Home News Dzień Ojca w Polsce i na świecie. Kiedy świętuje się dzień taty w różnych miejscach świata?

Dzień Ojca w Polsce i na świecie. Kiedy świętuje się dzień taty w różnych miejscach świata?

by Agata Kubiak
obchodzimy dzień ojca

Dzień Ojca w Polsce i na świecie

Dzień Ojca -Tata to – zaraz po mamie – najważniejsza osoba w rodzinie. Podobnie jak mama, dziadkowie i dziecko, także ojciec ma swoje święto w kalendarzu i to nie tylko w Polsce. Jednak na całym świecie dzień ojca obchodzi się w różne dni, ale wszędzie temu dniu przyświeca jedna idea: okazanie ojcom pamięci, miłości i szacunku oraz wdzięczności.

Świętowanie Dnia Ojca wywodzi się z USA, a po raz pierwszy miało miejsce w 1910 roku. co ciekawe, święto to zostało w stanach uznane za oficjalne dopiero początkiem lat 70. XX wieku.

Dzień Ojca w Polsce — kiedy go obchodzimy?

W Polsce ojcowie świętują swój dzień od 1965 roku, a świętowanie owo przypada regularnie, zawsze w dn. 23. czerwca. Wprawdzie wciąż nie jest to święto tak popularne jak choćby Dzień Matki, ale wkrótce może się to zmienić. Coraz więcej ojców bowiem angażuje się coraz bardziej w życie rodzinne, w tym wychowanie dzieci, a nie poprzestaje już tylko na zarabianiu na rodzinę.

dzień ojca na świecie

Dzień Ojca w innych krajach świata — kiedy wypada?

Pod tym względem inne kraje, w których ojcowie świętują swój dzień, możemy podzielić na takie, w którym Dzień Ojca przypada w konkretny dzień kalendarza oraz na takie, gdy jest to święto ruchome, tzn. nie wiąże się z konkretną datą dzienną.

dzień ojca obchodzony

dzień ojca na świecie

Włochy, Hiszpania i Portugalia świętują dzień ojca 19. marca, Dania – 5. czerwca, a Bułgaria – 26. grudnia.

Kto oficjalnie ustanowił dzień ojca

Z kolei np. w Niemczech Dzień Ojca przypada na 39. dzień po Niedzieli Wielkanocnej (nie licząc samej niedzieli); na 1. niedzielę czerwca święto to przypada np. w Szwajcarii i na Litwie, a na 3. niedzielę tego miesiąca np. we Francji,w Argentynie, Czechach, Grecji, Wielkiej Brytanii Turcji i Chinach oraz na Słowacji i na Węgrzech. Dopiero w  2. niedzielę listopada ojcowie świętują w Estonii, Islandii i w krajach położonych na Płw. Skandynawskim.

Dzień ojca

Najlepsze prezenty na Dzień Ojca

Nie istnieje żadna konkretna tradycja narzucająca specjalny rodzaj prezentów na Dzień Ojca. Najmłodsi zazwyczaj rysują dla taty laurki. Nieco starsi mogą wykonać inny prezent – własnoręcznie – np. zrobić breloczek do kluczy albo jakąś ozdobę. Wiele osób, niezależnie od wieku, woli coś dla taty kupić. Często są to prezenty nawiązujące do zainteresowań lub hobby ojców. Może być to także nawiązanie do ulubionego filmu danej osoby.

dzień ojca obchodzony

obchodzimy dzień ojca

Ostatnio można zakupić dedykowany prezent dla taty, np. kubek, koszulkę, brelok, czy przycisk do papierów ze stosownym grawerem lub nadrukiem. To czasem zdjęcie rodzinne albo samych dzieci z napisem „Kochanemu Tacie”. O oryginalny prezent dla taty jest dzisiaj stosunkowo łatwo – tak naprawdę, najwięcej zależy od pomysłowości obdarowujących. W każdym razie na Dzień Ojca prezent jest zawsze mile widziany.

dzień ojca

obchodzimy dzień ojca

Życzenia z okazji Dnia Taty

Czego życzy się tacie w jego dniu? Oczywiście: zdrowia, szczęścia i wszelkiej pomyślności. Jednak coraz częściej w Dzień Ojca życzenia są przekazywane w oryginalnej formie – np. wierszowanej.

Czasem w tonie zabawnym, innym razem raczej nostalgicznym. Życzenia takie można wymyślić samemu lub skorzystać z już istniejących propozycji. Dobrą opcją jest też zamówienie oryginalnego wiersza z życzeniami dla konkretnego ojca.

Oryginalne i nietypowe pomysły na spędzenie Dnia Ojca

Obchodzenie Dnia Ojca wcale nie musi ograniczać się do uroczystego wręczenia tacie prezentu i wyrecytowania życzeń. Dzień ten coraz częściej staje się okazją do wspólnego, rodzinnego spędzania czasu – przynajmniej kilku godzin.

Może to być spacer, wycieczka do jakiegoś ciekawego miejsca, ale niedaleko od domu, ale też wycieczka rowerowa albo do wesołego miasteczka, albo wieczór gier planszowych, jeśli pogoda nie pozwala na aktywność poza domem.

dzień ojca obchodzony

obchodzimy dzień ojca

Coraz częściej dorosłe już dzieci chcą zrealizować jakieś marzenie swojego ojca. Fundują im np. przejażdżkę sportowym samochodem, bilet na koncert ulubionego artysty albo na mecz sportowy, wyjście na strzelnicę albo pierwszą lekcją kursu jakiejś umiejętności – np. wspólne gotowanie potraw z konkretnej kuchni.

Dzień ojca na świecie

polsce dzień ojca

W polsce dzień ojca

Zaplanować Dzień Ojca warto nieco wcześniej, aby dopiąć wszystko na ostatni guzik przynajmniej na chwilę przed tym rodzinnym świętem.

 

Kiedy jest dzień taty

 

Dzień Ojca jest obchodzony w różnych terminach na całym świecie, jednak w Polsce przypada on 23 czerwca. Święto to zostało ustanowione, aby uczcić ojców i ich wkład w wychowanie dzieci.

W tym dniu ojcom są składane życzenia i wyrażana jest wdzięczność za ich trud i poświęcenie. Tradycyjnie, upominki są oferowane przez dzieci, a rodziny spędzają czas razem, celebrując rolę ojca w życiu rodzinnym.

Dzień Ojca jest postrzegany jako okazja do wzmocnienia więzi rodzinnych i wyrażenia szacunku dla ojców. Celebracja ta jest ważnym elementem kalendarza świąt rodzinnych w Polsce.

Powiązane artykuły