Home Zdrowie Herbata pijesz kubek za kubkiem? Oto znaki, że pijesz za dużo

Herbata pijesz kubek za kubkiem? Oto znaki, że pijesz za dużo

by Agata Kubiak
Herbata pijesz kubek za kubkiem

Jeśli słyszy się o przedawkowaniu jakiegoś napoju to są to najczęściej słodkie płyny lub kawa. Mało kto zdaje sobie sprawę, że zbyt częste picie herbaty może również powodować skutki uboczne.

Od wieków ten napój postrzegany był jako prozdrowotny, szczególnie z takimi dodatkami jak cytryna czy imbir oraz zasładzany miodem. Warto jednak wiedzieć, że również i herbatę można przedawkować, co wiąże się z różnymi konsekwencjami zdrowotnymi.

herbata zielona

Skutki picia herbaty w nadmiarze – stres i niepokój

Niektórzy myślą, że jedynie w kawie można znaleźć kofeinę. To błędne myślenie, bo ten składnik znajduje się również w herbacie.

Mimo że pije się ją w celu odprężenia, po jej spożyciu można odczuwać uczucie stresu oraz niepokoju.

Właśnie obecną kofeinę, która spożywana codziennie w dużych ilościach może mieć negatywny wpływ na układ nerwowy człowieka.

Zaleca się, by nie wypijać dziennie więcej niż 200 mg kofeiny. W herbacie jest ona mniej obecna niż w kawie, ale i tak oznacza to, że nie powinno się wypijać więcej niż trzech filiżanek dziennie.

yerba mateGranice mogą oczywiście być delikatnie zmienione w zależności od rodzaju herbaty.

Najważniejszym jest nie pić jej za często, bo to że posiada w sobie kofeinę, pomaga się od niej uzależnić, a to może być bardzo negatywne w skutkach.

 

Skutki picia herbaty w nadmiarze – problemy ze snem

Wiele osób pije herbatę na lepszy sen, najczęściej zieloną i nie jest to zły pomysł. Trzeba jednak pamiętać, że nie każda herbata jest do tego przeznaczona. Kolejny raz warto przypomnieć, że ten napój zawiera kofeinę, co może bardzo utrudnić zasypianie.

herbata żółtaSzczególnie uważać trzeba na czarną herbatę, mającą najczęściej więcej kofeiny od innych rodzajów. To właśnie kofeina blokuje hormon odpowiedzialny za regulację snu, czyli melatoninę.

Specjaliści zalecają nie picie napojów zawierających kofeinę do sześciu godzin przed położeniem się spać, ponieważ może to znacznie utrudnić zaśnięcie, a w konsekwencji wydajny sen.

Dodatkowo, jeśli herbatę łączy się z innymi napojami posiadającymi w sobie kofeinę, wtedy może to mieć jeszcze gorsze skutki i wpływ na zasypianie. Jeśli reakcja organizmu na kofeinę jest wysoka, wtedy należy odstawić wszystkie napoje ją zawierającą, ponieważ jakość snu nie będzie zadowalająca.

Problemy ze snem

herbata czarnaDuży procent dzisiejszego społeczeństwa zmaga się z problemem ze snem.

Najczęściej ludzie wybierają napary ziołowe lub proszki nasenne. Istnieje także terapia bezsenności, która może odbywać się dwutorowo, co oznacza, że łączy psychoterapię oraz farmakologię.

Jeśli chodzi o pierwszą część, zaliczyć można do niej treningi relaksacyjne, technikę kontroli bodźców oraz ograniczanie spędzanego czasu w łóżku.

To w dużej mierze od organizmu zależy jaki sposób będzie najlepszy na problemy z zaśnięciem.

 

Skutki picia herbaty w nadmiarze – zgaga

herbaty zieloneNajczęstszą przyczyną zgagi jest refluks. Na to schorzenie cierpi wiele osób. Jeśli jednak badania nie wykryją refluksu, wtedy trzeba szukać innych przyczyn powstawania zgagi.

Jedną z nich może być częste spożywanie herbaty. To oprócz alkoholu oraz kawy napój, który może powodować to schorzenie.

Najlepiej upewnić się odstawiając jej picie na dłuższy czas, by wykluczyć ewentualny związek między zgagą a herbatą.

 

Skutki picia herbaty w nadmiarze – częste bóle brzucha

biała herbataCzęsto osoby cierpiące na ból brzucha wybierają herbatę zieloną lub imbirową.

To złudne myślenie, że ten napój prowadzi do zmniejszenia bólu. Jest to głównie zasługa występującego w niej imbiru. Sama herbata, dodatkowo pita w nadmiarze, może być powodem bólów brzucha oraz mdłości.

Dzieje się tak przez występującą w niej taninę.

To właśnie dzięki niej herbata ma swój specyficzny cierpki smak. To także ona może działać drażniąco na śluzówkę przewodu pokarmowego, przez co odczuwać można bóle w okolicach brzucha.

earl greyNależy samodzielne sprawdzić związek między piciem herbaty a występowaniem wspomnianych bólów. Jeśli to właśnie po wypiciu tego liściastego trunku występują takie objawy, należy ograniczyć jego spożywanie.

 

Skutki picia herbaty w nadmiarze – zawroty głowy

Kofeina może mieć również inne negatywne skutki. Kolejnym są zawroty głowy, które mogą występować po zbyt dużym spożyciu tego składnika.

herbaty zielonejZbyt częste picie kawy lub herbaty może powodować, że człowiekowi będzie kręcić się w głowie oraz będzie odczuwać mdłości.

Jest to jednak przyczyna wypicia napoju aż dwa razy przekraczajacego zalecaną dawkę dzienną.

Czyli jeśli powinno się pić maksymalnie trzy filiżanki dziennie, to zawroty głowy prawdopodobnie wystąpią przy co najmniej sześciu.

Osoby, które nie przesadzają z napojami kofeinowymi nie powinny martwić się o takie konsekwencje.

 

Skutki picia herbaty w nadmiarze – częste bóle głowy

Zbyt częste picie herbaty może skutkować również częstymi bólami głowy.napar herbaciany

Oczywiście jak w większości przypadków jest to zależne od rodzaju napoju. Jedne mogą łagodzić taki ból, jak na przykład herbata migdałowa, która działa świetnie na migrenę, a inne mogą takie bolesne skutki powodować, jak czarna herbata, zawierająca zdecydowanie więcej kofeiny.

Tutaj kolejny raz wszystko zależy od ilości spożywanej herbaty. To właśnie jej nadmierne picie prowadzi do częsty bólów głowy. Warto więc sprawdzić związek pomiędzy herbatą a bólami, jeśli często one powracają. Jeśli wszystko powoduje herbata, należy ograniczyć jej spożycie.

 

Skutki picia herbaty w nadmiarze – uzależnienie od kofeiny

zieloną herbatęJak wcześniej zostało wspomniane, od kofeiny łatwo można się uzależnić. Szczególnie jeśli na początku odczuwa się pozytywne skutki jej spożywania.

Pierwsze odczucia to pobudzenie układu nerwowego, poprawa nastroju oraz koncentracji, a także szybsza przemiana materii.

Wszystko ma jednak swoje granice i w większych ilościach potrafi znacznie bardziej zaszkodzić niż pomóc.

Jeśli jest się osobą uzależnioną od kofeiny, w przypadku jej braku odczuwać można syndrom odstawienia, co nie należy do przyjemnych kwestii.herbata biała

Senność, brak siły, rozdrażnienie oraz bóle głowy to tylko niektóre objawy takiego stanu. Nie można więc przyzwyczajać organizmu do codziennie przyswajania kofeiny.

Wskazane są dłuższe przerwy między kolejnymi pitymi filiżankami herbaty. Nie można bagatelizować takiego uzależnienia, ponieważ im jest ono większe, tym cięższe są objawy odstawienia napoju.

 

Skutki picia herbaty w nadmiarze – niedobór żelaza

herbaty kwitnąceCzęste picie herbaty nie jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które cierpią na niedobór żelaza.

Obecna w napoju tanina wiąże się z żelazem przez co pierwiastek ten nie zostaje przyswojony przez organizm.

Zbyt częste picie herbaty zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia niedoboru żelaza lub jego pogłębienia gdy już istnieje.

Wegetarianie oraz weganie są jeszcze bardziej na to narażeni, ponieważ tanina z większym prawdopodobieństwem będzie wiązać się z żelazem pochodzenia roślinnego, co skutkuje jeszcze większym ryzykiem wystąpienia niedoboru żelaza.

 

Skutki picia herbaty w nadmiarze – odwodnienie

herbata czerwonaPicie kawy oraz herbaty nasila działanie moczopędne. Ich częste picie pobudza pracę nerek, co powoduje, że często chodzi się do toalety by oddać mocz.

Trzeba więc pamiętać, by oprócz herbaty pić też inne płyny, ponieważ należy uzupełniać wodę, która została utracona z organizmu przez oddanie moczu.

Dodatkowo występująca w herbacie kofeina zwiększa ryzyko odwodnienia, ponieważ nasila przepływ krwi przez nerki, czego wynikiem jest często chodzenie do toalety.dobra herbata

Warto zwracać uwagę jaki rodzaj herbaty się pije. Te o ziołowej specyfikacji nie zawierają kofeiny, natomiast najwięcej jest jej w herbatach czarnych, a także herbatach zielonych oraz herbatach oolong.

Picie więcej niż sześciu filiżanek herbaty dziennie może prowadzić do odwodnienia.

Tak duże ryzyko nie może więc być bagatelizowane. Jeśli chce się dalej pić większe ilości napojów zawierających kofeinę, należy uzupełniać wodę utraconą z organizmu poprzez inne płyny, które już tego składnika nie zawierają.

Warto zadbać o własne zdrowie, patrząc na to jakie konsekwencje mogą wystąpić przez dłuższe i częste picie herbaty. Napój, który uważany jest za leczniczy, może też sprawic wiele problemów zdrowotnych.

Powiązane artykuły