Home Zdrowie Usuwanie zmian skórnych – czy jest konieczne?

Usuwanie zmian skórnych – czy jest konieczne?

by Agata Kubiak
Usuwanie zmian skórnych

Znamiona i pieprzyki ma praktycznie każdy na swoim ciele. Nie wszystkie wymagają usunięcia. Na pewno warto się im najpierw przyjrzeć i zdecydować, jaka ewentualnie metoda usuwania zmian skórnych będzie najlepsza. Najczęściej stosowane zabiegi to chirurgiczne wycinanie zmian skórnych lub laseroterapia.

 

Wskazania do usuwania zmian skórnych

Usuwanie zmian skórnych jest bardzo często elementem profilaktyki przeciwnowotworowej. Wycina się wówczas znamiona barwnikowe, czyli pieprzyki. Profilaktyczne usuwanie zmian skórnych odgrywa ważną rolę w zapobieganiu rozwojowi czerniaka, czyli nowotworu skóry.

Lekarz może zdecydować o usunięciu danej zmiany, jeśli posiada ona niepokojące cechy, jest wystawiona na działanie słońca lub narażona na podrażnienia mechaniczne. Nietypowe zmiany to takie, które:

  • mają nieregularny kształt,
  • są wypukłe,
  • są różnokolorowe,
  • krwawią,
  • powiększają się.

Wskazaniem do usuwania zmian skórnych są również zmiany o charakterze łagodnym: kaszaki, nagniotki, włókniaki, tłuszczaki, brodawki czy modzele. O usuwaniu zmian skórnych należy pomyśleć, gdy stają się one przyczyną dyskomfortu. Wypukłe znamiona, znajdujące się na szyi, mogą na przykład zahaczać się o biżuterię i przez to podrażniać się, czego konsekwencją jest krwawienie czy stan zapalny. Zmiany skórne usuwa się również z powodów estetycznych, zwłaszcza gdy zlokalizowane są w widocznych miejscach.

Metody usuwania zmian skórnych

  • Usuwanie zmian skórnych laserem CO2

To jeden z najczęstszych sposobów usuwania zmian skórnych, stosowany m.in. w katowickiej Klinice Miracki. Laser CO2 umożliwia szybkie pozbycie się problemu pieprzyków, brodawek i innych narośli na skórze, podczas jednego, kilkunastominutowego zabiegu. Jak działa laser? W zetknięciu z uwodnioną tkanką chorobową dochodzi do jej bezkrwawego odparowania. Co ważne laser nie tylko usuwa zmianę skórną, ale też zamyka naczynia krwionośne i limfatyczne ją otaczające, dzięki czemu po zabiegu nie pozostaje blizna.

  • Radiochirurgiczne usuwanie znamion

To jedna z najnowocześniejszych metod usuwania łagodnych zmian skórnych. W Klinice Miracki zabieg ten wykonywany jest przy pomocy urządzenia Surgitron. Tego rodzaju leczenie jest niezwykle precyzyjne i bezpieczne. Procedura polega na błyskawicznym podgrzaniu wybranego obszaru ciała za pomocą fal elektromagnetycznych. Zmiana skórna zostaje usunięta w całości. Metoda ta wykazuje również działanie koagulacyjne, które praktycznie eliminuje krwawienie z rany.

  • Chirurgiczne usuwanie pieprzyków

To jedno z najbardziej optymalnych rozwiązań walki z każdym rodzajem zmian skórnych, a zwłaszcza tych, wyglądających podejrzanie. Umożliwia ono bowiem nie tylko skuteczne usunięcie zmian skórnych, ale również histopatologiczne przebadanie wyciętej tkanki. Jest to najlepszy sposób profilaktyki raka skóry. Lekarz wycina zmianę skórną za pomocą specjalistycznych narzędzi chirurgicznych (skalpel, łyżeczka chirurgiczna) wraz z niewielkim marginesem zdrowej tkanki, żeby ułatwić proces gojenia i pozbyć się podejrzanej zmiany w całości.

Kiedy sprawdzi się laserowe usuwanie zmian skórnych, a kiedy chirurgiczne?

O metodzie usunięcia zmiany skórnej musi zdecydować lekarz. Podczas konsultacji z pacjentem omawia wskazania i przeciwwskazania do zastosowania konkretnej metody.

Radiochirurgiczne oraz laserowe usuwanie zmian skórnych stosuje się w przypadku zmian skórnych o łagodnym charakterze, takich jak: brodawki, kurzajki i włókniaki, ale też pieprzyki i znamiona, które nie noszą cech, budzących niepokoju.

Chirurgiczne usuwanie zmian skórnych zarezerwowane jest dla osób, u których występują przeciwwskazania do innych zabiegów, a także w przypadki znamion, które posiadają niepokojące cechy. Najlepiej jest je odróżnić, stosując tzw. metodę ABCDE, która określa cechy, przypisywane podejrzanym zmianom skórnym: asymetria, nierówne brzegi, nietypowy kolor, wielkość i ewoluowanie. Jeśli pieprzyk czy znamię posiada którąkolwiek z tych cech, należy je wyciąć przy pomocy skalpela.

Chcesz dowiedzieć się więcej o usuwaniu zmian skórnych? Skontaktuj się ze specjalistami z Kliniki Miracki w Katowicach.

Powiązane artykuły