Home Moda Peeling enzymatyczny – jak działa oraz wszystko co musisz o nim wiedzieć?

Peeling enzymatyczny – jak działa oraz wszystko co musisz o nim wiedzieć?

by Agata Kubiak
Peeling enzymatyczny

Peeling enzymatyczny to popularna metoda eksfoliacji skóry, która wykorzystuje działanie enzymów do delikatnego usunięcia martwego naskórka. Jest to łagodna alternatywa dla mechanicznego peelingu, który może być zbyt agresywny dla niektórych typów skóry. W tym artykule omówimy, jak działa peeling enzymatyczny i kto powinien go stosować.

Czym jest peeling enzymatyczny?

peelingi enzymatycznePeeling enzymatyczny opiera się na wykorzystaniu enzymów roślinnych lub owocowych, takich jak bromelaina z ananasa, papaina z papai czy enzymy z dyni.

Te enzymy mają zdolność rozpuszczania i odłuszczania martwych komórek naskórka, co prowadzi do delikatnego złuszczania skóry.

Peeling enzymatyczny Kto powinien stosować?

Peeling enzymatyczny jest zwykle odpowiedni dla większości typów skóry, w tym skóry wrażliwej i skłonnej do podrażnień. Ze względu na swoje delikatne działanie, jest polecany szczególnie dla osób, które mają:

 1. Skórę wrażliwą: Peeling enzymatyczny jest bardziej delikatny niż peelingi chemiczne i mechaniczne, dlatego jestdermo face odpowiedni dla osób o wrażliwej skórze, które mogą reagować na bardziej agresywne metody.
 2. Skórę suchej: Peeling enzymatyczny usuwa martwe komórki naskórka, przywracając skórze blask i promienność. Jest to szczególnie korzystne dla osób z suchą skórą, które często mają problem z szorstkością i matowością.
 3. Skórę skłonną do trądziku: Peeling enzymatyczny może pomóc w oczyszczaniu porów i zapobiegać powstawaniu zaskórników, dlatego jest polecany dla osób z trądzikiem.
 4. Skórę ze zmianami pigmentacyjnymi: Peeling enzymatyczny może

Jakie są zalety stosowania peelingów enzymatycznych?

peelingów chemicznychPeeling enzymatyczny działa na powierzchowną warstwę skóry, usuwając martwe komórki naskórka bez konieczności stosowania silnych substancji chemicznych lub mechanicznych.

Peeling enzymatyczny może pomóc w rozjaśnianiu przebarwień, plam starczych i nierówności kolorytu skóry.

Regularne stosowanie peelingów enzymatycznych może prowadzić do bardziej promiennej, równomiernej skóry. Działanie enzymów pomaga w oczyszczaniu zanieczyszczeń z porów skóry, co może zmniejszyć widoczność porów i zapobiegać powstawaniu zaskórników.

Jak wykonać peeling enzymatyczny ?

Wykonanie peelingu enzymatycznego jest dość prostą procedurą, którą można przeprowadzić w domu. Oto kilka kroków, które warto podjąć przy wykonywaniu peelingu enzymatycznego:

 • enzymatyczny peelingPrzygotowanie skóry: Upewnij się, że twoja skóra jest czysta i sucha. Zmyj wszelkie ślady makijażu i oczyść swoją skórę za pomocą delikatnego cleansera. Następnie osusz skórę delikatnym ruchem ręcznika.
 • Wybierz odpowiedni peeling enzymatyczny: Na rynku dostępne są różne produkty do peelingu enzymatycznego. Wybierz taki, który pasuje do twojego typu skóry i spełnia twoje potrzeby. Upewnij się, że produkt zawiera enzymy roślinne lub owocowe, takie jak bromelaina, papaina lub enzymy z dyni.
 • Nałóż peeling enzymatyczny: Nałóż niewielką ilość peelingu na dłonie lub nałóż bezpośrednio na twarz, omijając okolice oczu. Delikatnie rozprowadź peeling po skórze, wykonując okrężne ruchy. Unikaj zbyt silnego nacisku, aby uniknąć podrażnień skóry.
 • martwy naskórekPozostaw na skórze przez określony czas: Sprawdź instrukcje na opakowaniu produktu, aby dowiedzieć się, jak długo należy pozostawić peeling na skórze. Czas działania może się różnić w zależności od konkretnego produktu. Zazwyczaj wynosi od 5 do 10 minut.
 • Spłucz peeling: Po upływie określonego czasu spłucz peeling ciepłą wodą. Upewnij się, że usuwasz cały produkt z twarzy.
 • Nawilżanie: Po wykonaniu peelingu enzymatycznego skóra może być bardziej podatna na utratę wilgoci. Dlatego ważne jest nawilżenie skóry za pomocą delikatnego kremu nawilżającego lub serum.
 • Unikaj ekspozycji na słońce: Po peelingu enzymatycznym skóra może być bardziej wrażliwa na działanie promieni słonecznych. Dlatego ważne jest unikanie długotrwałej ekspozycji na słońce i stosowanie odpowiedniego kremu z filtrem przeciwsłonecznym.

Czy da się wykonać peeling enzymatyczny w domu?

Peeling enzymatyczny można wykonać w domu. Na rynku dostępne są różne produkty do peelingu enzymatycznego, które można używać samodzielnie. Przed przystąpieniem do peelingu enzymatycznego w domu, należy jednak wziąć pod uwagę kilka ważnych czynników:

 • najlepszy peeling enzymatyczny Wybór odpowiedniego produktu: Wybierz peeling enzymatyczny, który pasuje do twojego typu skóry i spełnia twoje potrzeby. Skonsultuj się z kosmetologiem lub dermatologiem, aby dowiedzieć się, który produkt będzie najlepszy dla twojej skóry.
 • Test skórny: Przed pierwszym użyciem nowego peelingu enzymatycznego zawsze zaleca się wykonanie testu skórnego. Nałóż niewielką ilość produktu na mały obszar skóry (np. za uchem) i obserwuj reakcję przez 24 godziny. Jeśli wystąpią jakiekolwiek nieprawidłowe reakcje, takie jak zaczerwienienie, pieczenie, świąd lub wysypka, nie stosuj tego peelingu na całej twarzy.
 • peelingi mechaniczneInstrukcje producenta: Dokładnie przeczytaj i postępuj zgodnie z instrukcjami na opakowaniu produktu. Każdy peeling enzymatyczny może mieć nieco inne zalecenia dotyczące aplikacji i czasu działania. Ważne jest, aby przestrzegać tych wytycznych, aby uniknąć podrażnień lub innych problemów skórnych.
 • Delikatność: Peeling enzymatyczny powinien być wykonywany delikatnie, aby uniknąć uszkodzenia skóry. Unikaj zbyt silnego nacisku i trzymania peelingu zbyt długo na skórze, ponieważ może to prowadzić do podrażnień.
 • Regularność i częstotliwość: Częstotliwość stosowania peelingu enzymatycznego zależy od twojego typu skóry i zaleceń cerą wrażliwą producenta. Zazwyczaj peelinge enzymatyczne można stosować raz lub dwa razy w tygodniu, ale niekiedy zalecana jest mniejsza częstotliwość, szczególnie dla skóry wrażliwej.Uwaga na reakcje skórne: Po wykonaniu peelingu enzymatycznego, zwróć uwagę na reakcje skórne. Jeśli wystąpią jakiekolwiek nieprawidłowości, takie jak podrażnienie, zaczerwienienie, swędzenie lub pieczenie, natychmiast przestań używać peelingu i skonsultuj się z dermatologiem. W przypadku osób z wrażliwą skórą lub mających jakiekolwiek wątpliwości, zawsze warto skonsultować się z profesjonalistą, takim jak dermatolog

Jak często wykonywać oraz kiedy zrezygnować?

Peeling enzymatyczny jest skuteczną metodą eksfoliacji skóry, ale ważne jest zachowanie odpowiedniej częstotliwości i rozważenie momentu, kiedy należy zrezygnować z tej metody. Oto kilka wskazówek dotyczących częstotliwości stosowania peelingu enzymatycznego i sygnałów, które wskazują, że należy przerwać jego stosowanie.

Częstotliwość peelingu enzymatycznego:

 • działa nawilżającoSkóra normalna i sucha: Jeśli masz skórę normalną lub suchą, zaleca się wykonanie peelingu enzymatycznego raz w tygodniu lub co dwa tygodnie. To wystarczy, aby utrzymać skórę w dobrej kondycji, usuwając martwe komórki naskórka i pobudzając odnowę skóry.
 • Skóra tłusta i skóra z trądzikiem: W przypadku skóry tłustej lub skłonnej do trądziku, peelingu enzymatycznego można używać nieco częściej, co 3-4 dni. Ta częstotliwość pomaga w kontroli nadmiernego sebum, oczyszczaniu porów i zapobieganiu powstawaniu zaskórników.
 • Skóra wrażliwa: Jeśli masz skórę wrażliwą, zaleca się stosowanie peeling do twarzypeelingu enzymatycznego mniej często, na przykład raz na dwa tygodnie lub raz w miesiącu. Dlaczego? Ponieważ skóra wrażliwa może być bardziej podatna na podrażnienia, a zbyt częste stosowanie peelingu enzymatycznego może spowodować przesuszenie lub zaczerwienienie skóry.Sygnały, że należy zrezygnować z peelingu enzymatycznego:
  • Silne podrażnienie skóry: Jeśli po zastosowaniu peelingu enzymatycznego doświadczasz silnego podrażnienia, zaczerwienienia, pieczenia, świądu lub wysypki, należy przerwać stosowanie. To może oznaczać, że twoja skóra jest zbyt wrażliwa na tę metodę eksfoliacji.
  • Przesuszenie skóry: Jeśli zauważasz, że po peelingu enzymatycznym Twoja skóra staje się nadmiernie sucha, szorstka lub napięta, może to być sygnał, że przesadzasz z częstotliwością stosowania peelingu. W takim przypadku ogranicz częstotliwość lub przerwij na pewien czas, aż skóra się zregeneruje.
  • Uszkodzenia skóry: Jeśli masz jakiekolwiek otwarte rany, zranienia, trądzik ropny lub inne uszkodzenia skóry, powinieneś unikać peelingu enzymatycznego w tych obszarach.

Powiązane artykuły