Home Zdrowie Banany które są zdrowsze – żółte czy zielone?

Banany które są zdrowsze – żółte czy zielone?

by Agata Kubiak
banany

Banany są owocami o wielu drogocennych właściwościach. Posiadają dużą ilość witamin i minerałów. Polecane są dla osób z niedoborem potasu i dla diabetyków. Ułatwiają zasypianie dzięki zawartej w nich melatoninie.

zielone banany zawierają składnikiPrzebywają długą drogę, aby można było cieszyć się ich pysznym smakiem i zdrowotnymi właściwościami.

Niestety, banany, które można kupić w sklepie, nie mają aż tak dużej ilości witamin i minerałów jak ich odpowiedniki dojrzewające w naturalnym środowisku.

Jest to spowodowane transportem bananów. Zbierane są niedojrzałe owoce, aby mogły przetrwać transport. Dojrzewają dopiero w trakcie podróży.

Wpływa to na zawartość witamin i składników w nich obecnych. Nie ulega jednak wątpliwości, że są jednymi ze zdrowszych owoców i warto je jeść nawet pomimo ich wysokiej kaloryczności.

Żółte i zielone banany  – czym się różnią?

dojrzały bananŻółte banany są chętniej wybierane ze względu na ich słodycz. Banany z zieloną skórką są jeszcze nie do końca dojrzałe.

Wpływa to na ich smak i wygląd. Zielone są twardsze, w smaku bardziej cierpkie. Zawarta w zielonych bananach skrobia, w procesie dojrzewania zmienia się w glukozę i fruktozę odpowiedzialną za słodki smak żółtych bananów.

dojrzałe owoceRóżnią się również kalorycznością.

Żółte zapewniają więcej energii dzięki cukrom w nich zawartych, jednak posiadają wyższy indeks glikemiczny niż te z zieloną skórką.

W zależności od tego, czego oczekuje się od bananów, należy wybierać albo zielone, albo żółte. Jedne i drugie zawierają cenne właściwości.

Wybieranie odpowiednich bananów powinno być podyktowane potrzebami organizmu.

Zielone banany dobre dla cukrzyków

zielonych bananach skrobia stanowiZielone banany zawierają małą ilość cukru i niski indeks glikemiczny. Idealnie nadają się dla cukrzyków w przeciwieństwie do tych żółtych.

Powodują powolne uwalnianie się cukru do krwi, nie wywołując drastycznego wyrzutu insuliny. Mogą uniemożliwić rozwój cukrzycy typu drugiego dzięki regulacji poziomu cukru.

Spożywanie zielonych bananów

Oczywiście nadmierna ilość spożywanych bananów, może przynieść odwrotny skutek. Konieczne jest dokładne kontrolowanie indeksu glikemicznego przez cukrzyków, uwzględniając banany w diecie.

niedojrzałe banany różniąSkrobia zawarta w niedojrzałych bananach dobrzy wpływa na układ pokarmowy, chroniąc m.in. przed rakiem jelita.

Niedojrzałe banany mogą pozytywnie wpływać na cholesterol, obniżając go. Przyśpieszają metabolizm, pomagając schudnąć osobom na diecie.

Dłużej utrzymują uczucie sytości. Doskonale się nadają na zdrową przekąskę.

Dzięki zawartości witaminy B5 i tryptofanu wspomagają redukcję stresu, wpływają także na lepszą jakość snu, zwłaszcza zjadane wieczorem.

Zielone czy żółte: które banany są zdrowsze?

wybieranie średnio dojrzałych bananówZarówno zielone banany, jak i żółte banany są zdrowe. Jednak jedne i drugie powinny być spożywane przez inne grupy osób.

Jak już zostało wspomniane, zielone banany mają dobry wpływ na osoby z cukrzycą, zaburzeniami snu, wysokim cholesterolem, są też wskazane dla osób na diecie.

Nie oznacza to jednak, że żółte banany są mniej wartościowe. Są o wiele słodsze, przez co chętniej wybierane, są też łatwiej surowe bananyakceptowane przez dzieci. Dojrzałe banany zawierają dużo antyoksydantów, chroniąc przed wolnymi rodnikami.

Jeść banany

Spowalniają proces starzenia. Dzięki zawartości cukru są dobrym źródłem energii zwłaszcza przed treningiem.

Zawierają większą ilość błonnika niż banany zielone. Udowodniono, że im dojrzalsze banany, tym lepiej chronią przed nowotworami.

Doskonale nadają się też dla osób z nadciśnieniem dzięki dużej zawartości potasu, który obniża ciśnienie krwi.

Pomagają w problemach żołądkowych u dzieci. Warto wprowadzić banany do codziennej diety i korzystać z ich naturalnych właściwości prozdrowotnych.

Banany z brązowymi plamami – jeść czy nie?

cukrzyków zielone bananyBanan z brązowymi plamami nie oznacza, że nie nadaje się on do jedzenia. Nie trzeba go wyrzucać.

Brązowe plamy na bananie oznaczają, że banan jest mocno dojrzały. Jak się okazuje, wpływa to na jego zdrowotne właściwości. Mocno dojrzałe banany, chronią przed nowotworami.

Im więcej brązowych plam na bananie tym lepiej dla zdrowia. Zwiększają również odporność organizmu, co jest szczególnie potrzebne w okresie jesienno-zimowym.

Są też polecane dla osób z problemami trawiennymi. Banany z brązowymi plamami są równie wartościowe, jak banany zielone i żółte.

Banany – zarówno te z zieloną, jak i te z brązową skórką – warto jeść ze względu na wysoką zawartość potasu, który wspiera pracę naszego układu krążenia oraz nerek. Ponadto zawierają magnez, wapń, fosfor i trochę żelaza, a także sporo witaminy C, A, E, K oraz witamin z grupy B.

Powiązane artykuły