Home Kobieta w biznesie Polski Ład dla dzieci

Polski Ład dla dzieci

by Agata Kubiak
Polski ład

Polski Ład dla dzieci- 12 tys. z kapitału opiekuńczego. Kiedy dodatkowe pieniądze dla rodzin?

Polski Ład został wprowadzony, by rodzinom żyło się lepiej. Jednym z jego aspektów jest Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. koordynacji systemów zabezpieczenia społecznegoZ założenia rodziny mają otrzymać nawet 12 tysięcy wsparcia finansowego. Jak i kiedy będą wypłacane dodatkowe pieniądze? Kto może się o nie ubiegać?

Polski Ład dla dzieci- najważniejsze zmiany

otrzymania świadczenia niezbędnePolski Ład zakłada wiele zmian dotyczących dzieci. Przede wszystkim rodzice otrzymają dodatkowe fundusze na ich utrzymanie. Szalejąca inflacja sprawia, że koszty związane z wychowywaniem dzieci znacznie poszły w górę. Rodziny będą więc mogli otrzymać 12 tysięcy złotych.

Kwota ta będzie wypłacana w comiesięcznych ratach. Wynosić będzie 500 zł lub 1000 zł miesięcznie. Wysokość raty zależna będzie od wyboru rodziców. Swoją decyzje muszą oni bowiem zaznaczyć we wniosku. Dodatkowe środki będzie więc można otrzymywać przez rok lub dwa.

amach rodzinnego kapitału opiekuńczegoPozostali, którzy nie skorzystają z tego projektu, otrzymają dopłatę do żłobka lub innej opieki dziennej. Wsparcie przewidziane jest więc dla wszystkich dzieci do lat 3.

12 tysięcy na dziecko – dla kogo, jakie warunki?

Dodatkowe pieniądze z pewnością się przydadzą. Jednak kto będzie mógł z nich skorzystać? Ustawa przewiduje, że będzie to zastrzyk gotówki dla rodzin wielodzietnych. Rodzinny Kapitał Opiekuńczy wypłacany będzie bowiem na drugie lub kolejne dziecko w rodzinie.

drugie i kolejne dzieckoStarać się o niego mogą rodzice, bądź prawni opiekuni. Najważniejszy jednak jest wiek dziecka. Według ustawy RKO wypłacane będzie wyłącznie na dziecko w wieku od 12 do 35 miesięcy. Wnioski można składać od 1 stycznia 2022 roku.

Jeżeli w tym dniu dziecko ma powyżej roku, ale nie skończyło jeszcze trzech lat, rodzice także mogą ubiegać się o wsparcie. 12 tysięcy zostanie wtedy obniżone o kwotę proporcjonalną względem wieku dziecka. Warunkiem otrzymania pieniędzy jest także pełna opieka nad dzieckiem.

wspólnego rozliczeniaTo znaczy, że jeśli dziecko zostało umieszczone w pieczy zastępczej, biologiczny rodzic nie otrzyma dodatku.

W celu otrzymania pieniędzy, niezbędne jest złożenie odpowiedniego wniosku. Można to zrobić bezpośrednio z platformy ZUS lub przez bankowość internetową.

To właśnie Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie odpowiedzialny za wypłatę pieniędzy. Należy także wspomnieć, że rozpatrzenie wniosku może trwać nawet do 2 miesięcy od daty złożenia.

Pierwsze lub jedyne dziecko w rodzinie

ramach rodzinnego kapitału opiekuńczegoJeżeli w rodzinie jest tylko jedno dziecko, rodzice nie skorzystają z dodatku. Mogą się oni jednak ubiegać o wsparcie w opłatach za żłobek. Taka pomoc wynosić będzie 400 zł miesięcznie.

Ważny jest jednak fakt, że pieniądze te nie będą wypłacane do rąk opiekunów. Kwota ta zostanie przekazana bezpośrednio do placówki sprawującej opiekę nad małoletnim.

Polski Ład dla dzieci- co dalej z 500+?

objęte rodzinnym kapitałem opiekuńczymRodzinny Kapitał opiekuńczy jest dodatkiem wypłacanym tylko najmłodszym obywatelom. 12 tysięcy dodatku nie będzie wypłacane dzieciom powyżej 3 roku życia.

W związku z tym rząd nie przewiduje na chwilę obecną zmian w programie 500+.

Tak jak dotychczas, obejmuję on dzieci od urodzenia do 18 roku życia. Nie zmienia się także próg dochodowy.

obsługą nowego świadczenia zajmieObecnie wysokość dochodów w rodzinie nie jest podstawą do wypłaty 500+ i tak pozostanie.

Podobnie jak wcześniej, dodatek przysługuje rodzicom jednego lub wielu dzieci.  Mimo wprowadzenia nowego wsparcia, 500+ będzie więc dalej wypłacane.

Nowością jednak jest fakt, iż wnioski o kontynuacje 500+ będzie można złożyć wyłącznie drogą internetową.

Podobnie, jak w przypadku RKO, za wypłatę środków odpowiedzialność przejmie Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Rodzice pobierający obecnie ten zasiłek, muszą pamiętać aby złożyć nowy wniosek do 31 maja 2022 roku.

W ten sposób zachowają ciągłość wypłaty świadczenia. Jeżeli wniosek zostanie wysłany po tej dacie, dodatek będzie wypłacany dopiero od dnia załatwienia formalności.

Zarobki, a Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, czyli kto dostanie dodatkowe pieniądze?

dziecko świadczenieRodzinny Kapitał Opiekuńczy nie jest obarczony ograniczeniami finansowymi. To znaczy, że aby go otrzymać nie trzeba wykazywać swoich dochodów. Nie ma żadnej granicy wysokości zarobków.

Z  programu więc skorzystają nie tylko najubożsi, ale także najbogatsi Polacy. Oczywiście jeśli spełniają warunki.

Warto jednak wspomnieć, że tak samo jak w przypadku innych świadczeń, może zachodzić zjawisko koordynacji.

Jeśli więc rodzice pobierają podobne dodatki poza granicami państwa, muszą to ujawnić we wniosku. W przypadku rodzin, w których opieka jest sprawowana naprzemiennie, pieniądze będą wypłacane po połowie.

Powiązane artykuły