Home Zdrowie Usuwanie brodawek – kiedy wybrać się do specjalisty i jak usunąć zmiany?

Usuwanie brodawek – kiedy wybrać się do specjalisty i jak usunąć zmiany?

by Agata Kubiak
Usuwanie brodawek

Jednym z najczęściej spotykanych, wirusowych problemów skórnych są brodawki, potocznie określane jako kurzajki. Najczęściej występują na dłoniach i stopach, ale także na innych partiach ciała i niewątpliwie stanowią spory problem estetyczny. Sprawdź, jak rozpoznać brodawki, na czym polega ich leczenie i dlaczego warto skonsultować takie zmiany ze specjalistą!

 

Czym są brodawki i dlaczego powstają? 

Brodawki (potocznie kurzajki) to zwykle niewielkie zmiany skórne przyjmujące postać drobnych grudek. Często mają cielisty odcień, niekiedy są lekko brunatne lub beżowe. Najczęściej występują na stopach, dłoniach (głównie na palcach), a także na twarzy. Mogą jednak obejmować także skórę rąk i tułowia. 

Przyczyną brodawek zwykle jest wirus brodawczaka ludzkiego (human papilloma virus – HPV). Do zakażenia może dojść po kontakcie z osobą chorą lub dotknięciu przedmiotu, na której osiadły się cząsteczki wirusa. Jednak nie każdy kontakt z tym patogenem oznacza, że pojawiają się brodawki. Najbardziej narażone na zachorowanie są osoby z obniżoną odpornością, dlatego choroba ta częściej dotyczy dzieci. Ryzyko infekcji zwiększa też przerwanie ciągłości naskórka – rany, skaleczenia, otarcia. 

Niekiedy usuwanie brodawek nie jest konieczne, ponieważ mogą one zanikać samoistnie po kilku tygodniach. Zdarza się jednak, że stają się one sporym problemem estetycznym, zwłaszcza jeśli występują w skupiskach. Mogą być też mylone z innymi zmianami skórnymi, dlatego ważna jest odpowiednia diagnostyka

Podstawowe rodzaje brodawek

Istnieje ok. 100 typów wirusa HPV, z czego część odpowiada za powstawanie różnego rodzaju brodawek. Do najczęściej spotykanych zmian zalicza się brodawki:

  • Zwykłe – są to niewielkie grudki o różnym zabarwieniu (zwykle w kolorze skóry). Początkowo pojawia się jedna zmiana, a po kilku dniach kolejne. Brodawki zwykłe często zajmują sporą powierzchnię ciała. 
  • Płaskie – w tym przypadku grudki są płaskie, o lekko połyskującym odcieniu. Zwykle występują na twarzy i zewnętrznej powierzchni dłoni. Mogą być tak drobne i płaskie, że bywają słabo zauważalne. 
  • Zlokalizowane na stopach – w odróżnieniu od innych rodzajów kurzajek, głównie ze względu na miejsce występowania, zmiany takie bywają bardzo bolesne, zwłaszcza jeśli dotyczą podeszwy stóp. 

Czy brodawki można leczyć samodzielnie? 

Istnieje wiele preparatów przeznaczonych do usuwania brodawek, wśród których są maści, kremy i płyny dostępne bez recepty. Najczęściej działają one poprzez stopniowe zwiększenie rogowacenia naskórka. W efekcie po kilku systematycznych aplikacjach zmiana znika. 

Warto jednak mieć świadomość, że samodzielne diagnozowanie kurzajek może być trudne. Zmiany takie bywają mylone z innymi, poważniejszymi schorzeniami, takimi jak np. liszaj, gruczolak, czy rogowiak kolczystokomórkowy. Istnieją również kurzajki, które nie mają związku z wirusem HPV. Są to tzw. brodawki łojotokowe – rodzaj łagodnych zmian nowotworowych, występujący głównie u mężczyzn po 30. roku życia. 

Zauważają na ciele zmianę przypominającą brodawkę warto więc w pierwszej kolejności skorzystać z porady specjalisty. Może być to lekarz pierwszego kontaktu lub dermatolog. W zależności od indywidualnych potrzeb specjalista wskaże najlepszy sposób leczenia – samodzielnie w domu lub za pomocą nowoczesnych metod.  

Na czym polega nowoczesne usuwanie brodawek?  

Obecnie usuwanie brodawek można przeprowadzić na wiele sposobów, takich jak krioterapia (zamrażanie zmiany), elektrokoagulacja czy laseroterapia. Wybór odpowiedniej metody zawsze powinien leżeć w intencji lekarza. Sposób usuwania brodawek zależy m.in. od ich rodzaju, wielkości i lokalizacji. 

Szczególnie wysoką skutecznością w połączeniu z bezpieczeństwem odznacza się usuwanie brodawek za pomocą lasera CO2, oczywiście, jeśli zabieg przeprowadzany jest przez doświadczonego specjalistę. Jest to urządzenie frakcyjne, które generuje mikroskopijne uszkodzenia tkanek, stymulując je w ten sposób do regeneracji. Dzięki wybiórczemu działania nie dochodzi do naruszenia okolicznych tkanek, a jedynie do punktowego usunięcia brodawki. 

Za pomocą lasera można usunąć zarówno wirusowe, jak i łojotokowe brodawki. W większości przypadków już jeden zabieg pozwala na całkowite pozbycie się problemu, co ważne, w sposób bezbolesny, nieinwazyjny i nieobarczony potrzebą jakiejkolwiek rekonwalescencji. 

Powiązane artykuły