Home Zdrowie Czy implant zęba jest bezpieczny?

Czy implant zęba jest bezpieczny?

by Agata Kubiak
implant zęba

Czy implanty zębów są bezpieczne?

Implant zęba, implanty stomatologiczne to trwały sposób na zastąpienie brakującego zęba. Oferują one wiele korzyści wimplanty zębowe porównaniu z innymi metodami uzupełniania zębów, ponieważ mogą przetrwać dziesiątki lat.

Jednak zabieg chirurgiczny wymagany do umieszczenia implantu jest inwazyjny. Aby wykonać zabieg, należy poświęcić trochę czasu i spędzić kilka godzin na fotelu u dentysty.

Mimo korzyści, jakie niosą ze sobą implanty, wiele osób obawia się potencjalnych zagrożeń związanych z nimi.

Czy implanty stomatologiczne są bezpieczne?

korzeń zębaDobra wiadomość jest taka, że nowoczesne implanty stomatologiczne są bezpieczne, jeśli są wykonywane w ramach dobrze zaplanowanej procedury.

Niektóre powszechne obawy dotyczące implantów stomatologicznych nie zawsze są uzasadnione, ale są pewne rzeczy, o których należy pamiętać przed poddaniem się tej procedurze leczenia.

Przyjrzyjmy się niektórym często zadawanym pytaniom dotyczącym implantów stomatologicznych oraz temu, dlaczego mogą one nie być bezpieczne dla wszystkich.

Jakie są niektóre korzyści z implantów stomatologicznych?

Implanty stomatologiczne to bardzo skuteczny sposób na zastąpienie brakujących zębów. Są one dobrym wyborem dla osób, które utraciły zęby z powodu próchnicy lub choroby dziąseł.

wszczepienie implantuImplanty mogą również pomóc osobom, którym usunięto zęby z powodu choroby, takiej jak zaburzenia stawu skroniowo-żuchwowego.

Implanty stomatologiczne mogą poprawić stan zdrowia jamy ustnej i jakość życia. Wykazano, że zwiększają one o 80% odsetek osób, które nie muszą używać protez.

Mogą one również poprawić zdrowie dziąseł, jak również zdrowie otaczającej je kości.

Dzieje się tak, ponieważ implanty są przymocowane do kości szczęki i zapewniają stabilną podstawę dla zęba. Zęby wsparte na implantach mogą funkcjonować lepiej niż zęby naturalne i mogą pomóc w ponownym spożywaniu ulubionych pokarmów.

implant zębowyImplanty stomatologiczne mogą również poprawić estetykę uśmiechu. Korony na implantach mogą być wykonane tak, aby wyglądały jak naturalne zęby.

Można je również wykonać z tych samych materiałów, z których wykonuje się korony i mosty, co oznacza, że można je dopasować do pozostałych zębów.

Czy implanty stomatologiczne są bezpieczne?

Implanty stomatologiczne to bardzo skuteczna metoda uzupełniania ubytków w zębach, jeśli są wykonywane prawidłowo przez zaufanego dentystę. Aby implanty stomatologiczne były bezpieczne, należy się do nich odpowiednio przygotować.

znieczuleniu miejscowymAby można było wszczepić implanty, należy mieć wystarczająco dużo zdrowej kości w głowie, która może utrzymać ząb.

Również otaczające dziąsła muszą być wystarczająco zdrowe, aby mogły utrzymać implanty.

Niektóre osoby mogą nie nadawać się do wszczepienia implantów, ponieważ nie mają wystarczającej ilości kości lub dziąseł, aby je utrzymać.

Jeśli nie nadajesz się do wszczepienia implantów, w dłuższej perspektywie możesz stracić swoje zęby, ponieważ nie będą one odpowiednio podtrzymywane. Jeśli nie można zastosować implantów stomatologicznych, lepszym rozwiązaniem mogą być inne opcje. Są to mosty, protezy częściowe lub protezy ruchome.

Jeśli nie masz pewności, czy nadajesz się do wszczepienia implantów, porozmawiaj z dentystą. Pomoże on ustalić, czy jest on dobrym kandydatem do wszczepienia implantów.

Czy operacja wszczepienia implantów jest bezpieczna?

kość szczękiZabieg wszczepienia implantów jest bezpieczny, jeśli przeprowadza go przeszkolony i wykwalifikowany lekarz. Podczas zabiegu dentysta wykona niewielkie nacięcie w dziąśle i umieści implant w kości.

Po umieszczeniu implantu w szczęce normalnym zjawiskiem jest wystąpienie pewnego obrzęku i krwawienia wokół linii dziąseł.

Istnieje również możliwość wystąpienia infekcji wokół miejsca wszczepienia implantu. W większości przypadków kwestie te nie powodują żadnych długoterminowych problemów.

Najczęstszym powikłaniem operacji wszczepienia implantu zębowego jest brak gojenia. Może się to zdarzyć, jeśli implant zęba nie jest w najlepszej pozycji. Drugim powikłaniem jest uszkodzenie nerwu, zwłaszcza jeśli masz implant w dolnej szczęce. Trzecim najczęstszym powikłaniem jest brak gojenia się kości dolnej szczęki.

Dlaczego ważne jest, aby być sprawnym przed uzyskaniem implantów zębowych?

Jeśli nadajesz się do wszczepienia implantów stomatologicznych, ryzyko powikłań będzie niewielkie. Wskaźnik powodzenia implantów stomatologicznych jest wysoki, ale aby osiągnąć takie wyniki, trzeba się do nich odpowiednio przygotować. W przypadku braku kości szczęki lub dziąseł ryzyko powikłań jest większe.

Obrzęk, krwawienie i zakażenie to jedne z najczęstszych powikłań wszczepiania implantów stomatologicznych. Innym ryzykiem, które należy wziąć pod uwagę, jest to, że implant może nie zintegrować się z kością szczęki tak, jak powinien. Może to spowodować jego przemieszczenie lub poluzowanie z czasem.

Innym potencjalnym zagrożeniem jest brak integracji implantu z otaczającą go tkanką dziąsła. Może to prowadzić do podrażnień, infekcji i ewentualnej utraty implantu zęba.

Niektóre osoby mogą nie nadawać się do wszczepienia implantów zębowych.

W przypadku niektórych chorób implanty stomatologiczne mogą okazać się nieodpowiednie. Choroby takie jak niekontrolowana cukrzyca, zaburzenia krwawienia czy choroby stawów mogą utrudniać gojenie się ran po zabiegu wszczepienia implantu.

Inne schorzenia, takie jak palenie tytoniu, również wpływają na zdolność gojenia się po zabiegu wszczepienia implantów. Większość osób może wszczepić implanty, ale niektóre mogą nie nadawać się do tego zabiegu.

Wnioski

Jeśli nadajesz się do wszczepienia implantów stomatologicznych, są one doskonałym sposobem na zastąpienie brakujących zębów. Implanty stomatologiczne mogą zastąpić jeden ząb, kilka zębów, a nawet całą jamę ustną. Można je również wykorzystać do zakotwiczenia protez lub aparatów retencyjnych.

Implanty stomatologiczne mogą znacznie poprawić stan zdrowia jamy ustnej i jakość życia. Jeśli kwalifikujesz się do wszczepienia implantów stomatologicznych, mogą one być bezpiecznym i skutecznym sposobem uzupełnienia brakujących zębów.

Powiązane artykuły