Home News Katarzyna Dowbor

Katarzyna Dowbor

by Agata Kubiak
Katarzyna Dowbor

Katarzyna Dowbor: Kiedy odchodziłam z TVP, to była to taka rodzinna telewizja. Teraz to już jest porządna fabryka, ale ja się szybko przestawiłam

 

Katarzyna Dowbor prezenterka nie ukrywa, że telefon z propozycją prowadzenia „Pytania na śniadanie” bardzo ją ucieszył, bo ma do tego programu duży sentyment i zna go od podszewki. Pamięta, jak powstawał, jak wyglądały pierwsze wydania, miała też przyjemność być już jego gospodynią razem z Jolantą Fajkowską.

Teraz więc z przyjemnością ponownie zasiadła na kanapie w studiu TVP i jak zaznacza, bardzo brakowało jej formatu realizowanego na żywo, który jest dla prowadzących prawdziwym sprawdzianem i wyzwaniem, zwłaszcza gdy trwa cztery godziny. Katarzyna Dowbor chwali organizację pracy w redakcji, bo z doświadczenia wie, że ze zgranym zespołem można tworzyć nawet najbardziej wymagające projekty.

– Mam ogromny sentyment do programu „Pytanie na śniadanie”, ponieważ byłam przy tym, jak on powstawał, jak został wymyślony. Pamiętam koleżankę naszą z redakcji, Bernadettę Bieszczanin, która wpadła na ten pomysł i która przy tym pracowała. Było bardzo, bardzo ciężko, żeby to stworzyć, bo wtedy w telewizji był program „Kawa czy herbata?” i nagle Dwójka postanowiła też mieć swój poranny program, choć trochę późniejszy niż „Kawa”. Na początku ten program trwał półtorej czy dwie godziny. Ja miałam też tę przyjemność prowadzić go razem z Jolą Fajkowską. Byłyśmy pierwszą jednopłciową parą, która ten program prowadziła – mówi agencji Newseria Lifestyle Katarzyna Dowbor.

Kiedy więc padła propozycja powrotu do tego śniadaniowego formatu, prezenterka nie zastanawiała się zbyt długo.

– Jakiś czas temu, pamiętam, że to była zima, zadzwonił telefon i okazało się, że zaproponowano mi prowadzenie „Pytania na śniadanie”. Powrót do tego formatu był więc dla mnie powrotem sentymentalnym, bardzo fajnym i myślę, że dał mi też coś, czego mi przez te ostatnie 10 lat brakowało. Ja uwielbiam programy na żywo, uważam, że kiedy człowiek już trochę w życiu zawodowym zrobił, to fajnie, kiedy może występować na żywo, kiedy nie można już niczego zmontować, poprawić, naprawić, kiedy musisz się wykazać szybkością, wiedzą i musisz wiedzieć, co, kiedy powiedzieć i jak z tego wybrnąć, jeżeli zdarzy się wpadka – mówi.

W programach na żywo wpadki czy przejęzyczenia językowe są nieuniknione. Nie zawsze wszystko idzie tak, jak powinno, czasem konieczna jest ingerencja w scenariusz i prezenter musi być na tyle elokwentny, by błyskawicznie zareagować na każdą nieplanowaną zmianę czy nieprzewidzianą sytuację.

– Dużo takich sytuacji utknęło mi w pamięci. Kiedy jeszcze byłam spikerką, to pamiętam, że pogubiłam kartki z programem i to była moja największa wpadka. Byłam przekonana, że mnie zwolnią, ale się okazało, że bardzo im się to spodobało, bo wybrnęłam, przeprosiłam i zostałam. Ale jest dużo takich wpadek, chociaż ja się staram pamiętać tylko te najmilsze momenty i chwile, a zapominam o tych, które były trudne – mówi.

Katarzyna Dowbor wróciła do TVP po ponad dziesięcioletniej przerwie. Jak zauważa, przez ten czas zaszło dużo zmian w strukturze i funkcjonowaniu stacji, w ofercie programowej, a także w sposobie przygotowywania i realizacji programów.

– Kiedy odchodziłam z TVP, to była to bardziej telewizja rodzinna, to znaczy my się wszyscy znaliśmy, nas było mało, była to telewizja, w której ja wiedziałam, kto jest operatorem, kto się zajmuje kablami, kto dźwiękiem, a w tej chwili to jest ogromna instytucja i rzeczywiście dużo się tu dzieje. W tej chwili to już jest porządna fabryka, która produkuje długi poranny program na żywo. Kiedy ja odchodziłam, to była to trochę manufaktura, nasza ręczna robota, no więc pozmieniało się. Ale ja jestem osobą, która się szybko przestawia, więc mnie ta fabryka w tej chwili bardzo cieszy – mówi.

Prezenterka chwali dobrą organizację pracy w redakcji porannego programu TVP2, dzięki czemu wszystko realizowane jest bardzo sprawnie. Ceni sobie również współpracę z Filipem Antonowiczem.

– W tej chwili jesteśmy na wizji ponad cztery godziny. To jest duże wyzwanie, cztery godziny na żywo, zmieniające się tematy, naprawdę trzeba mieć dosyć sporą wprawę. Natomiast jest bardzo dobra ekipa researcherów, jest bardzo dużo wydawców, którzy zajmują się poszczególnymi tematami – dodaje.

We wrześniu „Pytanie na śniadanie” czekają kolejne zmiany. Program będzie realizowany z nowego studia, powstaje także odświeżona oprawa oraz czołówka. Po wakacjach zostaną również zaprezentowane widzom nowe cykle.

Katarzyna Dowbor dziennikarka

Katarzyna Dowbor to znana polska dziennikarka i prezenterka telewizyjna, która zdobyła serca widzów dzięki swojemu profesjonalizmowi, charyzmie i empatii. Jej kariera medialna trwa od kilku dekad, w trakcie których zyskała status jednej z najbardziej rozpoznawalnych postaci w polskim dziennikarstwie.

Wczesne życie i edukacja

Katarzyna Dowbor urodziła się 7 marca 1959 roku w Warszawie. Od młodych lat interesowała się mediami i komunikacją, co skłoniło ją do podjęcia studiów na Uniwersytecie Warszawskim na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych. Już w trakcie studiów zaczęła pracować w mediach, zdobywając cenne doświadczenie.

Kariera dziennikarska

Swoją karierę zawodową Katarzyna Dowbor rozpoczęła w Telewizji Polskiej (TVP) na początku lat 80. Zaczynała jako prezenterka pogody, ale szybko awansowała na prowadzącą różne programy informacyjne i rozrywkowe. Jej talent i profesjonalizm sprawiły, że stała się jedną z głównych twarzy TVP.

Jednym z jej najbardziej znanych programów w TVP był „Pytanie na śniadanie”, który prowadziła przez wiele lat, zdobywając popularność wśród widzów. Katarzyna Dowbor zasłynęła również jako prowadząca programy takie jak „Szerokie tory” i „Okrasa łamie przepisy”.

W 2013 roku Katarzyna Dowbor przeszła do Telewizji Polsat, gdzie zaczęła prowadzić popularny program „Nasz nowy dom”. Program ten skupia się na pomaganiu rodzinom w trudnych sytuacjach życiowych poprzez remontowanie ich domów. Dowbor swoją empatią i zaangażowaniem zdobyła ogromną sympatię widzów oraz uznanie krytyków.

Życie prywatne

Katarzyna Dowbor jest matką dwójki dzieci: syna Macieja Dowbora, który również jest znanym prezenterem telewizyjnym, oraz córki Marii Dowbor-Baczyńskiej. W życiu prywatnym Katarzyna Dowbor jest znana z miłości do zwierząt, szczególnie koni, oraz z aktywności w różnych działaniach charytatywnych.

Publikacje i działalność

Katarzyna Dowbor jest autorką kilku książek, w których dzieli się swoimi doświadczeniami zawodowymi i osobistymi. W książkach takich jak „Mamy dzieci” i „Apetyt na życie” opisuje swoje życie, pasje oraz refleksje na temat kariery w mediach.

Dowbor jest również aktywna w mediach społecznościowych, gdzie utrzymuje kontakt ze swoimi fanami, dzieląc się zarówno chwilami z życia prywatnego, jak i zawodowego. Jej autentyczność i otwartość sprawiają, że jest postrzegana jako osoba bardzo bliska swoim widzom.

Prezenterka Katarzyna Dowbor

Katarzyna Dowbor to ikona polskiego dziennikarstwa i telewizji, która przez lata pracy zdobyła uznanie i sympatię widzów. Jej zaangażowanie, profesjonalizm oraz empatia sprawiły, że stała się jedną z najbardziej cenionych i lubianych prezenterek w Polsce. Zarówno jej kariera zawodowa, jak i życie prywatne są inspiracją dla wielu osób, które cenią jej autentyczność i oddanie w pracy na rzecz innych.

Powiązane artykuły