Home News Blue Monday co to takiego? Dzień ten zdarza się raz w roku

Blue Monday co to takiego? Dzień ten zdarza się raz w roku

by Agata Kubiak
Blue Monday

Blue Monday co to takiego?

Blue Monday jest terminem określającym jeden dzień w roku, który jest uważany za najbardziej depresyjny. Za nazwanie najbardziej depresyjnego dnia w roku określeniem „Blue Monday” uznawany jest Cliff Arnall, psycholog brytyjski, a także wykładowca na Cardiff University.termin blue monday

Po raz pierwszy data „niebieskiego poniedziałku” została wyznaczona w roku 2004. Odtąd temat ten, co roku wraca jak bumerang, a termin Blue Monday na stałe wszedł do europejskiej kultury jako uznawany za najbardziej depresyjny dzień w roku.

Kiedy jest Blue Monday? I dlaczego jest to akurat ten dzień?

blue monday 2022Dzień ten nie jest przypadkowy. Teoria Cliffa Arnalla opiera się na zastosowaniu mocno skomplikowanego wzoru matematycznego. Psycholog bowiem zestawił ze sobą trzy różne kategorie czynników, które mają bezpośredni wpływ na nasze samopoczucie oraz nastrój.

Pod lupę wzięto czynniki psychologiczne, meteorologiczne, a także ekonomiczne. W wyniku zastosowania wzoru najbardziejblue monday 2022 depresyjny dzień w roku wypada w trzeci poniedziałek stycznia, blue monday.

Dlaczego to właśnie ten dzień jest uznawany za najbardziej depresyjny dzień w roku?

Czynniki meteorologiczne, które wpływają na depresyjny charakter tego dnia to:

  • niskie nasłonecznienie
  • krótki dzień
  • szara aura

W tym okresie roku przyrost długości dnia wciąż nie jest mocno zauważalny. pseudonaukowy termin blue mondayLudzie są już zmęczeni i przygnębieni nieustanną ciemnością i przeszywającym zimnem. Niekorzystna aura powoduje mocno obniżony nastrój.

Kolejnymi czynnikami psychologicznymi i ekonomicznymi, które negatywnie wpływają na nasze zdrowie psychiczne, są:

  • poczucie braku większego sensu i kontroli nad własnym życiem, które spowodowane jest pierwszymi porażkami po niedotrzymaniu postanowień noworocznych
  • mocno nadszarpnięty budżet po świątecznych wydatkach
  • długi i kredyty, które często zaciągane były pod wpływem świątecznych zakupów

poniedziałek ostatniego pełnego tygodniaWszystkie podane wyżej czynniki są bezpośrednią przyczyną powstawania stanu depresyjnego.

Podstawione pod wzór psychologa Arnalla dały jednoznaczne stwierdzenie, że trzeci poniedziałek stycznia jest najbardziej depresyjnym dniem w roku.

Najbardziej depresyjny dzień w roku 2022. Hit czy mit?

przygnębiający poniedziałekJeśli wierzyć teorii Cardiffa, Blue Monday to dzień, kiedy poczucie bezsilności i beznadziei dotyka ludzi ze zdwojoną siłą. Najbardziej depresyjny dzień w roku 2022 przypada dokładnie 17 stycznia.

Czy Blue Monday to potwierdzony najbardziej depresyjny dzień roku? Od dawna można słyszeć głosy, że to mit, jednak teoria stała się tak popularna, że na stałe weszła do kalendarzy na całym świecie.

Teoria blue monday

świadomość niedotrzymania postanowień noworocznychWedług najnowszych badań charakter teorii Cardiffa został uznany za pseudonaukowy, gdyż składowe wzoru, będącego podstawą jego twierdzenia są na bardzo złożone i praktycznie niemierzalne

przypada najbardziej depresyjny dzieńMimo że teoria Blue Monday, jako dnia najbardziej depresyjnego w ciągu roku, nie jest naukowo potwierdzona, to może być ona dobrym motorem do proaktywnego działania na rzecz pozytywnych postaw walki z depresją.

Pamiętajmy, że to od nas głównie zależy nasze samopoczucie, a nie od daty w kalendarzu.

Powiązane artykuły