Home Zdrowie Jak obniżyć cholesterol domowymi sposobami?

Jak obniżyć cholesterol domowymi sposobami?

by Agata Kubiak
cholesterol

Podwyższony cholesterol często jest wynikiem niewłaściwej diety i zbyt dużej ilości pokarmów bogatych w tłuszcze nasycone oraz tłuszcze trans. Właściwy poziom cholesterolu ma duże znaczenie, jeśli chodzi o zmniejszenie ryzyka wystąpienia chorób układu serca. Zawyżone wartości widoczne w wynikach są sygnałem, że w organizmie dzieje się coś niedobrego.

 

Czym jest dobry i zły cholesterol?

Prawdą jest, że nie każdy cholesterol jest uważany za zły (cholesterol LDL). Cholesterol HDL, jeśli jest na właściwym poziomie, określa się jako dobry dla organizmu. Wiele osób, otrzymując wyniki badań, zwraca szczególną uwagę właśnie na te wartości. Rosnąca świadomość społeczeństwa jest bardzo ważna, ponieważ zmniejsza ryzyko chorób serca lub choroby wieńcowej, nie można jednak zapominać, że potrzebujemy cholesterolu również do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Cholesterol całkowity u zdrowego człowieka nie powinien przekraczać 200 mg/dl. Obecne zalecenia wskazują, że stężenie dobrego cholesterolu (HDL) musi być większe od wartości 40 mg/dl (u kobiet powyżej 46 mg/dl), a w przypadku frakcji LDL nie może przekraczać 115 mg/dl. W określeniu prawidłowego wyniku HDL/LDL pomaga też stosunek dobrego cholesterolu do złego, który powinien wynosić 1:3 lub 1:2. W ten sposób łatwiej można oszacować ryzyko miażdżycy, zawału czy udaru.

Czy można obniżyć cholesterol bez leków?

To, jak obniżyć cholesterol domowymi sposobami, zależy od analizy prowadzonego stylu życia, a przede wszystkim diety. Podwyższone wartości mogą być skutkiem spożywania zbyt dużej ilości pokarmów przetworzonych, dań typu fast food, a także potraw bogatych w tłuszcze nasycone i tłuszcze trans. Ciężkostrawna dieta i brak zbilansowanych posiłków jest pierwszą przyczyną problemów z cholesterolem. Dlatego też warto zamienić tłuste mięsa na chude – szczególnie polecane są ryby. W codziennym jadłospisie muszą znaleźć się warzywa i owoce, a także odpowiednia ilość wody. Cennym źródłem witamin, minerałów oraz białka są strączki, z kolei zdrowe tłuszcze znajdziemy w orzechach. Przygotowując posiłki, tradycyjny olej warto zastąpić np. oliwą lub olejem kokosowym. Dobrym rozwiązaniem jest zamiana smażonych potraw na te pieczone, a jeszcze lepiej gotowane na parze. W ten sposób można szybko przyrządzić również mięsa i ryby.

Dieta to jednak nie wszystko. Siedzący tryb życia sprawia, że nasz organizm nie funkcjonuje prawidłowo, warto więc poprawić krążenie i wdrożyć do codziennych czynności ruch oraz aktywność fizyczną. To nie tylko lepsza praca serca, lecz także optymalne natlenienie krwi i odpoczynek psychiczny. Stres i przewlekłe zmęczenie są również demotywatorami w walce z wysokim poziomem cholesterolu. Osoby w słabszej kondycji psychofizycznej mają mniej motywacji do działania i chętniej sięgają po wszelkiego rodzaju używki, takie jak papierosy, alkohol czy kawa.

Należy też pamiętać o regularnej kontroli. Jeśli mimo wprowadzonych zmian wyniki się nie poprawią, konieczna może okazać się farmakoterapia, o której decyduje zawsze lekarz.

Powiązane artykuły