Home Zdrowie Śluz szyjkowy – co jego wygląd mówi o Twoim zdrowiu?

Śluz szyjkowy – co jego wygląd mówi o Twoim zdrowiu?

by Agata Kubiak
Śluz szyjkowy

Śluz szyjkowy to substancja, która jest produkowana przez gruczoły znajdujące się w szyjce macicy. Jest on niezbędny do prawidłowego funkcjonowania układu rozrodczego kobiety, ponieważ pełni wiele ważnych ról.

Śluz szyjkowy zmienia się pod wpływem hormonów, które regulują cykl miesiączkowy. Jego konsystencja, ilość i barwa mogą być wskaźnikami stanu zdrowia, płodności i ewentualnych infekcji.

W tym artykule dowiesz się, czym jest śluz szyjkowy, jak się zmienia w ciągu cyklu, co oznaczają jego różne rodzaje i kiedy należy skonsultować się z lekarzem.

Czym jest śluz szyjkowy?

obserwacja śluzu szyjkowegoŚluz szyjkowy to lepka i śliska wydzielina, która wypełnia kanał szyjki macicy. Jest ona tworzona przez komórki nabłonka i gruczoły endocerwikalne. Śluz szyjkowy ma kilka funkcji:

 • Chroni macicę przed zakażeniami bakteryjnymi i wirusowymi, tworząc barierę dla drobnoustrojów.
 • Umożliwia przemieszczanie się plemników do jajowodu, gdzie może dojść do zapłodnienia komórki jajowej. Śluz szyjkowy zmienia swoją lepkość i pH w zależności od fazy cyklu, aby stworzyć korzystne warunki dla plemników.
 • Pomaga utrzymać wilgotność pochwy i zapobiegać jej wysuszeniu i podrażnieniu.
 • Wskazuje na okres płodny kobiety, czyli czas, kiedy jest największe prawdopodobieństwo zajścia w ciążę. Śluz szyjkowy staje się wtedy bardziej obfity, klarowny i rozciągliwy.

Co tworzy śluz szyjkowy?

śluz przed okresemŚluz szyjkowy składa się głównie z wody (około 90%), ale zawiera także białka, elektrolity, enzymy, hormony i komórki nabłonka.

Jego skład zależy od fazy cyklu miesiączkowego i poziomu hormonów płciowych: estrogenów i progesteronu.

Estrogeny stymulują produkcję śluzu szyjkowego, podczas gdy progesteron hamuje ją.

Dlatego śluz szyjkowy jest najbardziej obfity i płodny w okresie owulacji, kiedy poziom estrogenów jest najwyższy. Natomiast po owulacji, kiedy dominuje progesteron, śluz szyjkowy staje się skąpy i gęsty.

Jak zmienia się śluz podczas cyklu kobiety?

Śluz szyjkowy zmienia się pod wpływem hormonów, które regulują cykl miesiączkowy. Jego typy można podzielić na:

 • Suchy lub brak śluzu – niepłodny, bez owulacji.
 • Lepki lub kleisty – mało płodny, owulacja bliska lub zakończona.
 • Kremowy lub mleczny – średnio płodny, owulacja w toku lub niedługo.
 • Jajeczny lub wodnisty – bardzo płodny, owulacja teraz lub jutro.

Śluz w ciąży

śluz płodnyW ciąży śluz szyjkowy ulega zmianom pod wpływem wysokiego poziomu progesteronu.

Śluz ten ma za zadanie chronić macicę i płód przed zakażeniami i urazami. W pierwszym trymestrze ciąży śluz szyjkowy jest gęsty i lepki, tworząc tzw. czop śluzowy, który zamyka kanał szyjki macicy.

W drugim i trzecim trymestrze ciąży śluz szyjkowy staje się bardziej obfity i wodnisty, co może być mylone z nietrzymaniem moczu.

W końcowym etapie ciąży śluz szyjkowy może zmieszać się z krwią, tworząc tzw. smugę krwi, która jest oznaką zbliżającego się porodu.

Kiedy śluz jest wrogiem płodności?

Niektóre czynniki mogą wpływać negatywnie na jakość i ilość śluzu szyjkowego, utrudniając zajście w ciążę. Są to m.in.:

 • Stres, który zaburza równowagę hormonalną i zmniejsza produkcję śluzu.
 • Palenie papierosów, które zmienia skład chemiczny śluzu i obniża jego pH, co utrudnia przetrwanie plemników.
 • Leki, takie jak antyhistaminiki, leki przeciwdepresyjne, leki przeciwnowotworowe, które wysuszają śluzową błonę pochwy i hamują wydzielanie śluzu.
 • Infekcje pochwy i szyjki macicy, takie jak bakteryjna waginoza, grzybica pochwy, zapalenie szyjki macicy, które zmieniają barwę, zapach i konsystencję śluzu oraz mogą powodować podrażnienie i ból.
 • Nieprawidłowa dieta, która zawiera zbyt dużo tłuszczów nasyconych, cukrów prostych, alkoholu i kofeiny, które zaburzają metabolizm hormonów i wpływają na jakość śluzu.

Czy można wpłynąć na poprawę śluzu?

Istnieją sposoby na poprawę jakości i ilości śluzu szyjkowego, co może zwiększyć szanse na zajście w ciążę. Są to m.in.:

 • Pij dużo wody, która nawilża organizm i pomaga utrzymać odpowiedni poziom nawodnienia śluzu.
 • Jedz zdrowo, unikając tłustych i słodkich potraw oraz alkoholu i kofeiny. Wprowadź do diety produkty bogate w witaminy A, C i E oraz kwasy omega-3, które wspomagają produkcję śluzu.
 • Używaj naturalnych lub specjalnych żeli nawilżających pochwy, które imitują naturalny śluz szyjkowy i ułatwiają ruch plemników.
 • Używaj metod monitorowania śluzu szyjkowego, takich jak obserwacja, dotyk, rozciąganie lub testy owulacyjne, które pomogą Ci określić, kiedy jesteś najbardziej płodna.
 • Leczenie ewentualnych infekcji pochwy i szyjki macicy, które mogą zaburzać naturalną równowagę śluzu i zwiększać ryzyko powikłań.

Wygląd śluzu a infekcja

szyjkę macicyNiektóre zmiany w śluzu szyjkowym mogą świadczyć o infekcji lub chorobie.

Jeśli zauważysz śluz o nieprzyjemnym zapachu, nietypowej barwie, konsystencji lub ilości, lub jeśli towarzyszą mu inne dolegliwości, powinieneś zgłosić się do ginekologa.

Niektóre z możliwych przyczyn takich zmian to:

 • Bakteryjna waginoza, która powoduje śluz o szarym kolorze i rybim zapachu.
 • Grzybica pochwy, która powoduje śluz o białym kolorze i serowatej konsystencji oraz swędzenie i pieczenie pochwy.
 • Zapalenie szyjki macicy, która powoduje śluz o żółtym lub zielonym kolorze i ropnym charakterze oraz ból podbrzusza i krwawienie międzymiesiączkowe.
 • Rzeżączka, która powoduje śluz o zielonym lub żółtym kolorze i ropnym charakterze oraz pieczenie przy oddawaniu moczu i krwawienie międzymiesiączkowe.
 • Chlamydia, która powoduje śluz o żółtym lub brązowym kolorze i ropnym charakterze oraz ból podbrzusza i krwawienie międzymiesiączkowe.

Nie lekceważ tych objawów ani nie próbuj samoleczenia, ponieważ może to pogorszyć stan zdrowia i spowodować poważne powikłania, takie jak niepłodność, zapalenie miednicy mniejszej lub rak szyjki macicy.

Kiedy należy udać się do ginekologa?

budowie szyjki macicyJeśli zauważysz jakiekolwiek niepokojące zmiany w wyglądzie lub ilości śluzu szyjkowego, powinieneś skonsultować się z lekarzem ginekologiem.

Nie lekceważ tych objawów ani nie próbuj samoleczenia, ponieważ może to pogorszyć stan zdrowia i spowodować poważne powikłania, takie jak:

 • Niepłodność, czyli niezdolność do zajścia w ciążę lub donoszenia jej do końca. Niektóre infekcje pochwy i szyjki macicy mogą uszkodzić jajowody, uniemożliwiając przemieszczanie się komórki jajowej i plemników.
 • Zapalenie miednicy mniejszej, czyli stan zapalny narządów wewnętrznych kobiety, takich jak macica, jajowody i jajniki. Może on być spowodowany przez nieleczoną infekcję pochwy lub szyjki macicy, która rozprzestrzenia się na sąsiednie tkanki. Objawia się on bólem podbrzusza, gorączką i wydzielaniem ropnym.
 • Rak szyjki macicy, czyli nowotwór złośliwy błony śluzowej szyjki macicy. Może on być spowodowany przez zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV), który zmienia strukturę komórek nabłonka. Objawia się on krwawieniem po stosunku, międzymiesiączkowym lub po menopauzie, bólem podbrzusza i wydzielaniem nieprzyjemnym.

Odbudowa mikroflory bakteryjnej

konsystencja śluzuAby zapobiec infekcjom pochwy i szyjki macicy oraz poprawić jakość śluzu szyjkowego, warto zadbać o odbudowę mikroflory bakteryjnej pochwy.

Mikroflora to zespół drobnoustrojów, które żyją w pochwie i utrzymują jej prawidłowe pH i odporność.

Aby przywrócić naturalną równowagę mikroflory, można stosować następujące metody:

 • Probiotyki, czyli żywe kultury bakterii kwasu mlekowego, które kolonizują pochwę i hamują rozwój patogenów. Można je przyjmować doustnie lub dopochwowo.
 • Prebiotyki, czyli substancje pokarmowe dla probiotyków, które stymulują ich wzrost i aktywność. Można je znaleźć w niektórych produktach spożywczych, takich jak czosnek, cebula, banany czy cykoria.
 • Kwas mlekowy, który obniża pH pochwy i tworzy środowisko niekorzystne dla patogenów. Można go stosować dopochwowo w postaci globulek lub żelu.
 • Woda utleniona, która działa bakteriobójczo i oczyszcza pochwę z zanieczyszczeń. Można ją stosować dopochwowo w postaci irygacji lub tamponów nasączonych roztworem 3% wody utlenionej.

Śluz szyjkowy jest ważnym wskaźnikiem zdrowia i płodności kobiety. Dlatego warto obserwować jego zmiany i reagować na nie odpowiednio.

Pamiętaj jednak, że śluz szyjkowy nie jest jedynym ani najbardziej wiarygodnym sposobem na określenie okresu płodnego lub ciąży.

Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości lub pytania dotyczące śluzu szyjkowego lub innych aspektów zdrowia intymnego, skonsultuj się z lekarzem ginekologiem.

Powiązane artykuły