Home Kobieta w biznesie Jaki czytnik ebook wybrać?

Jaki czytnik ebook wybrać?

by Agata Kubiak
Czytnik ebook

Czytnik ebook to opcja, którą powinna rozważyć każda osoba kochająca czytanie książek. Urządzenie to ma wiele zalet, które sprawiają, że jest bardziej praktyczne od książki papierowej. Przede wszystkim pozwala ono zawsze mieć przy sobie dostęp do każdej pozycji, na której nam zależy. Czym konkretnie kierować się przy wyborze czytnika ebook? Sprawdzamy!

Wybór czytnika ebook – co należy wiedzieć o jego ekranie?

Planujesz zakupić swój pierwszy w życiu czytnik ebook? Powinnaś więc wiedzieć, na co dokładnie zwrócić uwagę. Najważniejszym elementem tego urządzenia jest bez wątpienia ekran. Na początek skupmy się na jego rozmiarze. Standardowy rozmiar w przypadku czytników ebook wynosi 6 cali. Jest to idealna wielkość, która łączy w sobie komfort czytania z wygodą przenoszenia. Na rynku dostępne są oczywiście modele o większych przekątnych, ale te są zdecydowanie najpopularniejsze.

 

Kolejnym parametrem związanym z ekranem jest jego rozdzielczość. Sprawa jest prosta: im większa rozdzielczość, tym wyraźniejszy obraz. W tym aspekcie można już spotkać nieco większe różnice. Standardowy czytnik posiada rozdzielczość 800 × 600 pikseli. Z łatwością można jednak znaleźć modele o większej rozdzielczości. Najdroższe produkty oferują nawet jakość HD oraz Ultra HD.

 

Na koniec należy się zastanowić, jaki typ ekranu preferujemy. Większość dostępnych na rynku modeli jest oparta o technologię e-papieru. Ten rodzaj wyświetlacza nie emituje światła, co jest bardzo korzystne dla naszego wzroku. E-papier pozwala na wygodne czytanie w każdych warunkach. W sklepach można dostać także czytniki z ekranami LCD, ale są one bardziej męczące dla oczu.

Na jakie parametry trzeba zwrócić uwagę podczas wyboru czytnika ebook?

Wybór czytnika ebook nie kończy się jednak na samych parametrach ekranu. Istnieją również inne czynniki, którym trzeba się dokładniej przyjrzeć. Jednym z nich jest pamięć. To właśnie od jej pojemności zależy, ile elektronicznych książek jest w stanie zmieścić się na urządzeniu. Podstawowy model czytnika oferuje 8 GB pamięci, co jest wystarczające dla większości użytkowników, ponieważ pozwala zmieścić nawet 1500 pozycji. Istnieją jednak urządzenia o wiele większej pamięci.

 

Podczas wyboru czytnika dla siebie należy również zwrócić uwagę na formaty obsługiwanych plików. Trzeba bowiem wiedzieć, że książka elektroniczna może być zapisana w różny sposób. Najpopularniejsze formaty to: PDF, EPUB oraz MOBI. Warto zainwestować w urządzenie, które jest w stanie otworzyć jak największą liczbę formatów. Dzięki temu unikniemy problemu braku możliwości przeczytania interesującej nas książki.

 

Inną kwestią, która zasługuje na uwagę, jest łączność. Chodzi tutaj konkretnie o to, czy dany model czytnika posiada możliwość zdalnego połączenia się z komputerem, telefonem lub tabletem. Dzięki temu można przesyłać e-booki z urządzeń elektronicznych na czytnik bez konieczności podłączania kabla. Nie jest to konieczne, a to bardzo wygodna i ułatwiająca życie opcja.

Powiązane artykuły