Home News Dzień Matki

Dzień Matki

by Agata Kubiak
Dzień Matki

Dzień Matki — kiedy obchodzimy go w Polsce i na świecie? Tradycja i pochodzenie święta

Dzień Matki w dzisiejszej formie ma swoje początki na przełomie XIX i XX wieku w USA. Jednak można odnotować pewne tradycje podobne do tego dnia już w czasach starożytnych – w kulturze Rzymian i Greków oraz w XVII w. w Anglii. Dzisiaj to jedno z najpopularniejszych świąt dotyczących uczczenia osoby spełniającej konkretną rolę w rodzinie i społeczeństwie. Jest obchodzone praktycznie na całym świecie, choć w bardzo różnych terminach.

dzień matki na świecie

dzień matki w polsce

Kiedy w Polsce obchodzimy Dzień Matki?

W Polsce Dzień Matki obchodzimy co roku w dniu 26. maja. Jest to jedna z najlepiej rozpoznawalnych i zapamiętywanych dat, obok np. Bożego Narodzenia, czy Dnia Wszystkich Świętych, dnia dziadka, dnia babci. Co ciekawe, w dniu 26. maja w sposób stały i regularny obchodzimy to święto jedynie w Polsce.

Dzień Matki w innych krajach świata — kiedy wypada?

Część krajów – podobnie jak Polska – obchodzi Dzień Matki zawsze tego samego dnia kalendarzowego, np.:Gruzja – 3 marca, w większości krajów arabskich – 21 marca; niektóre kraje w tym Bułgaria, Rosja, Tadżykistan czy Wietnam świętują Dzień Matki razem z dniem kobiet, czyli 8 marca; Salwador, Gwatemala, Meksyk i Belize – 10 maja; Kostaryka i Antwerpia – 15 sierpnia; aż do grudnia muszą czekać matki na swój dzień w Panamie (8.12) i Indonezji (22 grudnia)..

dzień matki na świecie

dnia matki

Spora część państw, w tym: Australia, Austria, Belgia, Kanada, Chiny, Finlandia, Grecja, Czechy, Dania, Włochy, Holandia, Niemcy, Nowa Zelandia, Tajwan, Szwajcaria, Turcja, Stany Zjednoczone i inne (łącznie niemal 80 krajów) obchodzi Dzień Matki w drugą niedzielę maja. Natomiast w ostatnią niedzielę maja lub czasem, w pierwszą niedzielę czerwca Dzień Matki świętują mamy w Szwecji, Francji, Algierii, Dominikanie oraz Tunezji.

Można więc śmiało powiedzieć, że Dzień Matki przypada na świecie najczęściej w maju, ale nie tylko i często nie jest to konkretny dzień kalendarza.

Życzenia i prezenty z okazji Dnia Mamy — co podarować?

Mama to dla większości osób najważniejsza (lub jedna z najważniejszych, obok własnych dzieci) osoba na świecie. Stąd starania, aby w Dniu Matki poczuła się szczególnie wyróżniona. Dzieci rysują wtedy laurki, robią własnoręcznie inne drobne prezenty (zakładki do książek, ozdoby, elementy biżuterii itd.) albo kupują coś specjalnego.

dzień matki w polsce

dnia matki

Może to być prezent spersonalizowany, to znaczy z wybranym przez zamawiającego grawerem lub nadrukiem – np. zdjęcie dzieci w ładnej ramce, poduszka lub kubek z nadrukiem, wygrawerowana statuetka albo coś związanego z zainteresowaniami lub hobby konkretnej mamy: książka, album, ale też np.: lekcja jazdy konnej lub tańca, lot szybowcem, elegancki obiad ugotowany przez dzieci albo zrobiony przez nich niecodzienny deser.

Czasem pada na  coś przyziemnego, o czym jednak marzyła dana mama, jak np. nowoczesna maszyna do szycia czy inne urządzenie ułatwiające życie codzienne. Ważne jednak, aby taki prezent uzgodnić z mamą. Niespodzianki nie będzie, ale też wykluczy się potencjalny niesmak, jak w przypadku np. samodzielnie sprzątającego odkurzacza, czy nowoczesnego piekarnika.

A co z życzeniami? Czasem trudno wyrazić słowami wszystko to, co chciałoby się przekazać mamie w ten szczególny dzień. Można więc sięgnąć po wiersz – coś z klasyki albo spróbować napisać go samemu; ewentualnie zlecić taki utwór komuś innemu, kto na co dzień para się pisaniem wierszy.

Pochodzenia święta Dnia Mamy i najciekawsze tradycje z nim związane

dzień matki obchodzony

dzień matki obchodzony

Pierwszymi tradycjami nawiązującymi do postaci matki były święta w starożytnej Grecji i Rzymie – dotyczyły one matek-bogiń. Z kolei w Anglii w XVII wieku organizowano tzw. niedziele u matki – odbywały się one zazwyczaj w 4.niedzielę postu. Modlono się za matki w kościołach i przynoszono im drobne prezenty w zamian za matczyne błogosławieństwo. W XIX wieku dzień ku czci matki zaczęto promować w Stanach Zjednoczonych.

Początkiem XX wieku Dzień Matki świętowany w 2. połowie maja stał się świętem narodowym w USA. Z kolei np. w Hiszpanii i Meksyku, Dzień Matki ma wymiar religijny – trochę podobnie, jak w Indiach, gdzie jest on powiązany z kultem bogini Durga. Niezależnie od strony świata w Dzień Matki, mamy mogą liczyć na podarunki, bardziej okazywany szacunek i dodatkowy odpoczynek od codziennych obowiązków.

 

Powiązane artykuły