Home Zdrowie Zmiana czasu na zimowy. Sprawdź, jak wpływa na organizm?

Zmiana czasu na zimowy. Sprawdź, jak wpływa na organizm?

by Agata Kubiak
zmiana czasu

stosowanie czasu letniegoZmiana czasu na zimowy. Każde przesunięcie zegarka z czasu letniego na zimowy sprawia, że nasz organizm zmuszony jest przestawić się na nieco inne funkcjonowanie, do którego nie jest przyzwyczajony.

Nasz organizm jest zaprogramowany do działania w określonym systemie, rutynie i każda, nawet najmniejsza zmiana zaburza jego cykl dobowy.

czas letniMa to znaczący wpływ na jakość naszego snu, co później skutkuje jego niedoborem, problemami z zaśnięciem, płytkim oraz przerywanym snem lub odczuciem zmęczenia i senności wcześniej niż zwykle.

Wydawałoby się, że jest to zaledwie godzina, która tak naprawdę wcale nie robi tak wielkiej różnicy.

Otóż nic bardziej mylnego. Jest to zmiana czasu, do której nasz organizm musi przywyknąć, przestawić się na nieco inne funkcjonowanie, przez co możemy czuć się nieco bardziej rozregulowani, zmianą czasuzmęczeni, zdekoncentrowani, nasze samopoczucie może być nieco gorsze, mogą pojawić się problemy z apetytem i ogólnie może nam brakować sił i energii.

Jest to właśnie skutek przyzwyczajania się naszego organizmu oraz nauki pracy w nowym systemie.

Może minąć trochę czasu, zanim wszystko wróci do normy i zanim zaczniemy znowu normalnie funkcjonować.

 

Kiedy zmiana czasu z letniego na zimowy?

czas zimowyZmiana czasu czy to z letniego na zimowy, czy z zimowego na letni niestety nie posiada jednej, stałej, ustalonej daty. Jest to zmienne i każdego roku wypada w inny dzień.

Regułą decydującą o tym, kiedy zmieniamy czas z letniego na zimowy na naszych zegarkach jest to, że zawsze odbywa się to w ostatni weekend października z soboty na niedzielę.

Na przykład w 2021 roku w nocy z 30 na 31 października zegarki zmian czasu zostały zawieszoneprzestawialiśmy o godzinę do tyłu, przez co spaliśmy trochę dłużej. Natomiast w 2022 roku zmiana ta przypadnie na noc z 29 na 30 października.

Sprawa wygląda podobnie jeśli chodzi o zmianę czasu z zimowego na letni.

Odbywa się to w ostatni weekend marca, z tym że wtedy śpimy krócej, ponieważ zegarki przestawiamy o godzinę do przodu.

 

Po co nam zmiany czasu?

sezonowych zmian czasuTemat zmiany czasu jest trochę kontrowersyjny.

ludzie, którzy chcą, żeby owe zasady nadal obowiązywały, są również ludzie, którzy woleliby, aby zostało to zniesione.

Jest to temat, o którym dużo się dyskutuje w ostatnich latach. Początkowo system zmiany czasu został wprowadzony z myślą o zaoszczędzeniu energii elektrycznej.

Mianowicie miało to polegać na tym, że społeczeństwo kładąc się czas letniszybciej spać zużywało mniej energii, elektrycznej, mniej światła.

Jednakże w dzisiejszych czasach mamy dostęp do tylu urządzeń elektrycznych, że zużywamy znacznie więcej energii.

Zmiana czasu na letni

Zmiana czasu w ogóle tego nie zmienia na lepsze, przez co też ludzie zaczęli kwestionować sens przestawiania zegarków.

ostatnią niedzielę październikaCoraz więcej Państw odchodzi od tego zwyczaju. W naszym kraju również prowadzone są rozmowy na ten temat, mimo tego, że jest to wydarzenie, które na stałe wprowadzono u nas w 1977 r.

 

Zmiana czasu a zdrowie. Jak na nas wpływa?

czasu zimowego wracaZmiana czasu z pewnością nie sprzyja naszemu zdrowiu. Jest to ingerencja w ustalony już harmonogram działania naszego organizmu, któremu przestawienie się na funkcjonowanie w nowym trybie zajmuje trochę czasu.

Sen jest kluczową częścią naszego życia i jest niezmiernie ważny dla prawidłowego działania naszych narządów, naszego organizmu.

stosowanie czasu letniego pozwalaW związku z zaburzeniem naszego  dobowego rytmu mogą pojawiać się kłopoty z jedzeniem- brak apetytu lub nadmierne przejadanie się, problemy z koncentracją, poddenerwowanie, czy senność.

Zmiana czasu ma także negatywny wpływ na nasz układ krążenia.

Stwierdzono, że przy zmianie czasu z letniego na zimowy dla osób po przebytym ataku serca istnieje zwiększone ryzyko zawału.

zmiany czasu okazaliNatomiast przy zmianie czasu z zimowego na letni zauważono, że na zawał serca narażeni są bardziej Panowie.

Dodatkowo zmiana czasu może powodować nie tylko bezsenność, ale może także przyczyniać się do zachorowań na depresję. 

Dlatego ważne, aby w okresie tej zmiany zadbać o siebie, pozwolić organizmowi spokojnie dostosować się do nowego rytmu.

Do nowego funkcjonowania najlepiej przyzwyczajać się w miarę możliwości stopniowo, tak by był to swego rodzaju proces, a nie nagła, szybka i szokująca zmiana.

Powiązane artykuły