Home Zdrowie Kiedy zgłosić się do flebologa? Nie lekceważ pierwszych objawów chorób żył!

Kiedy zgłosić się do flebologa? Nie lekceważ pierwszych objawów chorób żył!

by Agata Kubiak
flebolog

Dokuczają Ci obrzęki kończyn, zmęczenie i ból przy dłuższym pozostaniu w jednej pozycji? Wszystko to wskazuje na zaburzenia pracy żył. Doświadczony flebolog jest w stanie pomóc w zatrzymaniu rozwoju choroby. Zakrzepica żył, mimo iż zaczyna się niewinnie, w swojej zaawansowanej fazie grozi zatorami i ryzykiem zawału. Kiedy zgłosić się do flebologa?

Flebologia – nauka o pracy i schorzeniach układu żylnego

Flebolog zajmuje się nie tylko leczeniem żylaków. Lekarz specjalizujący się we flebologii leczy także pajączki, zmiany miażdżycowe i zapalenia żył oraz zajmuje się profilaktyką chorób naczyń. To specjalista szerszej dziedziny niż chirurg naczyniowy. Flebolog diagnozuje pacjenta bezinwazyjnymi metodami, a dopiero w przypadku konieczności wdrożenia inwazyjnego leczenia wypisuje skierowanie do chirurga naczyniowego. Flebolog do diagnostyki używa dopplerowskiego badania żył USG, całkowicie bezbolesnej i bezpiecznej metody ukazania przepływu krwi.

Na czym polega USG doppler żył kończyn dolnych?

Lekarz flebolog wybiera odpowiednią metodę leczenia na podstawie wyników badania USG doppler. Ultradźwiękowa diagnostyka dopplerowska umożliwia ocenę stanu żył w organizmie w obrazie na żywo. Podczas badania fale ultradźwiękowe, emitowane przez specjalną głowicę przykładaną do ciała pacjenta, odbijają się od tkanek i przepływających w nich krwi, tworząc różnokolorowy obraz na monitorze. Dzięki temu flebolog może ocenić kształt oraz rozmiar żył, przepływ krwi w żyłach a nawet stan zastawek i ścian naczyń krwionośnych. Badanie doppler daje natychmiastowe wyniki, dzięki czemu już po jednej wizycie lekarz wdraża odpowiednie leczenie.

Niepokojące symptomy – kiedy umówić wizytę u flebologa?

Choroby żył zaczynają się z reguły niewinnie. Nie powinniśmy jednak lekceważyć już takich objawów jak owrzodzenia podudzi, pajączki tworzące się na nogach czy drętwienie kończyn. W takim wypadku lepiej zapobiegać niż leczyć, szczególnie że leczenie chorób żył jest długotrwałym procesem. Dlatego gdy czujesz ociężałość lub nadmierny obrzęk w obrębie kończyn dolnych lub zauważasz sine przebarwienia na skórze, umów się do gabinetu flebologa.

Również miażdżyca, choroby zapalne układu krążenia, przewlekłe owrzodzenia żylne czy nawet tak zwana stopa cukrzycowa wymagają konsultacji u flebologa. Najczęściej jednak u lekarza pojawiają się pacjenci, którym dokuczają żylaki kończyn dolnych. Także ze zdiagnozowanymi chorobami żył należy zgłaszać się na wizyty kontrolne u flebologa.

Żylaki – skąd się biorą?

Choroby żylne mogą wynikać z mało aktywnego trybu życia, z przyczyn dziedzicznych, z nadwagi, nałogów lub ze zwiększonego obciążenia układu krążenia w trakcie ciąży. Żylaki kończyn dolnych w początkowej fazie choroby mogą cofnąć się same, o ile zadbamy o swoją dietę, aktywność fizyczną oraz unikanie długiego pozostawania w jednej pozycji. W przeciwnym wypadku konieczna będzie interwencja chirurgiczna. Wszystko sprowadza się do nieprawidłowego funkcjonowania zastawek żylnych.

W zdrowych żylach zastawki zapobiegają cofaniu się krwi i utrzymują prawidłowe ciśnienie w naczyniach. Przy żylakach powstaje nadciśnienie żylne, które prowadzi do przewlekłego stanu zapalnego żył oraz obrzęków. Lekarz flebolog decyduje o wdrożeniu leczenia farmaceutycznego lub chirurgicznego. Nieleczone żylaki mogą rosnąć, zwiększając znacznie ryzyko zatorowości płucnej.

Badanie doppler USG – pierwszy krok do podjęcia leczenia flebologicznego

Konsekwencją przewlekłych zapaleń żył i czynników wynikających z trybu życia oraz predyspozycji genetycznych jest zakrzepica żylna. Polega ona na powstawaniu skrzepów krwi wewnątrz naczyń krwionośnych. Grozi to zablokowaniem przepływu krwi lub oderwaniem zakrzepu i spowodowaniem zatoru nawet w tak odległych organach, jak płuca czy mózg. Skrzepy te najczęściej powstają w żyłach, szczególnie w nogach.

Główne objawy to ból, obrzęk, zaczerwienienie skóry oraz zwiększona temperatura w okolicy skrzepliny. Dopplerowskie badanie USG potwierdza diagnozę i pokazuje rozmiar zmian zanim flebolog zajmie się właściwym leczeniem chorób żył. Leczenie zakrzepicy może obejmować stosowanie leków przeciwzakrzepowych, przepływomierzy pneumatycznych, które pomagają zapobiegać powstawaniu skrzeplin, a czasem także zabiegi chirurgiczne.

Profilaktyka chorób żył – co zaleca flebologia?

Flebolog nie tylko leczy choroby żylne, lecz dąży także do zmniejszenia ryzyka wystąpienia lub rozszerzenia się zmian. Dlatego pacjenci zwykle dostają w trakcie wizyty szereg zaleceń, których nie warto lekceważyć. Najważniejsze jest, by zmienić siedzący tryb życia na bardziej aktywny. Zmiany należy wprowadzać powoli, ale kategorycznie. W ten sposób można także zwalczyć żylaki odbytu, wprowadzając przy tym bardziej zróżnicowaną, lżjeszą dietę.

Flebolog w razie konieczności zaleca także noszenie specjalnych rajstop przeciwzakrzepowych oraz wybrane farmaceutyki – żele i maści, w których składzie znajdziesz m.in. rutozyd, hesperydynę, diosminę, trokserutynę. W trakcie wizyty w gabinecie specjalistycznym nasz lekarz odpowie na wszystkie nurtujące Cię wątpliwości i zleci najlepszą metodę leczenia.

Powiązane artykuły