Home News Piosenki o miłości potęgują uczucia i budzą wspomnienia

Piosenki o miłości potęgują uczucia i budzą wspomnienia

by Agata Kubiak
Piosenki o miłości

Piosenki o miłości wzbudzają emocje. Wybraliśmy najlepsze utwory, wśród nich najnowsze hity i kultowe piosenki

Piosenki o miłości, bo miłość jest uczuciem, które bez wątpienia pochłania całe serce człowieka. Jest uczuciem niesamowitym, ponieważ może powodować w człowieku nieskończoną radość, ale też przepełniać smutkiem. Miłości może towarzyszyć tęsknota, która ją umacnia lub osłabia.
piosenki o miłości
Zazdrość, która jest dowodem jej siły, ale często okazuje się destrukcyjna dla pięknego stanu pochłaniającego dwie zakochane osoby.

Może być toksyczna, uskrzydlająca, tymczasowa lub na całe życie. Różnorodność stanów, jakie może wywoływać w sercu, głowie i duszy człowieka uczucie do kogoś jest tak wielka, że inspiruje ogrom artystów na całym świecie do tworzenia o niej utworów muzycznych.

Te mogą potęgować każde z wymienionych uczuć. Skupmy się na przypomnieniu sobie dziesięciu kultowych piosenek o miłości, które z pewnością zna każdy – od najmłodszych do najstarszych słuchaczy.

Top 10 najpiękniejszych piosenek o miłości

Spośród repertuaru zawierającego utwory opowiadające o zakochanych ludziach postaram się wymienić dziesięć tych, które zdaniem wielu należą do czołówki – czy to sceny światowej, czy z naszego podwórka. Oto zestawienie kultowych dziesięciu utworów o miłości – znasz je wszystkie?

Whitney Houston – I will always love you 

whitney houston

whitney houston

Według magazynu Billboard ten przepełniony emocjami utwór, którego tekstu autorką jest Dolly Parton zasłużył na 68. miejsce w zestawieniu najlepszych piosenek wszechczasów.

Utwór ze ścieżki dźwiękowej filmu Bodyguard bez wątpienia osiągnął sukces na skale światową, a jego tekst umie zanucić prawie każdy. Koneserzy dobrej, klimatycznej muzyki, a także zakochani zdecydowanie zawsze będą kochali wykonanie Whitney.

Czesław Niemen – Wspomnienie

polskie piosenki o miłości

polskie piosenki o miłości

Wiersz autorstwa Juliana Tuwima w interpretacji Czesława Niemena opowiada o mężczyźnie, lub chłopcu wracającym zdyszanym ze szkoły, który wzdycha do dziewczyny przychodzącej do cukierni.

Nie wiemy, co dokładnie łączyło bohaterów utworu, jednak pewnym jest że da się w nim usłyszeć o mężczyźnie zauroczonym w tajemniczej kobiecie.

The Beatels – All You Need Is Love

Singiel z 1967 roku cały czas jest uwielbiany przez fanów na całym świecie. Pomimo upływu tak wielu lat, zawarta w nim prawda jest aktualna cały czas i z pewnością będzie aktualna zawsze – wszystko, czego potrzebujemy to miłość.

Utwór stał się hymnem hipisów – nic dziwnego, ponieważ niesie ze sobą lekkość i uczucie beztroski. Nie mogło zabraknąć go w tym zestawieniu – grupa The Beatels sama w sobie jest już od dawna legendarnym zespołem, który zapamiętają pokolenia.

Mariah Carey – All I Want For Christmas Is You

polskie piosenki o miłości

polskie piosenki o miłości

Poczujmy trochę świątecznego klimatu! Utwór, którego pierwsze dźwięki przypominają zapach pierników i minusową temperaturę co roku rozgrzewa nasze serca. Mariach śpiewa w nim o czymś, co każdy zakochany tak dobrze rozumie.

Mówi, że nie chce nic innego pod choinką, poza osobą, o którą śpiewa. Utwór wydany w 1994 roku od 26 lat wywołuje w słuchaczach uczucie radości, nostalgii i świątecznego klimatu – zdecydowanie zasłużył sobie na miejsce w zestawieniu 10 najlepszych piosenek o miłości.

Taylor Swift – All Too Well

man loves

man loves

Znana na całym świecie artystka nigdy nie wydała tego utworu jako singla, jednak mimo to osiągnął on olbrzymi sukces. Według krytyków, z którymi jednogłośnie zgadzają się fani Swift jest to jedna z jej najlepszych piosenek – jeśli nie najlepsza.

Odbiega nieco od poprzedników na tej liście, gdyż opowiada o miłości nieszczęśliwej, którą autorka w 2012 pamiętała za dobrze. Zdecydowanie zasługuje na zapoznanie się z nim – wywołuje w serach słuchaczy ogromne emocje, zdobył wiele nagród, zdecydowanie pomaga leczyć złamane serca słuchaczom.

Łzy – Agnieszka 

Wróćmy do Polski. Utwór, który zajął pierwsze miejsca na listach wielu polskich rozgłośni radiowych został wydany w 2001 roku. Opowiada o wakacyjnej miłości dwojga młodych ludzi, która nie skończyła się zbyt dobrze… Piosenka łącząca w sobie mocne brzmienie, niesamowity głos wokalistki i historię, której nie sposób przestać słuchać. Przypomina o młodości, lecie i przelotnych romansach, które zostawiają jednak ślad w sercach młodych ludzi.

Lady Pank – Zawsze tam gdzie ty

reklamy i treści spersonalizowane

piosenki o miłości

Któż z nas nigdy nie uronił łzy słuchając głosu Janusza Panasewicza, śpiewającego słowa napisane przez Jana Borysewicza w Stanach Zjednoczonych w końcówce XX wieku?

Utwór mówi o silnej miłości, która silnie przyciąga do siebie dwójkę zatopionych u czuciu osób. Lady Pank osiągnął ogromny sukces z „Zawsze tam gdzie ty” – jest to jeden z ich największych przebojów, chociaż grupa ma ich na koncie bardzo wiele.

Queen – Love of My Life

reklamy i treści spersonalizowane

reklamy i treści spersonalizowane

Utwór opowiadający o miłości, która złamała serce autora, jednak nadal pozostaje miłością jego życia. Utwór udowadnia, że miłość może być wieczna i na całe życie – nawet jeśli okazała się nieszczęśliwa, jednak… nie jest to miłość do kobiety, a do muzyki klasycznej.

Słuchając tekstu trudno doszukać się tego znaczenia, jednak to właśnie miał na myśli autor. Soft rockowa ballada autorstwa Freddiego Mercuryego wydana latem 1979 roku stał się numerem 1 na listach przebojów w Argentynie i Brazylii.

Elivs Presley – Can’t Help Falling In Love

polskie piosenki o miłości

polskie piosenki o miłości

Elvis Presley na zawsze zapisał się na kartach historii muzyki, z jednym z jego utworów, które bez wątpienia mu w tym pomogły jest właśnie ten. Piosenka śpiewana głosem znanym chyba każdemu mówi o osobie, która nie może przestać się zakochiwać.

Piosenka, której słowa do dziś powtarzane są przez pokolenia od 1961 roku nakłania do refleksji nad tym pięknym stanem, który znany jest chyba każdemu. Pierwotna wersja powstała w latach 1741-1816.

Céline Dion – My Heart Will Go On 

prawdziwa miłość

prawdziwa miłość

Utwór znany z kultowego filmu Titanic wyciska łzy z każdego, kto słysząc go przypomni sobie łamiącą serce historię bohaterów. Nie powinna zastanawiać jego obecność na liście najlepszych piosenek o miłości wszechczasów – znany na całym świecie, zajmujący wysokie miejsca na przeróżnych zestawieniach utwór jest jeszcze piękniejszy, dzięki cudownemu głosowi piosenkarki.

Singiel sprzedał się na całym świecie w 10 milionach egzemplarzy w rok po wydaniu.

Kultowe piosenki o miłości – czy warto ich słuchać?

Na liście zostało wymienione tak mało z bardzo, bardzo wielu utworów o miłości. Wywołują w słuchaczach nostalgię, wzruszenie, poruszają serca zakochanych szczęśliwie i tragicznie.

Wszystkie jednak łączą w sobie jedno – opowiadają o najmocniejszym uczuciu, które może zawładnąć sercem człowieka niejednokrotnie w życiu. Warto je znać – być może kiedyś będziemy ich słuchać na swoich weselach, weselach naszych dzieci lub nawet wnuków?

piosenki o miłości

piosenki o miłości

Jak da się łatwo zauważyć – nie jest ważna data napisania, czy wydania piosenki – każde zawierają tę samą prawdę – zakochanie jest czymś niesamowitym, spotykanym na każdym kroku a jednak tak niecodziennym. Nie ważne, czy słuchamy utworów powstałych 100 lat temu, czy tych najnowszych piosenek o miłości. Polskich piosenek o miłości.

Posłuchaj kolejny raz każdej pozycji z listy i zdecyduj – co można do niej dodać? Co nie zostało wymienione, a powinno? W jakiej kolejności ułożyłbyś je na liście, gdybyś to ty ją układał?

Lanberry ? Czy Urszula ? A Może Maja Hyży

Powiązane artykuły