Home Kobieta w biznesie Złapani w sieć, czyli o niebezpieczeństwach uzależnienia od Internetu

Złapani w sieć, czyli o niebezpieczeństwach uzależnienia od Internetu

by Agata Kubiak
Złapani w sieć

            Złapani w sieć, czyli o niebezpieczeństwach uzależnienia od Internetu.

Jak dużo czasu spędzasz na korzystaniu z Internetu? Lubisz robić zakupy online? Często sprawdzasz swoje konta w mediach społecznościowych? Codziennie oglądasz filmiki na YouTubie? Jesteś fanem gier komputerowych w Internecie? Nieświadomie organizujesz sobie wielogodzinne maratony surfowania po stronach www? Czy czujesz, że świat wirtualny bez reszty pochłania Twoje życie i kradnie czas, zakłócając przy tym związki, pracę lub szkołę? Być może cierpisz z powodu uzależnienia od Internetu, które tak naprawdę niewiele się różni od innych wyniszczających uzależnień behawioralnych.

Praktycznie każdy z nas korzysta z dobrodziejstw sieci na co dzień. W dobie powszechnego dostępu do Internetu i cyfryzacji w wielu dziedzinach życia, stało się to tak normalne, że często nie jesteśmy w stanie wyobrazić sobie funkcjonowania w trybie offline. Ale czy to znaczy, że każdy z nas jest uzależniony od Internetu? Oczywiście, że nie. Problemy zaczynają się, gdy odczuwamy negatywne konsekwencje psychofizyczne z powodu nadużywania Internetu, a także zaniedbujemy swoje życie rodzinne, szkolne lub zawodowe, a nawet własne zdrowie. Po raz pierwszy o tym zjawisku napisał amerykański psychiatra dr Ivan Goldberg, który porównał je do patologicznego hazardu i zauważył, że dla osób cierpiących z tego powodu korzystanie z sieci było zawsze priorytetem stawianym przed wszelkimi innymi codziennymi czynnościami.

Nadmierne zafascynowanie światem wirtualnym dla wielu ludzi to sposób na radzenie sobie z codziennymi problemami w prawdziwym życiu, pewnego rodzaju ucieczka w strefę komfortu, gdzie można stworzyć zupełnie nowy wizerunek siebie i odnaleźć ukojenie. Problem ten najczęściej dotyka osoby samotne, nieśmiałe, z niskim poczuciem własnej wartości, bezrobotne, pochodzące z rodzin dysfunkcyjnych. Badania pokazują, że uzależnieni to w większości ludzie poniżej 34 roku życia, częściej mężczyźni niż kobiety, ale z roku na rok dane to ulegają zmianie z powodu rozpowszechniania się korzystania z Internetu także wśród osób starszych.

Istnieją liczne skutki emocjonalne i fizyczne wynikające z uzależnienia od Internetu danej osoby. Wśród nich można wymienić: alienację, depresję, samotność stany lękowe, znudzenie rutynowymi czynnościami, prokrastynację, natrętne myśli, niezdolność do ustalania priorytetów lub planowania harmonogramu dnia, uczucie euforii towarzyszące korzystaniu z Internetu, a także: ból pleców i szyi, zespół cieśni nadgarstka, bóle głowy, bezsenność, brak higieny osobistej (nie kąpanie się, by móc pozostać online), suchość oczu i problemy ze wzrokiem, przyrost lub utrata wagi. Jak widać, zaburzenie to może prowadzić do prawdziwego i groźnego wycieńczenia organizmu, zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym.

Leczenie uzależnień – Warszawa – Twoją szansą na wyjście z sieci wyniszczającego nałogu.

Jeśli czujesz, że Internet całkowicie Cię pochłania i poważnie zaniedbujesz swoje codzienne sprawy, nie zwlekaj i podejmij pierwsze kroki już teraz. W moim gabinecie oferuję sesje terapeutyczne, dzięki którym zmienisz szkodliwe nawyki, nauczysz się korzystać z Internetu w sposób zrównoważony oraz zadbasz na nowo o sfery życia, które spychałeś na dalszy plan z powodu uzależnienia. Daj sobie szansę, na którą zasługujesz.

 

 

 

Powiązane artykuły