kubiak

Taniec. Nasi dalecy przodkowie malowali na ścianach swoich jaskiń obrazy tancerzy. Niektóre starożytne, rytualne tańce zachowały się do dzisiaj. Mamy to we krwi. Nawet niemowlęta instynktownie podrygują w rytm muzyki. Oddanie się tańcu to miłe uczucie i wspaniały sposób na relaks.

Taniec czym jest

Taniec to idealny sposób na rozładowanie nadmiaru stresu, a jednocześnie skuteczna metoda na rozciągnięcie i uelastycznienie wszystkich przykurczonych, zmęczonych lub zaniedbanych mięśni i stawów. Jest to szczególnie ważne po całym dniu lub nawet kilku godzinach żmudnego siedzenia przy biurku w pracy lub w szkole, gdzie nasze ciało domaga się choć odrobiny ruchu.

taniecTaniec może być relaksujący, inspirujący, a na pewno ożywczy. Wiele osób prowadzących intensywny tryb życia, które zaczynają hobbystycznie tańczyć, uczęszczać na zajęcia taneczne lub lekcje tańca w ramach rekreacji, już po kilku sesjach na parkiecie jest w stanie stwierdzić, że odkryli w sobie nowe pokłady energii i zyskali więcej witalności i dobrego samopoczucie. Inni, którzy przenieśli swoje umiejętności z zajęć do klubów, na imprezy i inne wydarzenia towarzyskie, bardzo entuzjastycznie wypowiadają się o tym, jak taniec wpłynął na ich życie.

 

Taniec jako świetnym sposób na relaks

Ruch ciała doskonale poprawia nastrój i koncentrację umysłową, a taniec jest tego najlepszym przykładem. Regularne sesje taneczne mogą także poprawić Twój nastrój i wyostrzyć pamięć. Kiedy bierzesz udział w zajęciach tanecznych lub gdy regularnie tańczysz towarzysko wśród przyjaciół po ciężkim dniu pełnym zajęć, lub w czasie weekendu, z pewnością doświadczysz podwyższonego poczucia dobrego nastroju. Poczujesz się odmłodzona wolna od przemęczenia. Będziesz także cieszyć się lepszą koncentracją i spokojniejszym snem.

Taniec pomaga także koić mięśniowe bóle i sztywności stawów. Wszystkie formy tańca są bardzo pomocne w eliminowaniu wszelkich dolegliwości spowodowanych małą ilością ruchu. Nawet sportowcy i inne osoby, które regularnie ćwiczą czasami odczuwają uciążliwy dyskomfort po kilkugodzinnym siedzeniu. Angażowanie się w zajęcia taneczne i wydarzenia, które obejmują taniec pomaga odzyskać gibkie, elastyczne mięśnie rozruszać stawy szybko, podczas gdy cieszymy się sztuką i społecznymi aspektami tańca.

taniec

Taniec to przede wszystkim przyjemne ćwiczenie. Chociaż jest to forma sztuki i wymaga pewnej dozy dyscypliny, koncentracji i praktyki, jest to także bardzo przyjemna forma aktywności fizycznej. Niezależnie od tego, czy wolisz tańce klasyczne, latynoskie lub nowoczesne, z pewnością będziesz cieszyć się wieloma aspektami takiej formy ruchu. Dzięki regularnemu tańczeniu poczujesz się młodziej, swobodniej i bardziej kreatywnie. Najprostszym sposobem na poprawę Twojego nastroju i jakości całego życia jest poświęcenie nawet niewielkiej ilości czasu każdego dnia, aby skupić się rzeczach, które przynoszą Ci radość. Taniec bez wątpienia może być jedną z nich.

Dlaczego lubimy tańczyć?

Ale jak to się dzieje, że tak prosta czynność fizyczna jak taniec jest w stanie podnieść nas na duchu? Powody są cztery; taniec stymuluje nas przede wszystkim fizycznie oraz emocjonalnie, jednak w grę wchodzą także elementy poznawcze i społeczne.

Taniec towarzyski

Podczas tańca wydziela się zauważalne więcej endorfin niż podczas innych form ćwiczeń, a także stymulacje to ośrodki emocjonalny w mózgu. Dla większości ludzi taniec wywołuje skuteczne uwolnienie emocjonalne. Współczesne życie niestety często sprawia, że czujemy się oderwani od naszych ciał, ponieważ spędzamy zbyt wiele czasu siedząc i funkcjonując poprzez technologie. Taniec uwalnia od tego uczucia i sprawia, że znów czujemy się żywo i dobrze we własnej skórze.

taniec

Dance

Innym ważnym elementem, który przyciąga ludzi do tańca jest bez wątpienia element społeczny. Jest to doskonały sposób na budowanie lub utrwalanie więzi nawet z nieznajomymi osobami. Jest to szansa do ekspresji, wyrażenia siebie i poznania innych osób. Co więcej, udowodniono, że rytmiczna synchronizacja ruchowa z innymi ludźmi, która jest wynikiem tańca, wzmacnia w nich poczucie bliskości, zaufania i zachęca do lepszej współpracy.

Więc tańczmy.  Każde miejsce w czasie wakacji urlopu jest dobre do tego, aby ponieść się z bliską osobą, przyjaciółmi lokalnym rytmom muzyki i tańczyć…

Powiązane artykuły