Home Zdrowie Ginekolog – wskazania do wizyty, badania i choroby ginekologiczne

Ginekolog – wskazania do wizyty, badania i choroby ginekologiczne

by Agata Kubiak
Ginekolog – wskazania do wizyty, badania i choroby ginekologiczne

Ginekolog. Wśród specjalizacji lekarskich wiele jest takich, z którymi nie spotkamy się na przestrzeni całego życia. Są też specjaliści, do których będziemy chodzić regularnie, nie tylko w ramach leczenia, ale również profilaktyki.

ginekolog endokrynologW przypadku pań takim lekarzem jest ginekolog, specjalista chorób kobiecych.

Z jakimi dolegliwościami należy udać się do ginekologa? Jak przygotować się do wizyty? Jakie badania może zlecić lekarz tej specjalizacji?

Czym zajmuje się ginekolog

Lekarz ginekolog jest specjalistą chorób kobiecych. Zajmuje się profilaktyką, diagnozą i leczeniem chorób w obrębie żeńskich narządów płciowych, a także opieką nad kobietami w czasie ciąży, porodu i połogu.

ginekolog dziecięcyNa wizyty u ginekologa powinny chodzić regularnie panie w każdym wieku – od nastolatek, przez kobiety w wieku reprodukcyjnym, aż po panie dojrzałe w okresie menopauzy.

Ważne jest korzystanie ze świadczeń lekarskich nie tylko w sytuacji niepokojących objawów, ale również w ramach profilaktyki.

Raz w roku do ginekologa powinna się wybrać każda kobieta, której zależy na byciu zdrową i na wczesnym wykryciu ewentualnych chorób.

Kiedy należy udać się do ginekologa ?

badania ginekologicznegoDo ginekologa warto wybrać się zawsze, gdy odczuwamy niepokojące dolegliwości ze strony narządów rodnych.

Wskazaniem są między innymi bardzo bolesne i obfite miesiączki, brak miesiączki, bóle brzucha o niezdiagnozowanej przyczynie, nieregularne cykle miesiączkowe, plamienia, upławy, stany zapalne, świąd i pieczenie pochwy.

Warto wybrać się do ginekologa także w sytuacji, gdy odczuwamy dolegliwości po współżyciu, suchość pochwy czy podrażnienia po stosunku.

konsultacja ginekologicznaWizyta u ginekologa wskazana jest również dla młodych kobiet, które planują rozpocząć współżycie, chcą dobrać właściwą metodę antykoncepcji, a także porozmawiać ze specjalistą na temat swoich obaw czy wątpliwości.

Ginekolog zajmuje się nie tylko badaniem, ale również jest fachowcem, który odpowie na wstydliwe i krępujące pytania.

Do ginekologa powinny również wybrać się wszystkie panie, które szukają dla siebie odpowiedniej metody antykoncepcji.

Lekarz nie tylko przepisuje tabletki hormonalne, ale również może doradzić założenie wkładki domacicznej, która jest coraz częściej stosowaną formą antykoncepcji.zespół policystycznych jajników

Do ginekologa powinna również wybrać się każda kobieta, która podejrzewa u siebie ciążę lub już ją potwierdziła za pomocą testu ciążowego.

Lekarz ginekolog zajmuje się prowadzeniem ciąży, przeprowadza regularne badania USG, kieruje na badania krwi, kontroluje stan matki i dziecka na każdym etapie ciąży, przygotowuje do porodu.

Znalezienie dobrego, profesjonalnego ginekologa położnika to dla każdej przyszłej mamy gwarancja bezpieczeństwa oraz pewność, że jej ciąża jest w dobrych rękach.

Jakie badania wykonuje ginekolog?

zaburzeń miesiączkowaniaNa każdej wizycie u ginekologa lekarz wykonuje podstawowe badanie, które odbywa się na fotelu ginekologicznym.

Wykonuje również badanie cytologiczne, czyli pobranie wymazu z szyjki macicy do badań.

W razie potrzeby może wykonać również USG dopochwowe, a w przypadku pań w zaawansowanej ciąży – także USG przez powłoki brzuszne.

Podczas wizyty w gabinecie ginekologicznym lekarz wykonuje również badanie piersi, które pozwala na wczesne wykrywanie nowotworów piersi.

Jakie badania zleca ginekolog?

usg piersiJeśli w czasie wizyty u ginekologa specjalista zauważy jakiekolwiek niepokojące dolegliwości, wymagające dalszej diagnostyki, pacjentka z pewnością otrzyma skierowanie na dalsze badania.

Mogą to być badania krwi, USG brzucha lub piersi, wymaz czystości pochwy, mammografia, a także tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny.

Badania zlecone przez ginekologa należy wykonać jak najszybciej, są bowiem najczęściej elementem pogłębionej diagnostyki, która pozwala na szybsze postawienie właściwej diagnozy.

Ginekolog – najczęstsze choroby

zaburzenia miesiączkowaniaLista chorób leczonych przez ginekologa jest niezwykle długa i obejmuje zarówno okresowe dolegliwości, jak i choroby przewlekłe, które towarzyszą pacjentkom przez całe życie.

Ginekolog leczy infekcje i stany zapalne pochwy i narządów rodnych, nadżerki i mięśniaki w obrębie macicy, a także zapalenie przydatków.

Wśród częstych chorób leczonych przez ginekologa, warto wymienić również Hashimoto, PCOS (zespół policystycznych jajników), a także endometriozę, która nieleczona powoduje ogromne dolegliwości bólowe i obniża jakość życia pacjentek.

badania cytologicznegoGinekolog zajmuje się również leczeniem niepłodności, choć często odbywa się to przy wsparciu innych specjalistów, jak endokrynolog.

Leczenie ginekologiczne może wyglądać różnie – często jest to farmakoterapia, a więc przepisanie odpowiednich leków.

Zdarza się również, że potrzebne są dodatkowe zabiegi, które najczęściej wykonuje się bezpośrednio w gabinecie.

Poważniejsze choroby leczone są natomiast w warunkach szpitalnych na oddziałach ginekologicznych.

Kiedy powinna odbyć się pierwsza wizyta u ginekologa?

Twierdzenia dotyczące pierwszej wizyty u ginekologa bywają różne. Niektórzy uważają, że kobieta powinna wybrać się na wizytę po rozpoczęciu współżycia, inni – że dopiero po zajściu w ciążę. Jednak według zaleceń Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników, pierwsza wizyta powinna odbyć się wcześniej, w wieku 12-15 lat, najlepiej tuż po pierwszej miesiączce. Wizyta u lekarza osoby niepełnoletniej powinna odbywać się po opieką rodzica. Jednak nie ma obowiązku, aby był on obecny podczas badania.

O czym należy pamiętać w dniu wizyty u ginekologa?

badanie dwuręczne Wizyta u lekarza ginekologa bywa dla kobiet bardzo krępująca, jednak odpowiednie przygotowanie i nastawienie może znacznie wyeliminować stres.

Przede wszystkim, warto zadbać o właściwe ubranie – najlepiej ubrać się w dłuższą bluzkę lub sukienkę, dzięki czemu podczas badania pacjentka będzie czuła się bardziej komfortowo.

Zaleca się, aby na dwa dni przed planowaną wizyta u ginekologa unikać współżycia, co pozwala na zachowanie prawidłowego kształtu i ukrwienia narządów rodnych.

Przed wizytą należy dokładnie umyć miejsca intymne żelem do higieny intymnej o odczynie kwaśnym, czyli takim, jaki naturalnie mają kobiece narządy.

Miesiączka a wizyta u ginekologa

centrum medyczneMiesiączka nie jest przeciwwskazaniem do wizyty u ginekologa, jednak pod wieloma względami może przeszkadzać lub zaburzać diagnostykę.

Dlatego, jeśli kobieta wybiera się na planową wizytę, powinna ustalić ją tak, aby nie wypadła w czasie rwania miesiączki. Zaleca się, aby kobiety w wieku rozrodczym umawiały się do ginekologa między 10 a 20 dniem cyklu.

To dobry czas na wykonanie takich badań, jak cytologia czy wymaz z pochwy, a także na badanie piersi.

Wizyta u ginekologa podczas miesiączki jest nie tylko niekomfortowa dla pacjentki, ale również może zmieniać wyniki badań czy diagnostykę obrazową.

Wizyta u ginekologa a cytologia – dlaczego jest to tak ważne?

niepokojące objawyPodczas rutynowej, kontrolnej wizyty u ginekologa warto wykonać cytologię, czyli badanie, które polega na pobraniu wymazu z szyjki macicy.

Jest ono najważniejszym elementem w profilaktyce raka szyjki macicy. Badania przesiewowe pozwalają na wykrycie większości nowotworów w stadium przedinwazyjnym, czyli wtedy, gdy są jeszcze w pełni wyleczalne.

Oprócz wykrywania nowotworów, cytologia wykorzystywana jest również w diagnostyce stanu nabłonka pochwy, ocenie działania leków hormonalnych czy kontroli leczenia nadżerek szyjki macicy.

Pierwszą cytologię należy wykonać w wieku 20-25 lat lub po rozpoczęciu współżycia. Ministerstwo Zdrowia zaleca, aby każda kobieta wykonywała cytologię przynajmniej raz na 3 lata.

pacjentką wywiadJednak panie w dojrzałym wieku lub takie, które mają w rodzinie przypadki nowotworów, powinny badać się częściej, co najmniej raz w roku. Cytologia jest bezbolesna, a także bezpłatna, refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Warto więc raz w roku znaleźć czas na proste badanie, które w wielu przypadkach może nawet uratować życie.

Wizyta u ginekologa po porodzie

Wizyty kontrolne u ginekologa powinny odbywać się nie tylko podczas całego okresu ciąży, ale również po porodzie. Na pierwszą wizytę po urodzeniu dziecka należy wybrać się w ciągu 6 tygodni po porodzie.

W jej trakcie lekarz przeprowadza wywiad i badanie ginekologiczne, które ma na celu sprawdzić, czy nie ma żadnych stanów zapalnych ani innych niepokojących objawów w obrębie dróg rodnych.

Upewnia się również, czy macica obkurczyła się w sposób prawidłowy oraz czy blizna po nacięciu krocza lub cesarskim cięciu goi się prawidłowo.

Czy ginekolog może odmówić pacjentce wykonania jakiegoś świadczenia medycznego?

nieregularne miesiączki Lekarze ginekolodzy mogą korzystać z tak zwanej klauzuli sumienia.

Mówi ona o tym, że lekarz ma prawo odmówić wykonania określonego świadczenia medycznego, jeśli jest ono sprzeczne z jego światopoglądem lub wyznaniem.

W praktyce ginekolodzy odmawiają między innymi wypisania leków antykoncepcyjnych i tabletek po, wykonania legalnego przerwania ciąży ze wskazań medycznych, a także wykonania zabiegu in vitro.

Z klauzuli sumienia korzysta niewielka grupa ginekologów, dlatego pacjentki nie powinny mieć problemów ze znalezieniem lekarza, który nie będzie powoływał się na ten zapis podczas leczenia.

Powiązane artykuły