Home News Kask dla motocyklistki – odjazdowy, ale bezpieczny

Kask dla motocyklistki – odjazdowy, ale bezpieczny

by Agata Kubiak
Kask dla motocyklistki - odjazdowy, ale bezpieczny

Do niedawna jazda na motocyklach była domeną mężczyzn. Obecnie jednak, coraz więcej pań staje się fankami dwóch kółek. Przed rozpoczęciem swojej motorowej przygody muszą zaopatrzyć się w niezbędne akcesoria. Które z nich jest najważniejsze? Oczywiście kask! Dobrze dobrany, pozwoli nie stracić zdrowia i życia.

1. Czym różni się kask motocyklowy damski od męskiego?

2. Jaki model wybrać?

3. Kask z uszami. Czy to dobry pomysł?

Kask motocyklowy męski a damski. Podobieństwa i różnice

Kask motocyklowy damski od męskiego nie różni się właściwie niczym. Ich konstrukcja jest taka sama, a do ich produkcji używa się takich samych materiałów. Wykonane są z termoplastu, multikompozytu i włókna szklanego. Wszystko po to, by zapewnić maksymalną wytrzymałość produktu i odporność na uszkodzenia mechaniczne. Także znajdująca się wewnątrz wyściółka, niczym nie różni się w modelach przeznaczonych dla przedstawicieli obu płci. Męskie kaski motocyklowe mogą różnić się jedynie wielkością i kolorystyką. Panowie preferują czerń, szarości i odcienie z ciemnej gamy kolorystycznej. Panie wybierają żywsze kolory i namalowane na nich oryginalne wzory. Także kaski dla pań produkowane są w mniejszych rozmiarach (nawet xs) i są bardziej dostosowane do kształtu głowy kobiety.

Jaki model wybrać?

Przede wszystkim na kasku, choć nie jest tani, nie warto oszczędzać. Lepiej także nie kupować używanego. Musimy mieć absolutną pewność, że w czasie jazdy, nawet gdy ulegniemy wypadkowi, wyjdziemy z niego cało. Sprawdźmy, czy dany model pozwala nam swobodnie oddychać, co gwarantuje komfort jazdy.

Największą popularnością zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn cieszą się kaski integralne. Są nieco podobne do kasków rycerzy. Cała głowa, łącznie podbródkiem i policzkami osłonięta jest jednolitą skorupą. Są one obecnie uważane za najbezpieczniejsze, zarówno do jazdy miejskiej, jak i sportowej. Przed zakupem, warto sprawdzić, czy produkt ma wymagane certyfikaty bezpieczeństwa. Warto zwrócić uwagę na odpowiednią szerokość wizjera i miękkość wyściółki wewnętrznej. Ważnym elementem jest też blenda. Jest to przesłona wizjera, zastępująca okulary słoneczne. Kask integralny ma jednak pewną wadę – jest jedną całością. Jeśli chcemy coś zjeść lub wypić, musimy całkowicie zdjąć go z głowy. Nie ma to jednak większego znaczenia, gdy pomyślimy o bezpiecznej jeździe.

Dla kobiet, które lubią szybką i ostrą jazdę, a także wyścigi motocyklowe polecamy modele Enduro i Cross. Stanowią one dobre zabezpieczenie głowy, nawet przy szybkim tempie.

Inną odmianą, są kaski motocyklowe szczękowe. Są to modele, które różnią się od integralnych tym, że można podnieść część osłaniającą policzki. Jest to dużo wygodniejsze dla użytkowniczki, ponieważ nie musi w razie potrzeby zdejmować całego kasku. Oczywiście także w przypadku tego modelu ważna jest odpowiednia wyściółka i blenda, chroniąca oczy przed słońcem. Przyda się jeszcze pinlock, czyli specjalna nakładka na wizjer, zapobiegająca parowaniu i skraplaniu się zimnego powietrza.

Jeśli jeździsz wolno i ostrożnie, możesz wybrać kask otwarty. Jest on lżejszy niż integralny i szczękowy. Nie posiada jednak osłony na podbródek, dlatego jest mniej bezpieczny. Polecamy go raczej na krótkie wycieczki po mieście.  Odpowiednie są na motocykle typu chopper lub skutery.

Zwróćmy także uwagę na rodzaj zapięcia kasku. Dostępne są klamry typu DD oraz mikrometryczne.

Jeśli lubisz plotkować z koleżankami, zdecyduj się na kask z wbudowanym interkomem. To nowoczesne rozwiązanie jest obsługiwane przez bluetooth. Dzięki niemu porozmawiasz z innymi motocyklistami. Możesz także obsługiwać swój smartfon. W ten sposób motocykliści obeszli prawny zakaz używania telefonów komórkowych w czasie jazdy. Jak widać, na wszystko jest sposób.

Kask z uszami. Czy to dobry pomysł?

Damskie kaski motocyklowe produkowane są w różnych wzorach i kolorach. Niemal każda kobieta chciałaby nie tylko czuć się bezpiecznie, ale także ładnie i oryginalnie wyglądać. Kaski mają bogatszą kolorystykę, niż męskie. Modele dostępne są w odcieniach różu, fioletu, czerwieni a nawet srebra i złota. Wiele z nich pokrywają finezyjne wzory, np kwiaty, motyle lub wizerunki ulubionych zwierząt.

Sklepy motocyklowe mają w swoim asortymencie także dziecięce kaski motocyklowe. To nieodzowna rzecz, kiedy mama chce wziąć na przejażdżkę motorem małego pasażera. Są dobrze przystosowane do rozmiaru i kształtu głów dzieci. Ponadto pokrywają je wzory, które są odpowiednie dla chłopców i dla dziewczynek. Można zaopatrzyć się we wszystkie rodzaje kasków, jak dla dorosłych – integralne, szczękowe, otwarte i wiele innych.

Wśród damskich kasków motocyklowych widuje się także takie, na których skorupie przymocowane są ozdoby w kształcie kocich uszu lub warkoczy. Takie modele odradzamy. Przede wszystkim tego typu ozdoby sprawiają, że kask traci swoją opływowość. W przypadku zderzenia lub wywrócenia się, mogą pokaleczyć głowę i inne części ciała. Dlatego polecamy je do noszenia podczas coraz bardziej popularnych imprez motocyklowych, karnawału lub zlotów wielbicieli dwóch kółek.

Powiązane artykuły