Home Zdrowie Jakie kosmetyki dla noworodka wybrać? Podpowiedzi dla rodziców

Jakie kosmetyki dla noworodka wybrać? Podpowiedzi dla rodziców

by Agata Kubiak
kosmetyki dla noworodka

Nowonarodzone dziecko ma niezwykle delikatną skórę. W pierwszych miesiącach jego życia, zanim rozwinie się układ odpornościowy Twojego noworodka, będziesz potrzebować najłagodniejszych środków czyszczących i bardzo łagodnego balsamu. Ale kiedy pojawi się sucha skóra, egzema czy pieluszkowe zapalenie skóry, będzie trzeba poważnie zająć się problemem. Jakie kosmetyki dla noworodka wybrać na co dzień i w potrzebie? 

Kosmetyki dla noworodka – o czym należy wiedzieć?

Twój noworodek potrzebuje produktów do pielęgnacji skóry dziecka bez barwników i zapachów. Oto kilka wskazówek, zanim zaczniesz robić zakupy:

 • Czytaj uważnie etykiety. Produkty do pielęgnacji ciała niemowląt zawierające barwniki, substancje zapachowe i chemikalia mogą podrażniać skórę i utrudnić dziecku oddychanie.
 • Naturalne produkty do pielęgnacji skóry dziecka są bezpieczne dla większości niemowląt. Ale jeśli Ty lub ktoś z Twojej najbliższej rodziny ma alergię lub astmę, noworodek może być również wrażliwy na składniki botaniczne i zioła występujące w niektórych produktach.
 • Hipoalergiczne kosmetyki nie zawsze będą najlepszym wyborem. Termin ten oznacza, że produkt wykazuje mniejsze prawdopodobieństwo wywołania reakcji alergicznej, ale niekoniecznie, że jest bardziej łagodny dla skóry niż inne produkty.
 • Szukaj produktów wolnych od ftalanów i parabenów. Te chemikalia są potencjalnie szkodliwe dla niemowląt.
 • Pamiętaj, by przed używaniem jakichkolwiek „specjalnych” produktów do zwalczania wysypki lub suchości skóry konsultować się z pediatrą, by mieć pewność, że nie zaszkodzą one Twojemu dziecku.

Produkty do pielęgnacji skóry dziecka

Produkty do codziennej pielęgnacji noworodka mogą mieć bardzo różną formę. Są to m.in.:

 • Mydła, płyny do mycia ciała,środki czyszczące i szampony dla dzieci: Środki czyszczące i płyny do mycia dla dzieci są łagodne i bezpieczne dla noworodków. Ale używaj oszczędnie mydeł, ponieważ mogą wysuszać skórę noworodka.
 • Balsam dla niemowląt:Pomaga nawilżyć skórę noworodka. Używaj oszczędnie u szczególnie małych dzieci.
 • Wazelina:Może być stosowana w leczeniu odparzeń pieluszkowych. Zapewnia skórze dziecka naturalną barierę ochronną przed wilgotnymi pieluchami oraz łagodzi podrażnienia.
 • Maść na odparzenia pieluszkowe:zapewnia skórze dziecka barierę dla wilgoci – chroni skórę noworodka, aby mokre pieluchy nie podrażniały. Również zapewnia gojenie podrażnień.
 • Oliwka dla niemowląt:Ten klasyk najlepiej nadaje się do masażu skóry noworodka, a nie jako środek nawilżający. Skóra noworodka nie wchłania go dobrze.
 • Detergent do praniadla dzieci: Szukaj detergentów dla dzieci, które nie zawierają perfum ani barwników. Zwykłe detergenty są zbyt ostre dla skóry noworodka. To samo dotyczy wyboru arkuszy suszarek.
 • Zasypka dla niemowląt:Jeśli używasz zasypki dla niemowląt, postaraj się znaleźć puder niezawierający talku i uważaj, aby trzymać go z dala od twarzy i genitaliów dziecka. Talk lub skrobia kukurydziana w proszku mogą powodować problemy z oddychaniem. Używaj oszczędnie.

Co wyróżnia dobre kosmetyki do codziennej pielęgnacji noworodka?

Poszukując dobrej i sprawdzonej firmy produkującej kosmetyki dla niemowląt zwróć przede wszystkim uwagę na to, czy oferowane przez nią produkty są naturalne, dobrze działają na delikatną skórę dziecka i równocześnie są przyjazne środowisku. Takimi kosmetykami są produkty Bambo Nature z szeroką ofertą kremów łagodzących, olejków do kąpieli, balsamów do ciała czy szamponów i płynów do mycia. Sprawdź: https://www.abenasklep.pl/produkty/bambo-nature/kosmetyki-bambo-nature,2,3538

Powiązane artykuły