Home Moda Peeling chemiczny, enzymatyczny a mechaniczny – czym się różnią i który będzie lepszy dla Ciebie?

Peeling chemiczny, enzymatyczny a mechaniczny – czym się różnią i który będzie lepszy dla Ciebie?

by Agata Kubiak
Peeling

Jaka jest różnica między peelingiem chemicznym, enzymatycznym a mechanicznym? Który z nich jest lepszy? Na jaki się zdecydować w domowych warunkach? Ten krótki poradnik pomoże Ci nie tylko poszerzyć wiedzę, ale też dokonać najlepszego wyboru.

Peeling mechaniczny – co to jest i jak go stosować?

Peeling mechaniczny to kosmetyk służący do złuszczania skóry, który w swoim składzie ma specjalny materiał ścierny, zazwyczaj w postaci syntetycznych granulek, ale też drobinek pestek owoców, ziarenek soli czy cukru. Przykładem tego typu peelingu jest aloesowy scrub z estrami jojoba Dermaquest.

Dla kogo peeling mechaniczny? Tego typu peeling jest świetny w przypadku cer normalnych, tłustych, poszarzałych oraz trądzikowych (jednak bez występujących stanów zapalnych).

Peeling chemiczny – czym jest i kiedy po niego sięgać?

Peeling chemiczny to rodzaj kosmetyku, który do niedawna był dostępny wyłącznie u profesjonalnych kosmetyczek. Dziś, między innymi dzięki Dermocity, możesz wykonać go w domu. Tego typu produkty posiadają wysoce stężone składniki aktywne o działaniu złuszczającym, czyli przede wszystkim kwasy. Nakłada się je na skórę, a po odpowiednim czasie zmywa – bez konieczności pocierania twarzy. Ciekawym rozwiązaniem jest domowy peeling chemiczny w postaci nasączonych substancjami eksfoliującymi płatków, na przykład seboregulujący peeling DermaClear Pads od Dermaquest.

Dla kogo peelingi chemiczne? Kosmetyki z kwasami polecane są do rozwiązywania trudniejszych problemów: likwidacji trądziku i przebarwień, zmniejszenia widoczności blizn czy drobnych zmarszczek. Lepiej uważać z nim w przypadku cery wrażliwej i bardzo delikatnej. Warto też upewnić się, że dany produkt może być stosowany w okresie zwiększonej ekspozycji na słońce, okresie ciąży i karmienia piersią.

Peeling enzymatyczny – co to takiego i dla kogo najlepszy?

Peelingi enzymatyczne działają podobnie jak chemiczne, jednak mają nieco inny skład, opierający się na enzymach roślinnych (głównie z papai, mango i ananasa) lub syntetycznych (keratolina), które złuszczają martwe komórki naskórka bez potrzeby pocierania twarzy. Działanie to opiera się na tak zwanej proteolizie, czyli rozpuszczaniu białek w zrogowaciałym naskórku. W efekcie takiej eksfoliacji naskórek zostaje pobudzony do wytwarzania nowych komórek, przez co jest w zdecydowanie lepszej kondycji.

Dla kogo peelingi enzymatyczne? Ten typ złuszczających produktów działa łagodnie, będzie więc znakomity w przypadku cer wrażliwych, delikatnych oraz trądzikowych (zwłaszcza w przypadku występowania aktywnych stanów zapalnych, których nie można podrażniać peelingami mechanicznymi).

Podsumowując: zarówno peelingi chemiczne, enzymatyczne, jak i mechaniczne, mają swoje zalety. To, który powinnaś wybrać, zależy przede wszystkim od potrzeb i typu Twojej cery, a także upodobań. W Dermocity zawsze znajdziesz najlepsze kosmeceutyki złuszczające we wszystkich wariantach i zawsze z najlepszym składem.

Powiązane artykuły