Home Life Style Zmiana czasu na letni

Zmiana czasu na letni

by Agata Kubiak
Zmiana czasu na letni

Zmiana czasu na letni 2022 – kiedy przestawiamy zegarki?

czas letniZmiana czasu na letni, większość z nas wyczekuje na zmianę czasu na letni, na ciepłe i jasne wieczory, dłuższe dni.

Mimo tego, że będziemy spać o godzinę krócej, a nasz zegar biologiczny jest zaburzony o wiele lepiej odnajdujemy się w tej sferze czasowej.

W niniejszym tekście dowiemy się kiedy zmieniamy czas na letni, w którą stronę należy przestawić zegarki, czy to ostatnia taka zmiana czasu.

ostatnią niedzielę październikaDodatkowo będzie można dowiedzieć się dodatkowych informacji na temat zmiany czasowej takich jak: negatywne oraz pozytywne skutki zmiany czasu, jak najlepiej przygotować Nasz organizm do tej zmiany.

Zmiana czasu w Polsce obowiązuje od 1919 roku. Początkowo zanim zmiana ta polegała na przestawianiu godziny na zegarku były one ogłaszane w Dzienniku Urzędowym. Daty te niejednokrotnie bardzo odbiegały od tych, które obowiązują nas teraz.

czas zimowyW 2022r. zegarki na czas letni przestawiamy w marcu, a dokładniej w nocy z 26 na 27 marca (sobota/niedziela).

Wskazówki zegara powinny zostać przesunięte o godzinę do przodu – z godziny 2:00 na godzinę 3:00. Jednakże w dobie technologii XXI wieku, większość urządzeń robi to intuicyjnie, kuchenki elektryczne, kuchenki mikrofalowe, smartfony.

Jeżeli w Naszych domach wiszą na ścianach klasyczne zegary, bądź w dalszym ciągu nosimy na ręku zegarki będziemy musieli je przestawić samodzielnie przesuwając wskazówki o godzinę do przodu.

Pozytywne skutki zmiany czasu na letni 

zmianą czasuZmiana czasu z zimowego na letni ma swoje blaski i cienie.

Do lepszych stron należy z pewnością lepsze i bardziej efektywne wykorzystanie światła dziennego, oszczędzamy energię elektryczną, latem światło sztuczne może być nam potrzebne dopiero po 20, gdy przez większość dnia jest jasno, wpływa to pozytywnie na nasze funkcjonowanie oraz jest bardziej bezpieczne chociażby do poruszania się na drogach, widoczność jest zdecydowanie lepsza, niektórzy kierowcy o wiele gorzej funkcjonują na trasach nocą, kiedy wzrok męczy się o wiele bardziej prowadząc samochód.

Negatywne skutki zmiany czasu na letni

odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiegoNegatywne skutki zmiany czasu na letni mogą odczuwać z pewnością osoby, które prowadzą uporządkowany cykl dnia, takie organizmy zazwyczaj potrzebują kilku dni, aby przyzwyczaić się do tejże zmiany czasu.

Mogą czuć się zmęczone, senne, mieć trudności ze skupieniem uwagi. Dolegliwości te powinny ustąpić w przeciągu kilku najbliższych dni. Istnieją jednak sposoby do przygotowania Naszego organizmu na taką zmianę, aby było mu łatwiej przyzwyczaić się do tej zmiany.godziną początkową czasu letniego

Na początku wiedząc o zmianie czasu zaleca się kłaść szybciej spać, aby organizm nie był taki zmęczony oraz z każdym dniem przesuwać tę porę spania o 5-10 minut.

Jeśli towarzyszą Nam problemy z zasypianiem, wybudzanie w trakcie snu należy ograniczyć drzemki w trakcie dnia. Na ten czas przestawienia organizmu do czasu letniego warto ograniczyć spożywanie alkoholu oraz kawy.

Podstawą również do dobrego snu jest aktywność fizyczna, dotlenienie organizmu przed snem chociażby krótkim spacerem na świeżym powietrzu.

Czy to ostatnia zmiana czasu ?

stosowanie czasu letniegoOd około 2017 r. rozpoczęto prowadzić rozmowy na temat zniesienia i ujednolicenia czasu przez cały rok z Parlamentem Europejskim.

W końcu 2 lata później w 2019r. uzyskano aprobatę tego pomysłu, a co za tym idzie zmiana czasu na letni w marcu 2021r. miała być tą ostatnią w tych krajach, które zostaną już na stałe przy czasie letnim.

Jednak działania te nie doszły do skutku, ponieważ niektóre stolice Unii Europejskiej nie poparły tego pomysłu. Rozmowy na ten temat były prowadzone dalej, niektóre kraje opowiedziały się za likwidacją zmiany czasu (Islandia, Białoruś, Rosja).

czas letniObecnie w Unii Europejskiej całkowicie poprzestano rozmów i działań zmierzających do całkowitego zlikwidowania zmian czasu.

Jak wiadomo Unia Europejska nie ma uprawnień, aby nakazać jeden, konkretny system czasowy zimowy, czy letni. Jedyne co może zrobić to przekształcić regulacje prawne w ten sposób, aby do krajów należał wybór, w której strefie czasowej chce funkcjonować na stałe.

Powiązane artykuły