Home Zdrowie Podstawowe informacje o działaniu wszywki alkoholowej Poznań

Podstawowe informacje o działaniu wszywki alkoholowej Poznań

by Agata Kubiak
Podstawowe informacje o działaniu wszywki alkoholowej Poznań

Wszywka alkoholowa pomaga zachować trzeźwość osobom uzależnionym od alkoholu. Jej działanie opiera się na terapii awersyjnej.

 

Głównym zadaniem wszywki alkoholowej jest wzbudzenie w osobie uzależnionej od alkoholu wstrętu do tej substancji. W wyniku spożycia alkoholu jednostka doświadcza bardzo nieprzyjemnych dolegliwości, które utrzymują się nawet do kilkunastu godzin.

 

 

Dla kogo przeznaczona jest wszywka alkoholowa?

Wszywka alkoholowa Poznań z https://esperalpoznan.pl/ przeznaczona jest dla osób uzależnionych od alkoholu, które podjęły świadomą decyzje o zaprzestaniu spożywaniu alkoholu oraz życiu w trzeźwości. Pacjent przed zabiegiem musi wyrazić świadomą zgodę na podanie leku.

Osoba uzależniona musi zostać także zakwalifikowana na zabieglekarz przeprowadza z pacjentem wywiad, w celu wyeliminowania przeciwwskazań do zabiegu.

 

 

Wszywka alkoholowa – przeciwwskazania do zabiegu

Zabieg podskórnego podania wszywki alkoholowej jest w pełni bezpieczny i mało inwazyjny. Jednak istnieją pewne przeciwwskazania do podania leku. Kto nie może przyjąć wszywki alkoholowej?

  • Osoby posiadające uczulenie na disulfiram lub jakikolwiek inny składnik leku
  • Osoby cierpiące na schorzenia sercowo – krążeniowe, w tym nadciśnienie tętnicze, choroba niedokrwienna serca i inne
  • Osoby posiadające myśli samobójcze, próby samobójcze zaburzenia psychiczne oraz psychozy, jednak z tej grupy wyłączone zostały ostre psychozy alkoholowe
  • Kobiety w ciąży, podczas karmienia piersią lub planujące ciąże w niedalekiej przyszłości powinny skontaktować się z lekarzem, jednak zazwyczaj podanie leku jest niewskazane
  • Osoby, które są pod wpływem alkoholu w momencie umówionej wizyty podczas której Esperal miał zostać podany
  • Osoby, które spożywały alkohol na mniej niż dwanaście godzin przed zabiegiem, w przeciwnym razie jednostka może doświadczyć przykrych dolegliwości

Należy również pamiętać, że Esperal wchodzi w reakcję z niektórymi lekami, dlatego przed zabiegiem należy poinformować lekarza o przyjmowanych lekach. Osoby chorujące na cukrzycę, epilepsję, choroby układu oddechowego czy choroby serca mają bezwzględny zakaz spożywania alkoholu. Spożycie alkoholu przez te osoby, które posiadają wszywkę alkoholową oraz mają wymienione wyżej schorzenia może skutkować pogorszeniem się ich stanu zdrowia.

 

Wszywka alkoholowa – działanie

Wszywka alkoholowa to lek podawany podskórnie. Lekarz podczas zabiegu, zaszywa w organizmie człowieka od ośmiu do dziesięciu tabletek zawierających substancję czynną. Disulfiram – substancja czynna, stale wydzielana jest do krwi pacjenta. Jej działanie hamuje proces metaboliczny alkoholu. Oznacza to, że blokowany jest rozkład alkoholu w wątrobie, który kończy się na produkcie zwanym aldehydem octowym. Nagromadzenie w organizmie człowieka aldehydu octowego powoduje występowanie objawów zatrucia alkoholowego. U człowieka, który nie posiada wszywki alkoholowej, aldehyd octowy w drodze rozkładu przechodzi w stan kwasu octowego, który jest bezpieczną substancją dla organizmu ludzkiego. Esperal podawany jest w znieczuleniu miejscowym przez chirurga w okolicy łopatek lub pośladków. Lekarz dba o to, aby blizna po zabiegu była jak najmniej widoczna.

 

Wszywka alkoholowa – jak długo to działa?

Wszywka alkoholowa działa w ciele osoby uzależnionej przez okres od ośmiu do dwunastu miesięcy. Kolejny zabieg podskórnego podania wszywki alkoholowej można wykonać po upływie ośmiu miesięcy jeżeli istnieje taka konieczność.

W społeczeństwie krążą pewne mity na temat działania wszywki alkoholowej. Jednym z nich jest przekonanie, że wszywkę alkoholową można przepić. Jest to mit, gdyż wszywka alkoholowa działa przez cały czas jej obecności w organizmie i wywołuje nieprzyjemne objawy za każdym razem po dostarczeniu do organizmu substancji alkoholowej. Każda próba przepicia wszywki alkoholowej skończy się posiadaniem nieprzyjemnych dolegliwości takich jak wymioty, nudności drgawki czy kołatanie serca oraz zagrożeniem życia i zdrowia jednostki.

Kolejnym funkcjonującym w społeczeństwie mitem na temat wszywki alkoholowej jest stwierdzenie, że z upływem czasu traci ona swoje działanie. Faktem natomiast jest to, że działa ona tak samo silnie przez cały okres posiadania jej w organizmie. Do krwioobiegu jednostki stale uwalniana jest substancja czynna, która odpowiedzialna jest za blokowanie rozkładu alkoholu w wątrobie.

 

Wszywka alkoholowa – czy jest refundowana?

Zabieg podskórnego podania wszywki alkoholowej nie jest refundowany. Oznacza to, że za zabieg jednostka musi zapłacić z własnej kieszeni. Koszt zabiegu waha się w granicach kilkuset złotych. Cena zależna jest od miasta, wybranej kliniki oraz lekarza specjalisty, który wykonuje zabieg. Niemniej jednak samo leczenie choroby alkoholowej w Polsce dostępne jest również bezpłatnie. Refundacja dotyczy zarówno osób ubezpieczonych, jak i tych, które ubezpieczenia nie posiadają. W celu uzyskania bezpłatnej pomocy należy zgłosić się do poradni leczenia uzależnień lub lekarza rodzinnego czy lekarza psychiatry, który wystawi skierowanie na leczenie choroby alkoholowej w ośrodku leczenia uzależnień.

 

Wszywka alkoholowa – przebieg zabiegu

Wykonanie zabiegu poprzedzone jest wywiadem prowadzonym przez lekarza z pacjentem. Działanie to ma na celu zapoznanie się ze stanem zdrowia pacjenta, jego schorzeniami, przyjmowanymi lekami oraz ewentualnymi przeciwwskazaniami do przeprowadzenia zabiegu. Sam zabieg trwa około pół godziny. Przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym przez lekarza specjalistę. Zabieg jest bezpieczny i mało inwazyjny. Procedura medyczna przeprowadzana jest w sterylnych warunkach z zachowaniem aseptyki. Chirurg podaje lek podpowięziowo w okolicach łopatek lub pośladków. Specjalista umieszcza w ciele pacjenta od ośmiu do dziesięciu jałowych tabletek, które zawierają substancję czynną. Po skończonym zabiegu pacjent nie wymaga rekonwalescencji i od razu może wrócić do codziennych oraz zawodowych obowiązków. Pacjentom zaleca się jednak powstrzymanie na kilka dni od wykonywania ciężkich prac fizycznych czy podejmowania aktywności fizycznej.

Wszywka alkoholowa – czy to rzeczywiście działa?

Wszywka alkoholowa odpowiada za zniechęcenie osoby uzależnionej do spożywania alkoholu. Działa ona na zasadzie strachu i lęku przed doświadczaniem negatywnych objawów. Należy pamiętać, że osoby zmagające się z chorobą uzależnioną piją alkohol między innymi po to, aby nie odczuwać kaca, objawów odstawienia alkoholu czy negatywnych myśli.

Skuteczność działania Esperalu jest tym większa, im większa jest motywacja pacjenta do wytrwania w stanie abstynencji. Dlatego tak ważna jest samodzielna i świadoma decyzja w momencie podejmowania leczenia.

Zaobserwowano jednak, że osoby, które podczas posiadania wszywki alkoholowej sięgają po alkohol nie wiążą odczuwania negatywnych objawów z alkoholem a wszywką alkoholową. Mówią wręcz, że to ona wywołuje to nieprzyjemne dolegliwości a nie szkodliwy dla ich zdrowia alkohol.

Dlatego tak ważne, aby decyzja o przyjęciu wszywki alkoholowej była motywowana przez chęć realnej zmiany w życiu pacjenta, a nie dla świętego spokoju bo bliscy jednostki prosili, kazali czy bardzo dużo o tym mówili.

 

Powiązane artykuły