Home Zdrowie Recepta online – wygoda przez całą dobę

Recepta online – wygoda przez całą dobę

by Agata Kubiak
Recepta online

E-recepta zastąpiła tradycyjnie wypisywaną ręcznie receptę w 2020 roku. Jej dużą zaletą jest także to, że jest ona wydawana nie tylko podczas wizyt stacjonarnych w gabinecie lekarskim, ale także podczas wizyt online. E-recepta online to duże ułatwienie, jeśli chodzi o szybkie wykupienie niezbędnego leku.

Większość wizyt w gabinecie lekarskim kończy się wystawieniem recepty. Aby jednak ją uzyskać, trzeba umówić się na wizytę do lekarza w ściśle określonym terminie – a ten dziś może być dość odległy. W przypadku leków niezbędnych, których ciągłe przyjmowanie jest konieczne, jak na przykład tabletki antykoncepcyjne czy w przypadku antykoncepcji awaryjnej istotne jest uzyskanie recepty szybko. W takich przypadkach e-recepta online jest prawdziwym ratunkiem. Na receptę online decyduje się coraz więcej osób, dla których czas gra dużą rolę. Co jeszcze dobrze wiedzieć o recepcie online? O tym w dalszej części tekstu.

Recepta online – czym jest e-recepta online

Recepta online to rodzaj e-recepty, którą otrzymujemy nie tylko w formie papierowej (wydrukowanej) w gabinecie lekarskim, ale także drogą internetową. E-recepta online to wygoda nie tylko dla lekarza ją wystawiającego, ale również dla pacjenta. Choćby dlatego, że może on ją otrzymać bez wychodzenia z domu nawet o każdej porze dnia i nocy – w zależności od tego, jak działa przychodnia online. Warto tu dodać, że wystawienie recepty online odbywa się właśnie podczas wizyty online. Recepta online jest tak samo wiarygodna i możliwa do zrealizowania jak e-recepta, którą w formie wydrukowanej odbieramy podczas stacjonarnej wizyty w gabinecie lekarskim. Taka recepta online ma czterocyfrowy kod oraz numer PESEL pacjenta i oczywiście przepisane na niej leki.

Recepta online – nie tylko internetowe konto pacjenta – jak otrzymać receptę online?

Recepta online może być zapisana na internetowym koncie pacjenta. Jednak by otrzymać e-receptę, nie jest konieczne posiadanie takiego konta. Najważniejszy w przypadku e-recepty jest jej czterocyfrowy kod i nasz PESEL. Dlatego też podczas wizyty online przed konsultacją lekarską należy podać tylko swój numer telefonu i adres e-mail. W zależności od tego, jaką opcję wybierzemy, SMS-em na nasz telefon zostanie przesłany właśnie czterocyfrowy kod recepty albo e-recepta online zostanie wysłana w formacie PDF na naszą pocztę internetową. Taka recepta, podobnie jak ta wydrukowana w gabinecie lekarskim, ma kod kreskowy, który zostanie zeskanowany w każdej aptece, a konieczny lek zostanie wydany.

Recepty online – zalety

Przede wszystkim recepta online jest czytelna. Nie istnieje więc ryzyko, że zostanie ona źle przez farmaceutę odczytana. Poza tym trudno też taką receptę zgubić – w przeciwieństwie do tej papierowej, wydrukowanej. Zaletą e-recepty online jest również to, że można ją otrzymać bardzo szybko dzięki wizycie u lekarza online bez czekania na odległy termin. Warto też pamiętać o tym, że to nie tylko oszczędność czasu, ale i pieniędzy. Dziś wiele wizyt online jest refundowanych przez NFZ. Warto też pamiętać o tym, że taką receptę można wykupić w dowolnej aptece. E-receptę na dany lek można otrzymać nie tylko przebywając w Polsce. Recepty transgraniczne to opcja dla Polaków, którzy mieszkają za granicą, a skorzystali z konsultacji online u polskiego lekarza. Istotne jest także to, że szereg leków zapisanych na jednej recepcie online można kupować w różnych aptekach. Elektroniczna recepta online na potrzebne leki to także rozwiązanie przyjazne dla środowiska, gdyż nie trzeba do jej wystawienia używać papieru. Dzięki e-receptom – także tym online – lekarzom jest łatwiej śledzić historie różnych chorób pacjentów.

Recepta bez wychodzenia z domu – na jakie leki

E-recepta online jest wystawiana po konsultacji lekarskiej i po szczegółowym wywiadzie. Często pacjent przed konsultacją, która odbywa się telefonicznie czy przy użyciu wideochatu wypełnia formularz dotyczący stanu zdrowia pacjenta, problemu zdrowotnego, z jakim zgłasza się do lekarza i przyjmowanych leków. Na tej podstawie lekarz podejmuje decyzję, czy mogą być przepisane leki. Lekarz wypisując e-receptę internetową, musi mieć pewność co do zasadności przepisania danego leku. Najczęściej e-recepty wystawia się na tabletki antykoncepcyjne, gdzie musi być zachowana ciągłość ich brania czy na antykoncepcję awaryjną. Wystawienie e-recepty online jest także bezproblemowe w przypadku, gdy pacjent cierpi na różne sezonowe infekcje wirusowe czy bakteryjne. Wystawianie recept online odbywa się także na różnego rodzaju medykamenty na choroby przewlekłe, które pacjent musi brać ciągle. W takim przypadku lekarz udzielający teleporady może przepisać takie leki nawet „na zapas”. A na jakie leki e-recepta online nie może być wypisana? Otóż są teki psychotropowe, np. benzodiazepiny.

Konsultacja lekarska online to sposób na zdobycie potrzebnego niezwłocznie leku bez wychodzenia z domu – co często w czasie choroby jest dużym ułatwieniem. Poza tym taka wizyta jest łatwo dostępna i łatwiej w niej o komfort i dyskrecję. Recepta online to wynik konsultacji medycznej przeprowadzanej internetowo. Warto pamiętać o tym, że wystawieniem e-recepty online zajmują się lekarze różnych specjalizacji, a wizyta jest tańsza niż konsultacje odbywające się stacjonarnie.

Powiązane artykuły