Zima kalendarzowa i astronomiczna
Zima jak każda pora roku ma dwie daty, które określają jej początek – kalendarzową, która każdego roku przypada w tym samym terminie i astronomiczną, która jest zmienna i wpływa na nią położenie słońca. Kiedy wypadają i czym się różnią?
Pierwszy dzień zimy – kiedy wypada?
Istnieją cztery pory roku, które są efektem obiegowego ruchu Ziemi i zmian wysokości, na jakiej znajduje się słońce w różnych momentach w roku. Początek zimy, podobnie jak pozostałych pór roku, określany jest dwiema datami.
Pierwszy termin nazywany jest pierwszym dniem kalendarzowej zimy i jest niezmienny – każdego roku przypada na ten sam dzień. Drugim terminem jest pierwszym dzień astronomicznej zimy i określa go data ustalana na podstawie położenia słońca w zenicie. Pewne jest to, że pierwszy dzień zimy w Polsce wypada zawsze w grudniu.
Kiedy jest pierwszy dzień astronomicznej zimy?
W ciągu całego roku zmienia się miejsce górowania słońca w zenicie, które jest wyznaczane szerokością geograficzną. Położenie słońca wpływa na długość dnia i nocy, a to jest podstawą do wyznaczania dat astronomicznych pór roku.
Pierwszym dniem astronomicznej zimy w Polsce jest dzień, w którym słońce góruje w najdalej wysuniętym na południe kuli ziemskiej punkcie, nazywanym też zwrotnikiem koziorożca.
Moment rozpoczęcia astronomicznej zimy jest określany jako przesilenie zimowe (w tym samym czasie na półkuli północnej panuje przesilenie letnie i rozpoczyna się astronomiczne lato) i charakteryzuje się najkrótszym dniem i jednocześnie najdłuższą nocą w roku. Przypada na 21 lub 22 grudnia.
Pierwszy dzień kalendarzowej zimy – kiedy wypada?
Rok podzielony jest na cztery pory. Kalendarzowe pory roku są określane stałymi i umownymi datami, początkowi każdej z nich – jak sama nazwa wskazuje – przypisany jest zawsze ten sam dzień w kalendarzu.
Początek kalendarzowej zimy
Zima kalendarzowa co roku rozpoczyna się 22 grudnia i jest to moment, w którym kąt wysokości słońca nad horyzontem jest najmniejszy w roku, co można zaobserwować po długości cienia w południe – jest wtedy najdłuższy w ciągu całego roku. Końcem kalendarzowej zimy jest zawsze pierwszy dzień kalendarzowej wiosny, wypadający co roku 21 marca.
Skąd różnice w astronomicznym i kalendarzowym początku roku?
Daty początku kalendarzowej i astronomicznej pory roku są przeważnie zbliżone do siebie, jest między nimi czasami jeden dzień różnicy, lub jedynie kilka, lub kilkanaście godzin.
W kalendarzu gregoriańskim (kalendarz słoneczny wprowadzony w 1582 roku), którego funkcjonowanie opiera się na ruchu Ziemi dookoła Słońca, w celu dopasowania długości roku i dat określających kalendarzowe i astronomiczne pory roku, wprowadzono rok przestępny.
Rok przestępny polega na dodaniu jednego dnia w kalendarzu, raz na cztery lata. To dzięki niemu ta różnica w datach jest tak niewielka. Gdyby nie dodatkowy dzień w kalendarzu co 4 lata, różnice między tymi datami byłyby większe z każdym kolejnym rokiem.
Początek roku jest ściśle związany z datami poszczególnych pór roku i z obowiązującym kalendarzem. Data pierwszego dnia roku to co prawda zawsze jest 1 stycznia, ale to, w jaki dzień tygodnia wypadnie, jest zależne od tego, czy obecny rok jest przestępny, czy nie.
Standardowy rok liczy 365 dni, a rok przestępny 366 dni, więc (po wykonaniu prostych obliczeń) wiemy, że 1 stycznia kolejnego roku przypadać będzie na 366 lub 367 dzień od pierwszego dnia obecnego roku. Przykład: 1 stycznia 2021 roku wypadał w piątek, 2021 rok nie jest rokiem przestępnym, więc 1 stycznia 2022 roku wypadnie po 366 dniach.