Home Zdrowie Usuwanie znamion skórnych Warszawa – zapobiega rozwijaniu się z nich zmian nowotworowych skóry

Usuwanie znamion skórnych Warszawa – zapobiega rozwijaniu się z nich zmian nowotworowych skóry

by Agata Kubiak
Usuwanie znamion skórnych

Celem usuwania znamion jest wycięcie znamion podejrzanych i skierowanie ich do badania histopatologicznego

 

Problem zmian skórnych posiada podłoże zarówno zdrowotne, jak i estetyczne, stanowiąc wyzwanie dla kobiet, jak i mężczyzn, znacząco wpływając na ich jakość życia. Na szczęście, współczesne rozwiązania medyczne pozwalają w bezpieczny i komfortowy sposób usunąć zarówno te znamiona, które wyglądają nieestetycznie, jak i te, które mogą pretendować do bardziej zaawansowanych stanów chorobowych. Konkretne leczenie, jak i dobór metody usuwania zmian leży w kwestii lekarza oceniającego znamię i badającego Pacjenta.

Czy czerniaka usunąć laserowo lub chirurgicznie?

Czerniak jest nowotworem złośliwym skory. Niejednokrotnie daje przerzuty. W przypadku podejrzenia zmiany rakowej, lepiej usunąć zmianę skórną chirurgicznie, po wcześniejszej ocenie dermatoskopem.

Chirurgicznie zaleca się usuwanie znamion atypowych lub właśnie podejrzanych o rozwój czerniaka. Procedura ta odbywa się po wcześniejszym podaniu znieczulenia miejscowego. Ma ono formę zastrzyku. Dzięki temu Pacjent nie czuje bólu, a przy tym jest świadomy przez cały czas zabiegowy. Czas trwania ingerencji medycznej waha się w granicach 20 minut, a po wszystkim Pacjentowi zakładane są szwy. Podczas tego prostego zabiegu chirurgicznego zmiana usuwana jest łącznie z zachowaniem marginesu zdrowej skóry. Dużym atutem chirurgicznych działań jest możliwość oddania pobranego wycinka do szczegółowych badań histopatologicznych, które dadzą jednoznaczną odpowiedź na pytanie, czy dana zmiana miała postać złośliwą, czy też nie.

Laserowe usuwanie zmian skórnych Warszawa

Optymalne rezultaty usuwania zmian skórnych osiąga się za pomocą zastosowania lasera frakcyjnego CO2. Emituje on zogniskowane światło, które penetruje tkankę jedynie w wybranym miejscu, nie uszkadzając zdrowych i sąsiadujących komórek. Warto dodać, że po zastosowaniu lasera frakcyjnego Pacjent nie musi martwić się o szpetne blizny powstałe w wyniku działań urządzenia. Cały zabieg jest bezpieczny i bezbolesny. W większości przypadków wystarczy jeden zabieg, aby skutecznie pozbyć się problemu, jednak należy brać pod uwagę ewentualność konieczności powtórzenia działań. W dużej mierze jest to zależne od indywidualnych uwarunkowań danej osoby, jak i cech jej znamion skórnych.

Kiedy można laserowo usunąć zmiany skórne?

Zmiany skórne można laserowo usunąć w sytuacjach, w których znamiona mają charakter łagodny lub są lekko wypukłe. Przykładem zmian skórnych, jakie leczy się laserem frakcyjnym jest np. usunięcie pieprzyka Warszawa. Innym przykładem zastosowania są zmiany skórne znajdujące się w obrębie twarzy i innych częściach ciała, brodawki, kaszaki, naczyniaki, włókniaki, a także ziarniaki. Lekarz może odmówić zastosowania lasera frakcyjnego u osób mających płaskie zmiany skórne lub takie, które mogą wskazywać na zmiany nowotworowe, np. wspomnianego wcześniej czerniaka.

Laseroterapia zmian skórnych ma wiele zalet. Warto wyszczególnić tutaj brak ograniczeń ze względu na wiek. Zabieg jest całkowicie bezpieczny, nie generuje konieczności przerywania powłok skórnych, tak więc może być wykonywany zarówno u osób młodych, jak i starszych. Zabieg jest szybki, podobnie jak późniejsza rekonwalescencja. Zwykle rany goją się maksymalnie do dwóch tygodni.

Jakie zmiany kwalifikują się do chirurgicznego usuwania?

Z powodzeniem za pomocą działań chirurgicznych można usunąć większość zmian barwnikowych, które mogą mieć różną postać. Warto tutaj wyszczególnić:

 • Znamiona barwnikowe płaskie – są to plamy, które mogą mieć okrągły lub owalny kształt i być w odcieniach brązu, od jasnobrązowej barwy aż do czarno-brązowej. Ich kształt zwykle jest regularny,
 • Znamiona komórkowe – mogą być cielistym lub jasnobrązowym guzkiem, znajdującym się zwykle na twarzy, karku, szyi lub tułowiu,
 • Znamiona barwnikowe owłosione – jest to rodzaj znamion wrodzonych, przy czym te dodatkowo pokryte są włosami,
 • Znamiona barwnikowe wrodzone – mogą mieć postać zarówno kilkumilimetrowych jak i olbrzymich znamion. Znane są przypadki zajmowania niemal całej powierzchni ciała. Człowiek posiada je od urodzenia.
 • Znamiona barwnikowe brodawkujące – można je rozpoznać po obecności niewielkich guzków w okolicy plamy barwnikowej. Zazwyczaj lokują się na tułowiu i mają maksymalnie kilka centymetrów średnicy,
 • Znamiona barwnikowe atypowe – pojawiają się w okresie dojrzewania lub w nieco późniejszym czasie. Rozpoznaje się je jeżeli znamię posiada więcej niż 1 cm i ma nieregularny kształt, brzeg lub posiada nierównomierne rozmieszczenie barwnika. Mogą pojawiać się w grupach tworząc zespół znamion dysplastycznych, jak i lokować się pojedynczo.

Z powyższej wyszczególnionych typów znamion chirurgicznie można usunąć wszelkie zmiany barwnikowe uznane za atypowe, znamiona wrodzone oraz wrodzone owłosione. To one najczęściej odpowiadają za rozwój czerniaka złośliwego. W zależności od zmiany, ryzyko zezłośliwienia znamienia wynosi nawet 30%. Często lekarze zalecają także chirurgiczne usunięcie zmian, które narażone są na ciągłe drażnienie, np. biżuterią, ubraniem lub paskiem od torby.

Dla własnego dobra i bezpieczeństwa, warto kontrolować stan swojej skóry, a wszelkie niepokojące objawy skonsultować z lekarzem. Szczególnie dotyczy to znamion barwnikowych. To, co w szczególności powinno wzbudzić zainteresowanie oraz nakłonić do odbycia konsultacji ze specjalistą to:

 • Asymetria,
 • Nierówne krawędzie,
 • Nierówny kolor znamiona,
 • Minimum 6 mm średnicy,
 • Zmiana grubości lub wysokości.

Chirurgiczne usuwanie zmian skórnych Warszawa – Jak wygląda zabieg?

Na początku, jeszcze przed zabiegiem, odbywa się konsultacja z lekarzem, który ocenia stan skóry, stan zdrowia Pacjenta, dokonuje charakterystyki zmiany, a także ustala wszelkie szczegóły leczenia.

Jeżeli usuwanie znamion skórnych ma odbyć się za pomocą laseroterapii, to kolejnym krokiem jest podanie znieczulenia miejscowego, co gwarantuje bezbolesność działań. Manipulując specjalnym urządzeniem, lekarz wycina ze skóry Pacjenta znamię z zachowaniem około 1 mm marginesu zdrowej tkanki. Powstała niewielka rana zaszywana jest szwami oraz zabezpieczana opatrunkiem. W domu Pacjent powinien go regularnie zmieniać, a w przypadku szwów nierozpuszczalnych, usuwa się je między 7 a 14 dniem po zabiegu.

Normalną reakcją organizmu na tego typu ingerencję jest bolesność miejsca zabiegowego, utrzymująca się przez kilka godzin. Po wygojeniu się miejsca może powstać blizna, jednak będzie ona ledwo widoczna.

W ciągu kilku pierwszych dni po zabiegu należy nie moczyć rany, ani jej nie rozciągać. Nie zaleca się także opalania później powstałej blizny przez minimum pół roku. Jeżeli Pacjent nie jest zadowolony z wyglądu powstałej blizny, może łatwo ją skorygować zabiegiem usuwania blizny.

Laserowe usuwanie znamion skórnych Warszawa – zalecenia po zabiegu

Koniecznie po laserowym usuwaniu znamion skórnych należy zachować odpowiednią higienę miejsca zabiegowego. Leczony obszar nie powinien być narażony na urazy i zabrudzenia. Odsłonięte miejsca należy chronić od wody, jednak można je delikatnie przemywać. Skóra nie powinna być także eksponowana na działanie słońca, zwłaszcza w pierwszych dwóch miesiącach po zabiegu.

Należy mieć świadomość, że tempo i sposób gojenia się rany w dużej mierze uzależnione jest od odpowiedniej pielęgnacji. Miejsce zabiegu można przemywać wodą z mydłem lub dezynfekować antyseptykiem.

Powiązane artykuły