Home Zdrowie Jakie choroby towarzyszą nam podczas pandemii?

Jakie choroby towarzyszą nam podczas pandemii?

by Agata Kubiak

Choroby czasu pandemii

Wiele osób nie zdawało sobie sprawy, a nawet nie zdaje do tego momentu, jak poważne konsekwencje zdrowotne skrywają się w cieniu wszelkich obostrzeń związanych z epidemią wirusa COVID-19.

Długi okres izolacji i mniej aktywny tryb życia sprawił, że obecnie naszym jedynym wrogiem nie jest wirus, ale również to jakie konsekwencje za sobą niesie styl życia nim spowodowany.

Choroby to jeden z problemów zdrowotnych ludzi nie dotyczą tylko fizycznej sfery ciała, ale coraz częściej psychicznej. Kwestia chorób psychicznych nie dotyczy ludzkości od wczoraj, już wcześniej był to bardzo poważny problem.

Początkowy okres pandemii postawił wszystkich przed nową sytuacją życiową do, której trzeba było się błyskawicznie dostosować. Okres niepewności, dużych zmian, poczucie zagrożenia dla siebie i bliskich – to wszystko odbiło się na naszym zdrowiu psychicznym.

Niepewna sytuacja finansowa, problemy z utrzymaniem, a nawet znalezieniem pracy dodatkowo dorzuciły wielu zmartwień.

Zalecenia nawołujące do ograniczenia kontaktu z ludźmi sprawiły, że znacznie zmniejszyła się aktywność ruchowa, problematyczna stała się również zła dieta i nadużywanie alkoholu. Nauka i praca, która ze względu na sytuację była zdalna, źle wpłynęła na nasze oczy. Główne choroby czasu pandemii to zatem bez dwóch zdań depresja i otyłość.

Depresja

Szacunki wskazywały, że problemy z depresją w Polsce dotyczą nawet półtora miliona osób. Ta ilość mogła wzrosnąć podczas pandemii nawet dwukrotnie! Wszelkie problemy psychiczne stanowią według WHO drugą pod względem liczebności przyczynę niepełnosprawności.

W wielu przypadkach depresję uważa się niesłusznie za powód do wstydu, co dodatkowo utrudnia pomoc osobom nią dotkniętym.

Zaburzenia nastroju

Depresja jest jednym z zaburzeń nastroju, powoduje trwalsze problemy z samopoczuciem, więc nie jest jedynie kilkudniowym, złym humorem.

Choroba ta jest źródłem wielu przeszkód dla codziennego funkcjonowania. Głęboki smutek nie jest jedynym objawem depresji, są to między innymi również nadmierna senność, czy bezsenność. Brak energii sprawia, że nawet codzienne i podstawowe czynności stanowią ogromny problem.

Możliwy do zauważenia jest wzrost wagi, albo całkowicie przeciwnie – jej utrata. Dodatkowo poczucie braku własnej wartości, wycofanie i strach w przypadku kontaktów z ludźmi, to wszystko mogą być objawy depresji.

Choroby kobiet

Chorym towarzyszy również niepokój, drażliwość i zaburzenia koncentracji. Wszelkie objawy mogą występować przez dłuższy czas, nawet jednocześnie. Pierwsze z nich bardzo często pozostają niezauważalne dla otoczenia, ale również dla samej osoby dotkniętej problemem.

W depresji istotna jest zmiana w funkcjonowaniu chorego, odczuwanie przez niego cierpienia psychicznego – jest to warunek do rozpoznania zaburzenia.

choroby

Ta choroba psychiczna jest bardzo powszechna, na całym świecie to nawet 350 milionów osób. Płeć nie ma znaczenia, zarówno kobiety i mężczyźni mogą zachorować na depresję. W przypadku mężczyzn bardzo często mniejsza jest skłonność do poszukiwania pomocy i sama choroba może przejawiać się napadami agresji.

Znaczenia nie ma też wiek, choroba może wystąpić w każdym momencie życia. Pojawiać się może nawet we wczesnych etapach dzieciństwa. Depresja jest oczywiście chorobą, którą można wyleczyć. Istnieje wiele form pomocy osobom z depresją, należy być na to wyczulonym, absolutnie nie podchodzić obojętnie do osób, które mogą mieć z nią problem.

Otyłość

Fakt ograniczenia kontaktów między ludźmi odbił się na aktywności fizycznej ludzi. Pozamykane siłownie, baseny i inne obiekty sportowe dodatkowo zmusiły do rezygnacji z ukochanych form spędzania wolnego czasu. W internecie pojawia się coraz większa ilość danych, które wskazują na wzrost średniej masy ciała polaków.

Czym tak właściwie jest otyłość? Jest to nieprawidłowa i nadmierna ilość tkanki tłuszczowej, a jej powodem jest bez wątpienia siedzący tryb życia i złe odżywianie. Rozpoznanie otyłości wcale nie jest takie trudne, a internet jest pełen różnych wskaźników i norm.

Powody otyłości

Zwiększyła się ilość przyswajanych kalorii, a zmniejszyła się ilość aktywności fizycznej. To wszystko może prowadzić do cukrzycy oraz nadciśnienia tętniczego.

Skutkami nadwagi mogą być również zawały serca, udary mózgu oraz inne powikłania takie jak niewydolność nerek. Aktywność fizyczna jest kluczowa dla naszej odporności, nie jest tajemnicą, że osoby uprawiające sport mają mniejsze ryzyko występowania wcześniej wymienionych chorób. 

Nasz organizm potrzebuje regularnej aktywności fizycznej. Najlepsza oczywiście jest codzienna aktywność i do takiej powinniśmy dążyć. Krótkie, regularne spacery będą wartością dodaną i sprawią, że poczujemy się znacznie lepiej. Powinniśmy dążyć do regularnej aktywności o umiarkowanej intensywności. Warto zacząć od niewielkich ,,kroczków’’, aktywność fizyczna 3-4 razy w tygodniu to również duży plus.

covid

Świadomość jest bardzo ważna, głównie w tych trudnych dla wszystkich czasach. Teraz jeszcze bardziej niż dawniej istotny jest umiar. W związku z pandemią, a co za tym idzie teoretycznie większą ilością wolnego czasu, powinniśmy skupić się na przygotowaniu i spożywaniu zdrowych posiłków, bardzo ważna jest ich regularność.

Więcej czasu spędzonego na świeżym powietrzu sprawi, że przyjemniej będzie wypełniało nam się codzienne obowiązki, powinniśmy również zainteresować się profilaktyką chorób i znaleźć więcej czasu na odpoczynek i dobry sen.

Dużą uwagę powinno się skupić na dzieciach, aby w tym okresie zdalnego trybu nauczania mogły wychodzić z domu i korzystać z ruchu. Aby pandemia nie powodowała jeszcze większych strat, odbierając nam nasze zdrowie psychiczne i fizyczne, powinniśmy zadbać o te wszystkie aspekty.

 

Powiązane artykuły