Kolposkopia i badania prenatalne Wrocław. Dlaczego każda kobieta powinna się nimi zainteresować?
Nie ulega wątpliwości, że zdrowie Polskich kobiet jest szczególnie ważne… i delikatne. Dowodzą tego liczne kampanie społeczne mające na celu zachęcać panie do wizyt u stosownych specjalistów. Choć badania prenatalne we Wrocławiu to całkiem coś innego niż kolposkopia, w niniejszym artykule rzucimy nieco światła na te czynności ginekologiczne.
Kolposkopia, czyli sposób na walkę z rakiem szyjki macicy
Jeśli chodzi o nowotwory złośliwe kobiet, rak szyjki macicy jest jednym z najbardziej powszechnych. W Polsce notuje się rocznie ok. 2000 nowych przypadków. Niestety, jest też bardzo dużo zgonów. Oznacza to, że kolposkopia wrocław to bardzo ważny krok w stronę zapobiegania takim sytuacjom. Dlaczego?
Kolposkopia to badanie, który pozwala na wczesne wykrycie zmian przedrakowych i rakowych w okolicach szyjki macicy, pochwy, a także sromu. Do jego wykonania lekarz ginekolog wykorzystuje kolposkop, czyli specjalne urządzenie medyczne działające trochę jak szkło powiększające. Oczywiście to tylko uproszczenie, w rzeczywistości kolposkop jest zaawansowanym technologicznie przyrządem diagnostycznym zbudowanych do konkretnych celów ginekologicznych. Za jego pomocą tysiące kobiet dowiedziały się o nowotworze, co jednak pozwoliło na podjęcie dalszych kroków. Wiele istnień ludzkich udało się dzięki temu uratować. Naprawdę warto zapisać się na takie badanie.
Warto to zrobić, tym bardziej że kolposkopia we Wrocławiu, jak zresztą w każdym innym mieście, przebiega bezboleśnie. Poza tym w klinikach takich jak FemiMea na przykład badanie kolposkopem nie trwa dłużej niż 20 minut. Niewiele, prawda? Zwłaszcza jeśli weźmie się pod uwagę to, co można dzięki temu zyskać.
A w jakim wieku warto zapisać na kolposkopię? W każdym. Z punktu widzenia medycyny nie ma to większego znaczenia, aczkolwiek specjaliści zwracają uwagę na to, aby pacjentka była już po pierwszym stosunku seksualnym. Poza tym z badania mogą skorzystać kobiety młode, jak i starsze. Również panie w ciąży mogą zapisać się na kolposkopię.
Profilaktyka raka szyjki macicy
Należy pamiętać, że profesjonalna kolposkopia wrocław to tylko jedna z form wykrywania raka szyjki macicy i innych nowotworów w strefie intymnej u kobiet. Jest rzeczą wiadomą, że im wcześniej wykryje się chorobę, tym lepiej. W związku z tym oprócz badania kolposkopem lekarze zalecają profilaktyczne testy HPV (badanie na obecność wirusa brodawczaka ludzkiego), jak i cytologię komórek nabłonka szyjki macicy. Przed 30 rokiem życia powinna to być cytologia płynna LBC (z ang. Liquid-Based Cytology).
Często okazuje się, że wyniki wyżej wymienionych badań stanowią podstawę do tego, aby lekarz zlecił wykonanie kolposkopii. W ten sposób można lepiej zweryfikować niepokojące zjawiska. Profilaktyczne badania przeciwrakowe we Wrocławiu są zatem istotne. Częstotliwość badań natomiast powinna być w miarę regularna. Oczywiście zawsze należy wcześniej skonsultować się z lekarzem.
Badania prenatalne we Wrocławiu
Wiemy już, dlaczego kolposkopia wrocław jest ważna dla kobiet w stolicy Dolnego Śląska. Niemniej nie powinniśmy zapominać o innych badaniach dla pań, które można wykonać w klinice ginekologicznej FemiMea. Specjaliści powszechnie uważają, że na badania prenatalne powinny się umówić wszystkie kobiety będące w ciąży. Dzięki temu bowiem będzie można wykryć wady wrodzone dziecka lub ich prawdopodobieństwo. Chodzi tutaj między innymi o nieuleczalne anomalie płodu, które mogą mieć wręcz fundamentalny wpływ na życie dziecka w przyszłości. Oczywiście wpłynie to także na życie rodziców.
Przeprowadzenie badań prenatalnych pozwoli niemal w stuprocentową pewnością wskazać na konkretne choroby lub zespoły wad wrodzonych. W związku z tym przyszli rodzice dostaną informacje, które pozwolą im się odpowiednio przygotować. W końcu wychowanie dziecka z zespołem Downa, chociażby, niesie ze sobą pewne wyzwania. Dlatego warto zawczasu się upewnić, czy w danym przypadku istnieje ryzyko wystąpienia takiej sytuacji. Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników zaleca, aby zapisać się na takie badanie między 10 a 14 tygodniem ciąży. Oczywiście wcześniejsze konsultacje ze specjalistą ginekologiem są przy tym wskazane.
Jak wygląda badanie prenatalne?
Badania prenatalne na terenie Wrocławia dzielą się na dwie grupy. Pierwsza z nich to badania nieinwazyjne, które wykonuje się najczęściej. Należą do nich USG genetyczne czy choćby test PAPP-A. To badanie krwi, które pozwala w miarę dokładnie oszacować prawdopodobieństwo wystąpienia zespołu Downa czy innych wad wrodzonych jak na przykład zespół Edwardsa. Drugą grupą badań prenatalnych są procedury inwazyjne. Wykonuje je się w sytuacji, gdy wcześniejsze czynności wykazały jakieś anomalie lub zasugerowały prawdopodobieństwo wad płodu. Badania prenatalne inwazyjne służą temu, by potwierdzić lub ostatecznie zaprzeczyć wcześniejszym przypuszczeniom.
Jak Państwo widzą, zarówno kolposkopia wrocław, jak i ginekologiczne badania prenatalne są niezwykle istotne. Dlatego zaleca się, aby wizyty w klinice ginekologicznej były częste. Dobrze więc wybrać taką placówkę, która oferuje kompleksowe usługi w tym zakresie. W ten sposób można wykonać wszystkie badania w jednym miejscu.