Home Kobieta w biznesie Thermomix – zbawienie czy niepotrzebny wydatek?

Thermomix – zbawienie czy niepotrzebny wydatek?

by Agata Kubiak
Thermomix

Thermomix to urządzenie kuchenne, które łączy w sobie wiele funkcji i możliwości. Jest to produkt niemieckiej firmy Vorwerk, która produkuje go od 1971 roku.

oferowanie klientom nowatorskich produktówThermomix jest znany na całym świecie i cieszy się dużą popularnością wśród wielu osób, które lubią gotować, piec, blendować, ważyć, miksować i wiele więcej. Jednak czy Thermomix jest naprawdę tak dobry, jak się o nim mówi?

Czy warto wydać na niego kilka tysięcy złotych? W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na te pytania, analizując zalety i wady tego urządzenia, jego funkcje, cenę i porównując go z tradycyjnymi metodami gotowania.

Czym jest Thermomix?

osiągnięcia niemieckiej techniki umożliwiająThermomix to wielofunkcyjny robot kuchenny, który składa się z dwóch głównych części: naczynia mieszającego o pojemności 2,2 litra i podstawy z panelem sterowania.

Naczynie mieszające ma wbudowaną wagę, która pozwala na dokładne odmierzanie składników. W naczyniu znajduje się również ostrze mieszające, które może obracać się z różną prędkością i kierunkiem.

Podstawa zawiera silnik, który napędza ostrze, oraz grzałkę, która podgrzewa naczynie do temperatury od 37°C do 120°C. Panel sterowania umożliwia ustawianie czasu, temperatury i prędkości mieszania, a także wybieranie spośród wielu programów i przepisów gotowych do użycia.gotowanie jajek

Thermomix jest wyposażony również w akcesoria takie jak koszyk do gotowania na parze, motylkowy mieszacz do ubijania piany czy Varoma – specjalne naczynie do gotowania na parze na kilku poziomach.

Funkcje Thermomixa

Thermomix to urządzenie, które potrafi zastąpić wiele innych sprzętów kuchennych. Można go używać do:

 • Gotowania: Thermomix potrafi gotować zarówno na parze, jak i pod ciśnieniem. Można w nim przygotować zupy, sosy, gulasze, ryż, kaszę, makaron i wiele innych dań. Można również regulować temperaturę i czas gotowania według własnych preferencji lub korzystać z gotowych przepisów.
 • Pieczenia: Thermomix umożliwia pieczenie ciast, chleba, babeczek, muffinek i innych wypieków. Można w nim również robić ciasto drożdżowe, francuskie czy kruche. Wystarczy dodać składniki i uruchomić odpowiedni program.
 • procesie gotowaniaBlendowania: Thermomix jest doskonałym blenderem, który potrafi zmiksować owoce, warzywa, orzechy czy lody na gładkie koktajle, smoothie czy kremy. Można również używać go do robienia domowych mleczek roślinnych czy masła orzechowego.
 • Ważenia: Thermomix ma wbudowaną wagę, która pozwala na dokładne odmierzanie składników bez konieczności używania dodatkowych naczyń czy szklanek miarowych. Waga działa zarówno przy dodawaniu składników do naczynia mieszającego, jak i przy wyjmowaniu ich z niego.
 • Miksowania: Thermomix potrafi miksować składniki na różnych prędkościach i kierunkach. Można w nim robić majonez, bitą śmietanę, białka na pianę czy sosy. Można również używać go do siekania, krojenia, szatkowania czy mielenia warzyw, mięsa, sera czy ziół.
 • naczynia miksującegoGotowania sous-vide: Thermomix umożliwia gotowanie sous-vide, czyli w niskiej i stałej temperaturze pod próżnią. Jest to metoda, która zapewnia idealną konsystencję i smak produktów, zachowując ich wartości odżywcze i aromat. Wystarczy umieścić produkt w woreczku próżniowym, zalać go wodą i ustawić odpowiednią temperaturę i czas gotowania w Thermomixie.
 • Fermentowania: Thermomix pozwala na fermentowanie produktów, takich jak jogurt, kefir, ser czy chleb na zakwasie. Można w nim również robić domowe octy, marynaty czy kiszonki. Wystarczy dodać odpowiednie składniki i bakterie, ustawić odpowiednią temperaturę i czas fermentacji i poczekać na efekt.

Zalety urządzenia

Thermomix ma wiele zalet, które sprawiają, że jest to urządzenie wyjątkowe i praktyczne. Oto niektóre z nich:

 • funkcja gotowaniaOszczędność miejsca: Thermomix zastępuje wiele innych sprzętów kuchennych, takich jak garnek, patelnia, piekarnik, mikser, blender, waga czy maszynka do mięsa. Dzięki temu oszczędza miejsce w kuchni i ułatwia jej utrzymanie w porządku.
 • Oszczędność czasu: Thermomix pozwala na szybkie i łatwe przygotowanie wielu dań i potraw. Nie trzeba tracić czasu na krojenie, siekanie, ważenie czy mieszanie składników. Wystarczy dodać je do naczynia mieszającego i uruchomić odpowiedni program. Thermomix samodzielnie wymiesza, podgrzeje lub ugotuje składniki. Można również korzystać z funkcji gotowania na parze na kilku poziomach jednocześnie, co pozwala na przygotowanie całego posiłku w jednym urządzeniu.
 • Oszczędność energii: Thermomix zużywa mniej energii niż tradycyjne metody gotowania. Dzięki temu obniża koszty eksploatacji i wpływa pozytywnie na środowisko. Thermomix ma również funkcję oszczędzania energii, która automatycznie wyłącza urządzenie po zakończeniu pracy.
 • Jakość i smak: Thermomix zapewnia wysoką jakość i smak przygotowywanych potraw. Dzięki precyzyjnej kontroli temperatury i czasu gotowania produkty nie są przegotowane ani niedogotowane. Zachowują one swoje wartości odżywcze, aromat i kolor. Thermomix umożliwia również eksperymentowanie z różnymi przepisami i smakami, tworząc własne kompozycje kulinarne.
 • Łatwość obsługi: Thermomix jest łatwy w obsłudze dzięki intuicyjnemu panelowi sterowania i wyświetlaczowi dotykowemu. Można wybierać spośród wielu programów i przepisów gotowych do użycia lub tworzyć własne ustawienia. Thermomix jest również łatwy w czyszczeniu dzięki funkcji samoczyszczenia lub możliwości mycia naczynia mieszającego w zmywarce.

Wady urządzenia

Thermomix nie jest jednak urządzeniem idealnym i ma również pewne wady. Oto niektóre z nich:

 • thermomix tm6Cena: Thermomix jest bardzo drogim urządzeniem kuchennym. Jego cena wynosi około 6000 złotych, co stanowi spory wydatek dla wielu osób. Niektórzy mogą uznać, że taka cena nie jest adadekwatna do tego, co oferuje urządzenie. Niektórzy mogą również mieć problem z zakupem Thermomixa, ponieważ jest on sprzedawany tylko przez autoryzowanych konsultantów, a nie w sklepach.
 • Hałas: Thermomix jest dość głośnym urządzeniem, szczególnie przy wysokich prędkościach mieszania czy blendowania. Może to być uciążliwe dla niektórych osób lub sąsiadów, zwłaszcza przy długim użytkowaniu urządzenia.
 • Bezpieczeństwo: Thermomix jest urządzeniem elektrycznym, które pracuje pod wysoką temperaturą i ciśnieniem. Może to stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa użytkowników, jeśli nie będą przestrzegać zasad obsługi i konserwacji urządzenia. Istnieją również przypadki, kiedy Thermomix ulegał awarii lub wybuchowi, powodując poparzenia lub uszkodzenia. Dlatego należy zawsze zachować ostrożność i nadzorować pracę urządzenia.
 • Utrata tradycji: Thermomix może być postrzegany jako urządzenie, które odbiera ludziom radość i satysfakcję z gotowania. Niektórzy mogą uważać, że korzystanie z Thermomixa jest zbyt mechaniczne i pozbawione kreatywności. Niektórzy mogą również tęsknić za tradycyjnymi metodami gotowania, takimi jak gotowanie na ogniu, pieczenie w piecu czy mieszanie łyżką.

Cena Thermomixa

samodzielnie wykonanych składnikówWedług wyników wyszukiwania, cena Thermomixa TM6 w Polsce wynosi około 6000 złotych.

Jest to urządzenie kuchenne, które łączy w sobie 12 funkcji i pozwala na łatwe i szybkie przygotowanie różnych potraw.

Można go kupić tylko od autoryzowanych konsultantów firmy Vorwerk, która produkuje Thermomix.

Niektóre źródła podają również informacje o promocjach i możliwości zakupu Thermomixa w ratach.

Tradycja czy technologia?

przygotowywania posiłkówThermomix to urządzenie, które budzi wiele emocji i opinii. Niektórzy uważają go za zbawienie i nie wyobrażają sobie kuchni bez niego.

Inni uważają go za niepotrzebny wydatek i wolą gotować w tradycyjny sposób. Kto ma rację? To zależy od indywidualnych preferencji i potrzeb każdego użytkownika.

Thermomix ma wiele zalet, ale również wady. Nie jest to urządzenie doskonałe ani niezbędne. Jest to jednak urządzenie nowoczesne i praktyczne, które może ułatwić życie i gotowanie wielu osobom.

Ważne jest, aby korzystać z niego świadomie i odpowiedzialnie, nie zapominając o wartościach i tradycjach kulinarnej kultury.

Podsumowanie

W tym artykule przedstawiliśmy Thermomix TM6, urządzenie kuchenne, które łączy w sobie 12 funkcji i pozwala na łatwe i szybkie przygotowanie różnych potraw.

Thermomix jest produktem niemieckiej firmy Vorwerk, która sprzedaje go w systemie bezpośredniej sprzedaży. Cena Thermomixa TM6 w Polsce wynosi około 6000 złotych i jest to najnowszy model Thermomixa, który ma kilka nowych funkcji i ulepszeń.

Thermomix ma wiele zalet, takich jak oszczędność miejsca, czasu, energii, jakość i smak potraw, łatwość obsługi i czyszczenia. Thermomix ma również pewne wady, takie jak cena, hałas, bezpieczeństwo i utrata tradycji.

Powiązane artykuły