Home Zdrowie Depresja, przyczyny, objawy i leczenie

Depresja, przyczyny, objawy i leczenie

by Agata Kubiak
Depresja, przyczyny, objawy i leczenie

Zaburzenia psychiczne z roku na rok stają się coraz większym problemem Polaków. Jak wynika z badań, w ciągu swojego życia może na nie cierpieć nawet 25% wszystkich z nas.

Zdecydowanym liderem jest w tym wypadku depresja, która nieleczona może nawet doprowadzić do śmierci. Z tego powodu warto poznać tę chorobę i dowiedzieć się o niej możliwie jak najwięcej.

Co to jest depresja?

zaburzenia snu Jest to najpowszechniejsze zaburzenie zdrowia psychicznego, które objawia się obniżeniem nastroju i często także niemożnością cieszenia się z życia.

Depresja powszechnie wiąże się również z pozbawieniem radości z rzeczy, które wcześniej stanowiły źródło szczęścia.

Według badań WHO nawet około 4% populacji może cierpieć na tę chorobę.

Czy mam depresję? Depresja – objawy

zaburzenia depresyjneZ racji tego, że depresja stanowi tak ogromne zagrożenia i przyczynia się do znacznego obniżenia komfortu życia i czerpania radości z niego przez tak dużą część społeczeństwa, wiele osób szuka informacji na temat tej choroby.

W pierwszej kolejności poszukiwane są dane na temat objawów depresji.

Objawy depresji: Stopniowa utrata radości życia i odczuwania przyjemności

Absolutnie podstawowym i pojawiającym się niemal od razu objawem depresji jest powoli, lecz stopniowo spadająca radość z życia i pogorszenie zdolności odczuwania przyjemności ze spraw, które niegdyś wywoływały szczęście.

Objawy depresji: Ograniczenie aktywności życiowej

objawy depresyjneCo niezwykle ważne, depresja jest chorobą o objawach zmiennych.

Przez pewien okres chory może całkowicie normalnie funkcjonować, chodzić do pracy, a nawet prowadzić życie towarzyskie, lecz w przypadku zaostrzenia choroby wszystko to staje się niemal niewykonalne i wiąże się z niebywałym wysiłkiem emocjonalnym.

Co więcej, u chorych pojawia się także wyraźne spowolnienie aktywności ruchowej, a nawet intelektualnej, co również ma duży wpływ na codziennie życie i obowiązki rodzinne lub zawodowe.

Objawy depresji: Myślenie depresyjne

Chorzy na depresję często wskazują, że choroba ta jest w pewien sposób samonapędzającą się przepowiednią. W czasie trwania choroby bardzo często pojawiają się bowiem myśli depresyjne, które z kolei napędzają pozostałe objawy.

Objawy depresji: Lęk

depresja poporodowaNiezwykle duża część chorych na depresję uskarża się na przejmujący lęk, który towarzyszy im niemal przez cały dzień.

Może się ona wiązać z niepokojem związanym z wychodzeniem z domu, z kontaktami z innymi ludźmi, lecz bardzo często po prostu ze strachem przed przemieszczaniem się, a nawet poruszaniem dłońmi lub palcami.

Mowa jest w takim wypadku o niepokoju ruchowym.

Objawy depresji: Narastające poczucie utraty sensu życia

leki przeciwdepresyjneZdecydowanie największym zagrożeniem dla każdego chorującego na depresję jest jednak stopniowo narastające poczucie utraty sensu życia.

Wszystkie powyższe objawy składają się na to, że w chorym zamiera chęć do dalszego życia.

Skutkować to może nawet podejmowaniem przez niego prób samobójczych.

To właśnie ten etap choroby jest krytycznie ważny, aby chory na depresję otrzymał fachową pomoc.

Przyczyny depresji

objawy somatyczneJak doskonale widać po przedstawionych powyżej objawach, depresja jest niezwykle niebezpieczną, a jednocześnie bardzo podstępną chorobą.

Nic więc dziwnego, że wielu chorych, ale też specjalistów zajmujących się jej leczeniem zastanawia się nad tym, jakie są tak właściwie jej przyczyny.

Co stoi za tym, że zdrowy, pełny życia człowiek nagle traci całkowicie poczucie sensu życia i nie czerpie z niego radości?

Niestety współczesna medycyna nie rozwikłała jeszcze tej zagadki i aktualnie nie wiemy, co dokładnie wywołuję tę chorobę. Istnieją pewne teorie, które starają się to wyjaśnić.

leczenie depresji Zdecydowanie największe grono zwolenników ma teoria mówiąca o uwarunkowaniu genetycznym, czyli dziedziczeniu przez danego człowieka predyspozycji genetycznych do tej choroby.

Jeśli dołoży się do tego czynniki zewnętrzne w postaci np. uzależnień lub życia w nadmiernym stresie może to skutkować pojawieniem się objawów depresyjnych i samej choroby.

Co dokładnie dzieje się wtedy z chorym? Popularna hipoteza zakłada, że następuje zaburzenie działania neuroprzekaźników w mózgu, co skutkuje nieprawidłowym wydzielaniem dopaminy, serotoniny, a także noradrenaliny.

Oczywiście prowadzi to do zaburzeń emocjonalnych, czyli najważniejszego objawu depresji.

Kiedy należy zgłosić się do psychiatry na diagnozę depresji?

myśli samobójczeZasadniczym pytaniem często zadawanym w odniesieniu do depresji jest to dotyczące czasu reakcji pacjenta na pierwsze pojawiające się u niego objawy.

Kiedy należy udać się po pomoc, jeśli podejrzewa się u siebie depresję? Przede wszystkim pamiętać trzeba o tym, aby tego problemu nie bagatelizować.

Zaniedbanie i zgłoszenie się po pomoc zbyt późno może mieć naprawdę opłakane skutki.

Tak naprawdę wielu specjalistów zaleca, aby zgłosić się do psychiatry na diagnozę depresji jeśli tylko zauważy się u siebie zmniejszające się siły do życia, gdy zaczniemy odczuwać lęk i niepokój, a nawet wtedy, gdy zaczniemy mieć problemy ze snem, nadmiernym stresem lub koncentracją w ciągu dnia.

Objawy depresji i czynniki ryzyka samobójstwa

choroba psychicznaJeśli zignoruje się pojawiające się u siebie objawy towarzyszące depresji i nie zgłosi się po profesjonalną pomoc do psychiatry, choremu grozić mogą nawet próby samobójcze, które oczywiście doprowadzić mogą do jego śmierci.

Osoba, której bliski cierpi na depresję, powinna znać objawy i czynniki ryzyka samobójstwa. Znajomość ich może pomóc uniknąć największego ryzyka.

Przede wszystkim wiedzieć trzeba, że samobójstwom można zapobiegać.

Trzeba jednak pamiętać, jakie są czynniki ryzyka, które znacznie zwiększają prawdopodobieństwo podjęcia przez dane osoby próby samobójczej.

choroby somatyczneWśród tych najpoważniejszych wymienić trzeba w pierwszej kolejności zażywanie substancji psychoaktywnych, niski status ekonomiczny i społeczny, różnego rodzaju problemy rodzinne lub zawodowe, a także ciężkie problemy zdrowotne np. choroby nowotworowe lub rzadkie choroby przewlekłe.

Nie da się ukryć, że ogromnym czynnikiem ryzyka są podejmowane przez daną osobę wcześniejsze próby samobójstwa, a także próby lub dokonania samobójstw przez osoby najbliższe danej osoby.

Jak przebiega diagnoza depresji?

zaburzenia koncentracjiSkoro wiemy już, czym jest depresja, jakie daje objawy, a przede wszystkim kiedy należy zgłosić się po pomoc, jeśli tylko poczuje się jej oddziaływanie, warto teraz dowiedzieć się, jak dokładnie przebiega diagnoza tej choroby.

Jakie są konkretnie etapy diagnozowania?
Przede wszystkim wiedzieć trzeba, że pierwsze kroki należy skierować do odpowiedniego specjalisty.

Jeśli podejrzewa się u siebie lub u kogoś bliskiego depresję należy od razu zgłosić się do psychiatry.

Wiele osób kieruje swoje pierwsze kroki do lekarza pierwszego kontaktu lub do psychologa. Co prawda terapia psychologiczna może być pomocna na pierwszym etapie choroby, lecz jeśli dostrzega się już objawy depresji, będzie ona nie tyle nieskuteczna, ile po prostu może być zwyczajną stratą czasu.

nadmierna sennośćCzasu, który jest niezwykle cenny, jeśli nie chce się dopuścić do najgorszego.
Jak diagnozowana jest depresja? Podstawą jest oczywiście bardzo szczegółowy wywiad z pacjentem, podczas którego specjalista pytać będzie o sytuację rodzinną, materialną, a także o rodzaje objawów.

Rzecz jasna pacjent zostanie poproszony o podanie intensywności i długości trwania objawów. W ocenie stanu pacjenta pod uwagę brane będzie nie tylko to, co zostanie przez niego powiedziane, lecz również jego mowa ciała i ogólny sposób zachowywania.

Depresja: leczenie. Farmakoterapia, psychoedukacja, psychoterapia, i inne

poczucie winyWiedzieć trzeba, że pacjencji cierpiący na depresję nie są pozostawieni sami sobie.

Współczesna wiedza medyczna pozwala skutecznie leczyć tę chorobę i znacznie poprawiać komfort życia pacjentów.

Absolutną podstawą jest leczenie farmakologiczne, lecz oprócz tego powszechnie wykorzystywana jest psychoterapia, a także psychoedukacja.

Oczywiście na tym możliwości pomocy pacjentowi się nie kończą, gdyż coraz powszechniej stosowane jest leczenie poprzez ruch, muzykoterapię, a także aromaterapię.

Co ciekawe, duże sukcesy przynosi stosowanie odpowiedniej diety lub uprawianie jogi.

Profilaktyka – daj sobie pomóc

dolegliwości bóloweJak można zauważyć, problem samobójstw wśród mężczyzn w Polsce jest nie tyko poważny, lecz także złożony.

Praca nad profilaktyką tego zjawiska powinna zaczynać się od wsparcia osób znajdujących się w bezpośrednim zagrożeniu zamachem samobójczym.

Dobrze więc, że istnieją różne telefony zaufania, które są dostępne dla wszystkich znajdujących się w trudnej sytuacji. Wskazać można m.in. poniższe:
– Ogólnopolska Poradnia Telefoniczna dla Osób Przeżywających Kryzys Emocjonalny – 116 123,
– Antydepresyjny Telefon Zaufania Fundacji ITAKA – Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych – 22 484 88 01,
– Telefon Wsparcia Fundacji NAGLE SAMI – dla osób, które utraciły bliską osobę – 800 108 108,
– Telefon Zaufania Młodych – 22 484 88 04,
– Telefon zaufania dla Dzieci i Młodzieży – 116 111.

 

Powiązane artykuły