Home Life Style Librus

Librus

by Agata Kubiak
librus

dziennik elektronicznyLibrus jest obecnie jednym z najpopularniejszych rodzajów dzienników internetowych, który powszechnie wykorzystywany jest przez polskie szkoły.

Librus jest więc narzędziem, które służy do rejestracji całego przebiegu nauczania, a także pozwala rodzicom na wgląd w elektroniczny system, w którym zwierają się nieobecności i obecności ucznia, a także wykaz jego ocen.

mobilnych dodatkówNiemniej jednak nie wszyscy są świadomi tego, jakie funkcjonalności oferuje to narzędzie, a także jak usprawiedliwiać nieobecności swojego dziecka?

Co to jest Librus?

W pierwszej kolejności warto podkreślić, że Librus jest niczym innym jak elektronicznym dziennikiem, który obecnie funkcjonują w ponad 8 wychowawcy klasytysiącach polskich szkół. Głównym motywem jego wprowadzenia było przede wszystkim zastąpienie tradycyjnej, papierowej formy raportowania wyników i osiągnięć ucznia, a także sprawdzania i kontrolowania ich obecności na lekcjach.

Niemniej jednak pełni on również funkcję uniwersalnego i ogólnie dostępnego terminarza szkolnego. Librus obecnie stał się narzędziem, które skutecznie wspiera również kadrę nauczycielską i dyrektorką podczas pełnienia procesów administracyjnych.

szkoła podstawowaWiększość uczniów szkół podstawowych, szkół licealnych, a także i techników nie wyobraża sobie funkcjonowania bez dostępu do elektronicznego dziennika.

Co więcej, rodzice również szeroko doceniają możliwość szybkiego i bezproblemowego wglądu do ocen swoich pociech, zapowiedzianych przez nauczyciela sprawdzianów, czy nawet sprawdzenia ich frekwencji na lekcjach.

Warto również wiedzieć, że korzystanie z dzienników elektronicznych w polskich szkołach jest regulowane Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej, które zostało wydane 25 sierpnia 2017 roku. Odnosiło się ono głównie do sposobu w jaki publiczne szkoły, przedszkola, a także różnorodne placówki, które muszą dokumentować przebieg nauczania i działalności wychowawczej raportują wyniki.

login uczniaCiekawostką jest fakt, że samo wprowadzenie i korzystanie z dziennika Librus w formie elektronicznej było dostępne już znacznie wcześniej, bo w roku 2009.

Niemniej jednak zgodę na wykorzystywanie tego typu narzędzia, musiał wówczas wyrazić organ, który prowadził szkołę.

Najważniejsze funkcje e-dziennika dla ucznia i rodziny

link aktywacyjny wysłanyWielu uczniów i rodziców na początku swojej przygody z e-dziennikiem, zastanawiało się jakie są jego najważniejsze funkcjonalności. Tak więc w czym konkretnie Librus może wspierać zarówno ucznia jak i jego rodziców?

Otóż śmiało można powiedzieć, że do najważniejszych funkcji e-dziennika Librus zalicza się:

 • szybki i bezproblemowy wgląd w oceny wraz ze wszystkim dodatkowymi szczegółami jak np. data jej wystawienia czy nawet rodzaj aktywności za jaki została ona przyznana
 • szybkie sprawdzenie frekwencji ucznia, a także ewentualne usprawiedliwienie nieobecności
 • dostęp do prostego i czytelnego terminarza, w którym zamieszczane są planowane kartkówki, sprawdziany, a także i prace klasowe
 • dostęp do modułu, który uczniom pomaga śledzić zadane prace domowe
 • dokładny i szczegółowy plan lekcji
 • możliwość bieżącej komunikacji i wymiany informacji pomiędzy rodzicami, uczniami i nauczycielami
 • dostęp do bieżących ogłoszeń odnośnie planowanych zastępstw czy odwołanych zajęć

Co więcej, warto również wspomnieć, że e-dziennik Librus jest świetnie zintegrowany z platformami przeznaczonymi do nauczania zdalnego jak np. Zoom czy Teams.

 Jak założyć konto Librus? Rejestracja i logowanie

adresy ipJeśli rodzice mają wątpliwości co do tego, jak przebiega rejestracja i sam proces zalogowania się w e-dzienniku Librus, to nie muszą się oni o to więcej obawiać.

Cały proces jest niezwykle prosty i z pewnością nie wymaga szczególnych umiejętności w zakresie obsługi komputera. W pierwszej kolejności warto wiedzieć, że zarówno login jak i pierwsze hasło do elektronicznego dziennika jest zapewniony jest przez szkołę.

Co więcej, to zadaniem placówki oświatowej jest przypisanie ucznia do odpowiedniej klasy, a także umożliwienie zarówno jemu jak i jego rodzicom swobodny i niczym nieograniczony dostęp do najważniejszych funkcjonalności e-dziennika.

Niemniej jednak warto podkreślić fakt, że mimo iż to szkoła zakłada konto na Librus, które ma służyć jako e-dziennik, to i tak trzeba dokonać dodatkowej rejestracji na portalu producenta.

Librus Rodzina – rejestracja

Jakie czynności należy wykonać, by po raz pierwszy zarejestrować swoje konto na portalu Librus Rodzina? Otóż przed pierwszym wejściem do dziennika elektronicznego należy przede wszystkim:

 • przejść na stronę główną Librus Rodzina
 • w okienku, które znajduje się po prawej stronie, należy wybrać opcję „Rozpocznij”
 • kolejno trzeba kliknąć w przycisk oznaczony jako „Pierwszy Raz”
 • kolejno trzeba kliknąć również w przycisk „Rozumiem, Zakładam Konto LIBRUS”
 • następnym krokiem jest podanie adresy e-mail, a także hasła i należy wybrać odpowiednią kategorię wiekową, a także zaznaczyć okienko, które poprosi nas o potwierdzenie, że nie jesteśmy robotem.
 • kolejno trzeba podsumować wprowadzone dane przez kliknięcie przycisku „Załóż konto”
 • na adres e-mail zostanie wysłany link aktywacyjny, w który należy kliknąć by założyć konto i potwierdzić proces rejestracji

W ten prosty sposób, można założyć konto na Librus Rodzina.

Librus Synergia – logowanie

nieobecność dzieckaKiedy już rodzice założą konto na Librus Rodzina, wówczas uzyskają oni możliwość zalogowania się do elektronicznego dziennika, którym jest Librus Synergia.

Tak więc jak to zrobić? Otóż metoda logowania jest niezwykle szybka i również prosta. By się zalogować do e-dziennika wystarczy:

 • przejść na stronę główną logowania
 • wpisać zarówno login jak i hasło należące do ucznia lub rodzica
 • wcisnąć przycisk oznaczony jako „zaloguj”

Warto zaznaczyć, że tuż po pierwszym logowaniu warto zmienić hasło przydzielone przez szkolę. W przypadku, kiedy dojdzie do zapomnienia hasła lub jego zgubienia, wówczas w panelu logowania można skorzystać z funkcji zmiany kodu dostępu. Kolejno link aktywacyjny zostanie wysłany na skrzynkę pocztową, która została do danego konta przypisana. Jeśli jednak nie podaliśmy adresu e-mail, wówczas celem odzyskania hasła, trzeba będzie skontaktować się ze szkołą.

Librus – dziennik

organ prowadzącyLibrus jest świetnym narzędziem, które daje ogromne funkcjonalności zarówno uczniom jak i rodzicom. To właśnie dzięki niemu mogą oni mieć bezpośredni dostęp do ocen swojej pociechy, a także w niektórych przypadka skontaktować się bezpośrednio z nauczycielami.

Uczniowie dzięki niemu mogą bezpośrednio mieć wgląd do zaplanowanych prac klasowych i sprawdzianów, a także odpowiednio się do nich przygotować. Korzystanie z e-dziennika ma więc ogromne znaczenie nie tylko dla szkół, ale także uczniów i ich rodziców.

Librus-frekwencja

librus synergiaJedną z podstawowych funkcjonalności e-dziennika Librus jest możliwość wglądu do frekwencji swojej pociechy. Nauczyciele zobowiązani są bowiem do tego, by skrupulatnie prowadzić e-listę obecności, a także informować rodziców w przypadku dłuższej, nieusprawiedliwionej nieobecności swojej pociechy.

Dzięki modułowi frekwencja, rodzice mogą mieć pełną kontrolę nad tym, kiedy ich dziecko rzeczywiście było w szkole, a kiedy jednak zrezygnowało z niektórych zajęć.

Jak usprawiedliwić nieobecności?

librus synergiaBy usprawiedliwić nieobecność swojego dziecka w szkole, trzeba w pierwszej kolejności zalogować się do konta Librus Rodzina. Kolejno trzeba przejść do modułu oznaczonego jako e-usprawiedliwienia.

Wówczas rodzic w formie elektronicznej może wysłać usprawiedliwienie bezpośrednio do nauczyciela, a następnie otrzymać odpowiedź odnośnie jego rozpatrzenia.

Co najważniejsze, moduł e-usprawiedliwienia dostępny jest tylko i wyłącznie z konta rodzica. Uczniowie nie mogą samodzielnie usprawiedliwiać swoich nieobecności.

Librus- wiadomości

założyć konto librusOprócz wspomnianego już modułu frekwencja, który dostępny jest jedynie z konta rodziców, istnieje również moduł wiadomości, który dostępny jest zarówno dla uczniów jak i ich opiekunów.

Moduł ten umożliwia bezpośrednie wysłanie wiadomości do wybranego nauczyciela i prowadzenie z nim konwersacji. Jest on dostępny od razu po zalogowaniu się do e-dziennika Librus Synergia.

Co więcej Librus Synergia będzie również na bieżąco wysyłał powiadomienia, w przypadku kiedy nauczyciel wyśle odpowiedź zwrotną.

Ile kosztuje Librus? 

Jeśli rodzice zastanawiają się, czy za dostęp do Librusa będą musieli zapłacić, to nie muszą się o to martwić. Za dostęp do e-dziennika szkoła nie może pobierać żadnych opłat. Jest to zagwarantowane przez rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej.

dziennik elektronicznyW rozporządzeniu tym jako jeden z głównych warunków, które szkoła musi spełnić, by móc korzystać z dziennika elektronicznego jest umożliwienie stałego i bezpłatnego wglądu do niego i jego pełnej funkcjonalności.

Co więcej, niektóre placówki edukacyjne na samym początku próbowały nieco nagiąć rzeczywistość i decydowały się na pobieranie opłat w wysokości kilkunastu złotych rocznie, a bezpłatny wgląd do ocen i frekwencji mógł odbyć się jedynie na miejscu w obecności nauczyciela.

Niemniej jednak praktyki te zostały całkowicie zabronione, a nawet karane. Tak więc rodzice nie są obarczani żadnymi opłatami z tytułu korzystania z e-dziennika.

Powiązane artykuły