Home Moda Wózek dziecięcy dla niemowlaka i starszaka – na co zwrócić uwagę?

Wózek dziecięcy dla niemowlaka i starszaka – na co zwrócić uwagę?

by Agata Kubiak
Wózek dziecięcy

Jednym z podstawowych elementów wyprawki dla niemowlaka jest wózek dziecięcy. Na rynku mamy dziś dostępnych wielu renomowanych producentów, którzy oferują najrozmaitsze modele. Nic dziwnego, że przyszli rodzice mogą mieć kłopot z wyborem odpowiedniego wózka dla swojej pociechy. Jak wybrać wózek? W poniższym artykule postaramy się więc nieco przybliżyć i scharakteryzować najlepsze wózki wielofunkcyjne dla niemowląt oraz wózki dla starszych dzieci.

Wózki dziecięce – co wybrać?

Na rynku dostępne są nowoczesne wózki dziecięce, które zapewniają maluszkowi komfort już od pierwszych chwil życia. Wielu rodziców decyduje się na wózki wielofunkcyjne, a więc takie, które składają się z trzech części: gondoli, fotelika oraz spacerówki. Dobrze, by wózek miał lekką składaną ramę. To istotne zwłaszcza w pierwszych miesiącach życia dziecka, kiedy mama jest nieco osłabiona po porodzie, a gondola swoje waży. Jednocześnie stelaż wózka powinien być stabilny i solidny. Najlepsze wózki dziecięce znajdziemy w oferie Cybex Platinum Bobowózki czy też Kinderkraft Bobowózki. Są to marki, cenione przez rodziców na całym świecie i – co ważne – w ofercie posiadają bezpieczne i solidne foteliki samochodowe. Gondola w wózku powinna być komfortowa i wygodna, a więc rekomendujemy taką o długości co najmniej 70 cm. Istotną kwestią jest także materacyk – powinien być wykonany z hipoalergicznych materiałów oraz ergonomiczny (dopasowujący się do ciałka dziecka). Ważny jest też pojemny kosz pod wózkiem, obszerna budka chroniąca przed słońcem (nie wolno nakrywać wózków dziecięcych pieluchami tetrowymi!), folia przeciwdeszczowa, torba do wózka, ergonomiczna rączka regulowana do wzrostu rodzica.

Jaki wózek dziecięcy wybrać, kiedy dziecko zaczyna siadać?

To tyle, jeżeli chodzi o wózek głęboki. Natomiast, kiedy dziecko stabilnie siedzi, a najlepiej samodzielnie siada, przychodzi pora na wózek spacerowy. Wózki dla dzieci starszych powinny mieć lekki i skrętne koła – mogą to być koła piankowe. Piankowe koła są niezwykle popularne, gdyż są lekkie i trwałe. Ważne jest także siedzisko, które będzie się rozkładało do pozycji leżącej. Pamiętajmy, że starsze dzieci także lubią sobie uciąć drzemkę podczas spaceru. Ważną kwestią jest zmiana siedziska względem kierunku jazdy – przodem i tyłem. Niektórym rodzicom zależy na tym, aby mogli obrócić dziecko przodem do siebie, kiedy śpi. Niemniej tego typu wózki mają zwykle węższe siedzisko aniżeli w wózkach, gdzie siedzisko zamontowane jest na stałe. Dobrze, aby taki wózek można było składać jedną ręką. Ponadto ważne są szelki zabezpieczające malucha przed wypadnięciem (zawsze należy je zapinać!), oparcie na nóżki oraz pałąk. Przyda się także kosz na zakupy pod wózkiem oraz obszerna budka. Do ciekawych propozycji wózków spacerowych należą: Baby Design i Baby Jogger. Oprócz wielu funkcjonalności mają nowoczesny estetyczny design.

Wózki bliźniacze – podwójne wyzwanie

Zupełnie inną kategorię stanowią wózki bliźniacze. Podczas pierwszych miesięcy życia bliźnięta jeżdżą w gondolach – te mogą mieć rozmaite konfiguracje. Najbardziej optymalne jest, gdy jedna gondola jest za drugą, a nie obok siebie. Łatwiej wówczas poruszać się po mieście, robić zakupy itp. Jedna gondola może być wyżej, a druga niżej. Ważne, by stelaż wózka był stabilny, ale i możliwie lekki (siłą rzeczy wózek bliźniaczy i tak będzie cięższy). Poza tym wózek bliźniaczy powinien mieć takie same funkcjonalności, jak ten dla jednego dziecka. Wybierając tego typu wózek, najlepiej udać się do sklepu stacjonarnego, aby obejrzeć wózek, sprawdzić, jak się go prowadzi, jakie jest ułożenie gondoli, czy dostęp do każdej gondoli będzie swobodny. Ewentualnie potem zamówić produkt przez internet.

undefined

Powiązane artykuły