Home Podróże Dzień Wagarowicza

Dzień Wagarowicza

by Agata Kubiak
Dzień Wagarowicza

Dzień wagarowicza – kiedy wypada i na czym polega to święto?

Dzień wagarowicza każdego roku wypada w pierwszy dzień wiosny, czyli 21 marca. Święto to jest jedynie umownym

dzień wagarowicza

dzień wagarowicza

dniem, gdyż nie zostało ono zapisane w żadnej ustawie. Wiedza przekazywana jest z pokolenia na pokolenie.

Wyczekiwany koniec zimy i mroźnych dni jest dla niektórych wielkim świętem. Wyczekuje się z niecierpliwością nadejścia zmiany pory roku, a co za tym idzie cieplejszych dni i budzącej się do życia przyrody.

Przyjęto, że w tym dniu uczniowie odpuszczają sobie naukę i jak sama nazwa wskazuje, uchylają się od szkolnych obowiązków. Nauczyciele

dzień wagarowicza

dzień wagarowicza

coraz częściej starają się tak zaplanować ten dzień, aby uczniowie jednak nie opuszczali szkolnych murów.

Zdając sobie sprawę z licznych nieobecności uczniów, chętnie organizują różnego rodzaju zabawy sportowe na powietrzu. Wszyscy wtedy są zadowoleni z nadejścia wiosny.

Dzień wagarowicza – co robić?

Wybór spędzania czasu w tym dniu powinien zależeć przede wszystkim od indywidualnych oczekiwań. Każdy ma wolny wybór, jednakże nie może on wynikać z wpływu i nacisku

dzień wagarowicza

dzień wagarowicza

otoczenia. Nie należy robić nic na siłę. Niektórzy mogą inaczej podchodzić do tego święta i spędzić je jednak tak jak inne pozostałe dni.

Warto się zastanowić co dla nas jest najlepsze i podjąć odpowiednią decyzję. Jedni będą się buntować i za wszelką cenę spędzić ten czas po swojemu, a inni zaś podporządkują się codzienności i nie będą protestować.

Dzień wagarowicza – na co powinni zwrócić uwagę rodzice?

dzień wagarowicza

dzień wagarowicza

W tym szczególnym dniu szczególnie rodzice powinni zainteresować się, jak dzieci będą spędzały ten czas. Zdając sobie sprawę, że mogą nie być z własnej woli pod opieką wychowawców. Trzeba wiedzieć jak rozmawiać ze swoim dzieckiem.

Dość często zdarza się, że to właśnie w pierwszym dniu wiosny dochodzi do eskalacji emocji, napięć, które towarzyszą uczniom przez okres nauki.

Rodzi się bunt i wybucha wulkan nieprzewidzianych emocji. Wyraża się często sprzeciwem, wobec rzeczywistości. Trzeba być wyrozumiałym i starać się rozwiązywać problemy w odpowiedni, rozsądny sposób.

Dzień wagarowicza i topienie marzanny

Dzień wagarowicza i topienie marzanny odbywa się w tym samym dniu. Uczniowie zazwyczaj odpuszczają sobie edukację i

dzień wagarowicza

dzień wagarowicza

ciesząc się z pierwszego dnia wiosny, robią marzanny. Zwyczaj ten jest znany od dawien dawna. Ma on na celu wygonić zimę i przywitać wiosnę.

Te piękne kolorowe, przyozdobione kukły wrzuca się do wody, by odpłynęła wraz z brzydkimi, szarymi, chłodnymi dniami.

pierwszy dzień kalendarzowej wiosny

pierwszy dzień kalendarzowej wiosny

Każdy wierzy, że w ten sposób skutecznie zima została przegoniona i wkrótce zawita piękna, słoneczna pogoda. Marzanna to starosłowiański obrzęd kultywowany do dziś.

Wierzono, że jest to pewnego rodzaju złożona ofiara, która ma przynieść obfity urodzaj.

Obecnie topienie marzanny traktuje się jako dobrą zabawę niżeli obrzęd. Uczniowie chętnie biorą w nim udział, konkurując ze sobą w tworzeniu pięknych słomianych i nie tylko postaci marzanny.

Kiedy przypada Dzień Wagarowicza w 2021 roku?

dzień wagarowicza przypada

dzień wagarowicza przypada

W 2021 roku dzień wagarowicza wypada w niedzielę 21 marca. Można więc stwierdzić, że święto to przepada.

Niektórzy zaś będą chętni spędzić go w poprzedzający piątek lub poniedziałek. Uczniowie bardzo chętnie korzystają z tego przywileju. Jest to czas, kiedy faktycznie można urwać się z lekcji w szkole bez uzasadnionej przyczyny.

dnia wagarowicza

dnia wagarowicza

Nauczyciele są w tym dniu bardziej wyrozumiali.

Zamiast sprawdzać wiedzę, próbują organizować różnego rodzaju gry i zabawy. Także wycieczki szkolne stały się dość mocno popularne.

Wychowawcy starają się także organizować imprezy na świeżym powietrzu, tak by uczniowie chętniej zostawali w szkolnych murach. Dzień ten ma się kojarzyć bardziej z dobrą zabawą, niżeli szkolnym rygorem, klasówkami, pytaniami i odpowiedziami przy tablicy.

Zobacz, kiedy wypada pierwszy dzień wiosny

Pierwszy dzień wiosny wypada 21 marca. Czyli w dniu równonocy wiosennej. Ten dzień jest uznany za początek zmiany

dniem wagarowicza

dniem wagarowicza

pory roku. Niektórym kojarzy się z rozkwitającymi kwiatami, rozpoczynającymi się pracami w ogrodzie.

Wiosna to szczególny czas, kiedy pierwsze promienie słoneczne dają nam mnóstwo pozytywnej energii, zapału, chęci i sił.

wypada dzień wagarowicza

wypada dzień wagarowicza

Czas ten kojarzy się wszystkim z przyjemnym przeżyciem, dlatego jest tak upragniony i wyczekiwany po mroźnych zimowych dniach. Wszyscy się cieszą i jak co roku budzi się życie. Mówi się, że wraz z tą piękną porą roku rozkwita także miłość. Wiele ludzi zaczyna aktywnie spędzać czas na dworze. Zaczyna się robić przyjemnie ciepło, kolorowo, dzień staje się dłuższy, a słońce coraz mocniej świeci. Piękna pogoda zdecydowanie korzystnie wpływa na samopoczucie, samoocenę i pozytywne myślenie.

Skąd wziął się Dzień Wagarowicza?

kolejne pokolenia uczniów pamiętają

kolejne pokolenia uczniów pamiętają

Wagary to ucieczka z lekcji. Samowolne, nieuzasadnione opuszczenie obowiązku przez ucznia. Celowa, zaplanowana nieobecność. Dzień wagarowicza pochodzi od łacińskiego vagari, czyli potocznego słowa włóczyć. Określenie w Polsce rozpowszechniło się na przełomie XIX i XX wieku. Ten dzień jest obchodzony w Polsce i niektórych regionach Litwy.

Jednak nie wiadomo dokładnie, skąd się wziął. Można sobie tłumaczyć, że z początkiem nadejścia wiosny jest to idealny czas na opuszczenie szkolnych murów i spędzenie trochę czasu aktywnie na świeżym powietrzu.

Sposoby na spędzenie Dnia Wagarowicza

Pomysłów na spędzenie tego dnia jest wiele. Warto poświęcić ten dzień na spacer, chociażby po to, by poszukać pierwszych oznak wiosny. Idealnymi miejscami spacerów będzie las czy parki. Zdecydowanie będzie można zaobserwować pierwsze pąki, które zaczynają rozkwitać czy żywsze kolory roślin.

dzień wagarowicza wypadnie

dzień wagarowicza wypadnie

Bardzo ciekawym pomysłem jest wybranie się do muzeum. Z pewnością ten czas nie będzie zmarnowany, a można się sporo dowiedzieć i pooglądać wiele ciekawych wystaw.

Pójście do kina na interesujący film także może się okazać przyjemną alternatywą na spędzenie czasu w tym dniu. Warto się zastanowić i dowiedzieć wcześniej czy w szkole w tym dniu nie jest zaplanowana jakaś impreza, czy zabawy. Często nauczyciele, chcąc zainteresować swoich uczniów, organizują wiele atrakcji. Przecież nikt z nas nie chciałby przegapić tak świetnej rozrywki.

Powiązane artykuły