Home Life Style Home office a rodzina – jak zorganizować pracę zdalną w domu?

Home office a rodzina – jak zorganizować pracę zdalną w domu?

by Agata Kubiak

Home office to model pracy znany od lat. Nie dość, że taki sposób zarobkowania z każdym kolejnym rokiem zyskuje na popularności, to na dodatek pojawił się obecnie czynnik popularyzujący taki sposób życia, jakim jest pandemia. Osób, które Home officewcześniej nie miały z prowadzeniem biura w domu do czynienia przybywa, a chętnych do zdobywania wiedzy o tym, jak organizować taką pracę jest coraz więcej.

Jeśli i ty należysz do świeżo upieczonych pracowników home office, pamiętaj, że warto zadać sobie nie tylko to jedno pytanie „jak zorganizować pracę w domu?”, ale także drugie, o niebagatelnym znaczeniu, a mianowicie: „jak zorganizować sobie rodzinę?”.

Home office a rodzina – trudności w podziale sfer „dom” i „praca”

Po pierwsze, jeżeli w pracy w domu jesteś raczej początkującym, niż ekspertem z wieloletnim stażem, warto Home officerozważyć wyznaczenie sztywnych godzin pracy, podobnych ramowo do tych, które spędzone byłyby na aktywności zarobkowej w biurze. W trakcie tego przedziału godzinowego nie jest się dostępnym na zawołanie członków rodziny.

Płynny, niedokładnie ustalony czas pracy nie dla każdego jest zaletą. Czasem warto „żonglować”, np. pracując wcześnie rano lub w nocy, jeśli w domu są małe dzieci, należy jednak przy tym dbać, by, przynajmniej początkowo, pracować przez dłuższe bloki czasowe. Jeśli to możliwe, można wygospodarować w domu oddzielną przestrzeń, która będzie wykorzystywana tylko do obowiązków zawodowych.

Trzeba jednocześnie wziąć pod uwagę to, że rodzina może nie być chętna do zaakceptowania tego, że chociaż „jest się w domu”, to faktycznie „jest się w pracy”. Należy mieć na uwadze, że, dla osoby pracującej korzystny, podział na sferę do pracy i sferę życia domowego może być szczególnie niechętnie odbierany przez dzieci, nieprzyzwyczajone do tego stanu rzeczy.

Home officeByć może warto wyjść wówczas dzieciom  na przeciw i nie wprowadzać zmian w przestrzeni domowej radykalnie. W przypadku, gdy dzieci w domu nie ma sytuacja jest łatwiejsza, ale nie całkowicie łatwa – praca w domu właściwie dopiero pokaże cechy relacji z partnerem, wskazując, jak dużą część życia domowego zajmuje „small talk” oraz jak łatwo przychodzi partnerowi choćby poszanowanie przestrzeni drugiej osoby.

Kluczem do zmian w „sferach” domu – a właściwie stworzeniu w domu sfery, która wcześniej nie istniała jest przede wszystkim cierpliwość.

Home office

Home office a rodzina – podział obowiązków pomiędzy domownikami 

Organizując biuro domowe warto pamiętać, że tego rodzaju praca pewnych obowiązków oszczędza – nie trzeba już tracić czasu na dojazd i przyjazd z pracy, innych natomiast dodaje. Dla innych domowników niekomfortowy może okazać się zaburzony rytm dnia (brak codziennej rutyny typu wstanie do pracy, praca, przyjście do domu).

Tworzenie home office wymaga wypracowania nowego podziału obowiązków pomiędzy mieszkańcami domu. W pierwszej kolejności należy precyzować i dyskutować swoje oczekiwania z osobami dorosłymi, dopiero w dalszej kolejności z dziećmi, do których w większości przypadków trzeba się jednak dopasować.

Przed przystąpieniem do dyskutowania planu dnia warto dokładnie przemyśleć swoją wizję komfortowej pracy, by móc podzielić się z domownikami możliwie szczegółowym pomysłem na organizację domowej pracy, a nie budować Home officerozmowę w oparciu o niemożliwe do dopasowania do planu dnia ogólniki.

Można na przykład, co być może początkowo nie brzmi zachęcająco, przenieść rytm pracy także na zajęcia domowe, by obowiązki w domu wykonywać na „zmiany”, identyczne jak te w pracy, tak, aby nadmiernie nie wchodzić sobie w drogę podczas korzystania z konkretnych domowych pomieszczeń.

Należy jednak uważać, by nie zestresować dzieci tym skądinąd użytecznym rozwiązaniem, wymagając, by i one „chodziły jak w zegarku”, bo, zwłaszcza mniejsze pociechy, mogą być do tego niezdolne. Korzystnie jest również na nowo określić sobie czas, który przeznaczymy dla bliskich, bo w trakcie pracy w domu ramy czasowe wyznaczone dla najbliższych ulegają wyraźnemu zatarciu i należy zarysować je na nowo.

W przeciwnym razie będziemy z bliskimi zawsze i nigdy. Jednocześnie warto zadbać tak o ich potrzebę bliskości i samotności, nie pracując wszędzie w domu, bo ciągła obecność domownika, którego do tej pory nie było prawie wcale, także może okazać się frustrująca.

Home office a rodzina – wartości, których warto przestrzegać

Wbrew początkowym trudnościom stworzenie home office może ostatecznie przysłużyć się wszystkim domownikom i każdego w rodzinie nauczyć pewnych cennych wartości. Wszystkich domowników uczy to konsekwencji i samodyscypliny. I tak jak osoba pracująca rozwija te cechy głównie na gruncie zawodowym, tak partner, partnerka i dzieci wypracowują te cechy w dużej mierze na gruncie relacji z innymi, co z powodzeniem mogą wykorzystać poza domem.

Home officeKolejną cechą, którą nabywają tak pracownik home office jak i rodzina osoby pracującej, jest elastyczność w podejściu do wszelkiego rodzaju zadań, od pracy po organizację zajęć domowych.

Chociaż wszystkie te wartości brzmią skomplikowanie, tak, jak gdyby wynieść coś z tego mogła tylko osoba dorosła, to specjaliści są zdania, że i dzieci mogą wiele zyskać, jeżeli rodzic lub rodzice pracują zdalnie z domu.

Dziecko może nauczyć się opanowania i zarządzania na wszelkich polach, od planu dnia po emocje, także te trudne, takie jak niepokój, lęk czy złość. Przy czym trzeba pamiętać, że takie doświadczenie korzystnie może wpłynąć to na dziecko, które nie boryka się z jakiegoś rodzaju problemami psychicznymi, w innym przypadku praca w domu może początkowo pogorszyć sytuację.

Do zorganizowania home office trzeba więc przede wszystkim wybrać odpowiednio czas, a jeśli nie mamy takich możliwości, należy pamiętać, że kiedy pracownik, pracując w home office ćwiczy się zawodowo, jego rodzina ćwiczy wówczas nie mniej intensywnie psychikę. Jedni o drudzy pracują na zwiększonych obrotach, czego nie wolno bagatelizować.

Home office

Podsumowując, organizowanie home office to przedsięwzięcie, które może wręcz chwilowo wymagać od pracownika mieszkającymi z innymi członkami rodziny przebranżowienia się w pełnoetatowego psychologa. Nie mniej można także dodać, że strach ma wielkie oczy i przy odpowiedniej organizacji psychika bliskich wspołmieszkańców podczas pracy w domu może tylko rozwinąć się i rozkwitnąć. W wypadku znaczących problemów rodzinnych nie warto się wahać i skorzystać z porady psychologa.

Powiązane artykuły