Home Life Style Aparat czy smartfon? Czym robić zdjęcia na letnim wyjeździe?

Aparat czy smartfon? Czym robić zdjęcia na letnim wyjeździe?

by Agata Kubiak
Aparat czy smartfon?

Wakacje są też po to, aby kolekcjonować wspomnienia – jeśli chcesz je uwiecznić, musisz robić jak najwięcej zdjęć. Dlatego w twoim bagażu powinien znaleźć się też aparat. Niektórzy uważają, że do zrobienia dobrych zdjęć wystarczy smartfon, ale są też tacy, którzy pakują do walizki lustrzankę. Którzy z nich wrócą z lepszymi fotografiami z wakacji?

Robienie wakacyjnych zdjęć smartfonem – dlaczego to dobry pomysł?

Jest mały, lekki, poręczny i zawsze masz go przy sobie – smartfon to twój osobisty asystent, który pomoże ci również uwiecznić najpiękniejsze wspomnienia z urlopu. Jego rozmiary i niska waga nie są jego jedynymi zaletami.

Dzisiaj parametry aparatów w smartfonach nie ustępują tym, które do niedawna były zarezerwowane wyłącznie dla drogich lustrzanek. Robią one zdjęcia w wysokiej rozdzielczości, odpowiednio doświetlone i dobrze radzą sobie z wykonywaniem dynamicznych ujęć.

Jeśli jednak smartfon ma zastąpić tradycyjny, cyfrowy sprzęt fotograficzny – kompaktowy model lub większą lustrzankę – to wybierając go, musisz zwrócić uwagę na to, czy znajdujący się w nim aparat:

  • robi zdjęcia w trybie HDR – tryb ten przydaje się zwłaszcza w czasie fotografowania krajobrazów. Dzięki niemu ujęcia są dynamiczne, mają odpowiednio zbalansowane kolory i widać na nich najmniejsze detale;
  • ma dobry obiektyw – smartfon, który sprawdzi się w roli aparatu, powinien mieć obiektyw szerokokątny, zoom;
  • ma wysokiej jakości lampę flash – musi ona dobrze doświetlać przestrzeń w czasie robienia zdjęć po zmroku, w nocy;
  • ma funkcję stabilizacji obrazu.

Ponadto, jeśli nie stronisz od ujęć typu selfie, przyjrzyj się także parametrom aparatu przedniego. Ona także powinien mieć wysoką rozdzielczość, co gwarantuje wykonywanie ostrych, wyraźnych fotografii.

Czy warto zabrać tradycyjny aparat fotograficzny na wakacje?

Jeśli planujesz zrobić sobie profesjonalną sesję na tle gór, na plaży, to dobra, markowa lustrzanka będzie lepszym wyborem. Sprawdzi się ona też, jeżeli jesteś miłośnikiem fotografii i lubisz wykonywać artystyczne ujęcia. Droższe modele mają też podkręcone parametry w stosunku do aparatów w smartfonach.

Pamiętaj jednak, że taki sprzęt fotograficzny sporo waży – co ma znaczenie zwłaszcza dla podróżujących samolotem – a jego noszenie przy sobie jest mało komfortowe. O lustrzance można też niekiedy łatwo zapomnieć – wystarczy chwila nieuwagi, aby zostawić ją koło leżaka czy w restauracji.

Jeśli chcesz wrócić z wakacji z kolekcją spontanicznych, dobrej jakości zdjęć, wystarczy ci telefon z aparatem. Nie zapomnij jednak, że uchwycenie efektownego ujęcia to dopiero połowa sukcesu – ujęcia, które są dla ciebie szczególnie ważne, powinieneś wywołać.

Co zrobić, aby fotografie z wakacji były efektowną pamiątką?

Po powrocie z urlopu zgraj ulubione zdjęcia ze swojego smartfona lub z kart pamięci aparatu i przekaż je do dobrego laboratorium. Najwyższej jakości odbitki zamówisz np. w foto.fujifilm.pl. Wybierz też dobry papier fotograficzny i pomyśl o dekoracyjnej ramce lub o nowym albumie. Dzięki temu fotografie będą skutecznie przywoływać najpiękniejsze wspomnienia.

Powiązane artykuły