Home Life Style Lato kalendarzowe i astronomiczne

Lato kalendarzowe i astronomiczne

by Agata Kubiak
Lato

kalendarzowy i astronomiczny początekLato to świetna pora na to, by zaplanować wakacyjny wyjazd. Dobrze jest też wiedzieć, kiedy zaczyna się kalendarzowe i astronomiczne lato, przez co będziemy mogli zarezerwować wcześniej nocleg w wybranym miejscu, w którym będziemy chcieli spędzić wakacje wraz z rodziną.

Pierwszy dzień lata, kiedy astronomiczny, a kiedy jest kalendarzowy początek lata?

pierwszy dzień lata kalendarzowegoJak każda pora roku, tak i lato ma dwie daty rozpoczęcia zgodnie z kalendarzem oraz z astronomią. Warto zatem bliżej poznać daty tych dwóch dat i zobaczyć, jakie są pomiędzy nimi różnice.

Należy też pamiętać, że nie zawsze przypada ten sam dzień na rozpoczęcie się pory roku, jeśli chodzi o astronomię oraz o porę kalendarzową.

Dobrze jest wówczas wiedzieć, kiedy przypada pierwszy dzień lata.

Astronomiczny początek lata – od kiedy?

momencie przesilenia letniegoLato astronomiczne zaczyna się wtedy, kiedy jest letnie przesilenie. Wówczas na półkuli północnej dzień ten wypada na 21/22 czerwca, gdy jednak jest rok przestępny, to wówczas astronomiczne lato wypada dzień wcześniej, czyli zaczyna się z 20/21 czerwca.

Należy też dodać, że lato astronomiczne w obecnym roku 2022, będzie 21 czerwca i wypada to w poniedziałek.

Początek lata kalendarzowego 2022. Kiedy się zaczyna?

zachód słońca rozpocznieData lata kalendarzowego jest stała i niezmienna. Jednak co roku, wiele osób szuka takiej informacji, przede wszystkim dlatego, by dokładnie móc zaplanować wakacje.

Dlatego też dobrze jest wiedzieć, że kalendarzowe lato rozpoczyna się 22 czerwca 2022 roku i jest to wtorek.

Warto zapamiętać, że jest to dzień przed świętem, jakim jest Dzień dzień późniejOjca, które jest obchodzone 23 czerwca. Data rozpoczęcia się kalendarzowego lata jest również kojarzona z końcem roku szkolnego i oficjalnymi wakacjami dla dzieci i młodzieży.

Lato 2022. Do kiedy potrwa lato astronomiczne i kalendarzowe lato?

przesilenia zimowegoLato astronomiczne trwa do 23 września i wypada to w piątek, natomiast łatwo będzie zapamiętać datę końcową lata kalendarzowego, gdyż kończy się również 23 września.

Warto także dodać, że pierwszy dzień lata astronomicznego jest również najdłuższym dniem w roku.

kolejny dzieńTaki najdłuższy dzień w roku wynosi 16 godzin i 47 minut. Jest to dzień dłuższy od najkrótszego o aż 9 godzin i 4 minuty. Należy jednak pamiętać, że po najdłuższym dniu w roku następuje jedna najkrótsza noc w roku.

Słońce wzejdzie już o godzinie 4:14. Dobrze jest mieć na uwadze również to, że każdy następny dzień, po najdłuższym dniu w roku, jest krótszy o parę minut, co ma przygotować nas do zbliżającej się jesieni i zimy.

Czy są jakieś obrządki i tradycje związane z początkiem i końcem lata?

pierwszy dzień kalendarzowego lataDobrze jest wiedzieć, że wraz z nadejściem najkrótszej nocy, jest obchodzona tak zwana Noc Kupały. Jest to słowiański obrządek, który miał zapewnić urodzaj i bogactwo oraz zdrowie.

Podczas świętowania takiej nocy, każdy uczestnik gromadził się przy rozpalonych ogniskach, przy których odbywały się różne tańce i zabawy.

Obecnie tradycja jest nieco zmieniona, jednak są także podtrzymywane tradycje, gdyż są w ten wieczór i noc organizowane różnego rodzaju zabawy, które mają jednoczyć ze sobą ludzi przy wspólnym ognisku i muzyce.pierwszy dzień lata astronomicznego

Jest również podtrzymywana tradycja puszczania wianków w Noc Kupały, szczególne przez młode panny, które szukają miłości i męża.

Zwyczaj ten jest obecnie dalej przekazywany na zasadzie zabawy, w której trakcie zebrane panny, puszczają w przydrożnej rzece lub przydrożnym stawie wianki, które wcześniej same uplotły z polnych kwiatów. Dzięki temu można podtrzymać tradycje i przy okazji uczcić przyjście lata.

pierwszy dzień lata astronomicznegoKalendarzowe, jak i astronomiczne lato, to bardzo dobra pora nie tylko na wyjazdy wakacyjne, ale także dla ludzi, którzy pracują na polu.

Dzięki temu, że dni są dłuższe, to można swobodnie wykonywać różne polne prace do późnego wieczora, a dodatnia temperatura sprawia, że taka praca staje się przyjemniejsza.

Warto też dodać, że najczęściej w kalendarzach jest zaznaczone zarówno początek lata astronomicznego oraz kalendarzowego, jak i ich koniec. Dzięki temu zawsze można wcześniej przygotować się na nadejście lata.

Powiązane artykuły