Home Life Style Jerzy Stuhr aktor reżyser

Jerzy Stuhr aktor reżyser

by Agata Kubiak
Jerzy Stuhr

Jerzy Stuhr: Kończę swoją karierę teatralną i pedagogiczną. Już nie wyjdę na scenę, ale jeszcze mam ciągotki filmowe

 

Jerzy Stuhr wybitny aktor, reżyser i pedagog żegna się z teatralną sceną dramatem Tadeusza Słobodzianka zatytułowanym „Geniusz”. Artysta wyreżyserował ten spektakl, a także gra w nim jedną z głównych ról. Wciela się w niezwykle ważną dla niego postać Konstantina Stanisławskiego, mistrza metody gry aktorskiej, którą sam przez wiele lat rozpowszechniał studentom na całym świecie. To pierwsza rola Jerzego Stuhra po dłuższej przerwie i jak się okazuje – ostatnia. Tą sztuką podsumowuje bowiem swój dorobek zawodowy i kończy karierę. Przedstawienie będzie wystawiane na deskach Teatru Polonia.

„Geniusz” to zderzenie dwóch postaci wielkiego kalibru: Józefa Stalina – tyrana, jednego z największych zbrodniarzy w historii, ale też teatralnego konesera i gorliwego widza – oraz Konstantina Stanisławskiego – ojca nowoczesnego teatru, twórcy „Metody” – systemu reguł gry aktorskiej, po dziś dzień uważanego za kanoniczny. W ich role w tym spektaklu wcielają się Jacek Braciak i Jerzy Stuhr, który nie ukrywa, że postać Konstantina Stanisławskiego jest mu wyjątkowo bliska, bo był adeptem jego szkoły.

– Dramat „Geniusz” jest o Stanisławskim, a to jest całe moje życie, wszystko, choć głównie pedagogika, którą najbardziej kochałem, bardziej niż aktorstwo. To, co się teraz tutaj dzieje, ja traktuję jako mały hołd całemu mojemu zawodowemu życiu. Już chyba nie wyjdę na scenę, tak w pełni. Teatr już gdzieś się dla mnie kończy – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle Jerzy Stuhr.

Ten spektakl artysta traktuje jako swoiste podsumowanie swojej kariery aktorskiej i pedagogicznej. Kiedy „Geniusz” zejdzie z afisza, Stuhr wybiera się na emeryturę. Zrezygnuje nie tylko z grania w spektaklach, ale też z bycia wykładowcą akademickim

– Chyba już kończę moją naukę pedagogiczną, jestem za stary na to, już są nowi, inne estetyki są. Ale ja to robiłem przez wiele, wiele lat. Jak jakieś szkoły postanowiły, żebym ja wykładał studentom propedeutykę dydaktyki, to mnie wołano. I tak zacząłem uczyć tego zawodu na całym świecie. Pracowałem od Palermo po Bolzano, po Amerykę, że niby byłem specjalistą od tej metody. Aż mnie to denerwowało czasem, bo chciałem swoje rzeczy robić, swój teatr, Gombrowicza, Witkacego. A nie, nie, nie, my prosimy o Stanisławskiego, „Trzy siostry” i tak dalej. To jest takie moje wspomnienie – mówi.

Niewykluczone jednak, że Jerzego Stuhra zobaczymy jeszcze na dużym ekranie. W swoim dorobku ma wiele znakomitych ról, miedzy innymi w takich filmach jak „Seksmisja”, „Shrek” czy „Kiler”.

– Jeszcze mam ciągotki filmowe. Całe życie byłem związany z filmem, z wielkimi reżyserami i jeszcze ciągle mam ciągotki filmowe, chociaż to jest trudna praca. Z filmem artystycznym to jest tak, że tu się dostanie pieniądze, tu się nie dostanie, tu się czeka na pieniądze i tak dalej. Tak że gdzieś na coś jeszcze czekam, może filmowego, a w teatrze, oj, ja wiem, na Króla Leara chyba – mówi aktor.

Jerzy Stuhr aktor reżyser

Jerzy Stuhr – Początki i Edukacja

  • Narodziny i wczesne lata: Jerzy Oskar Stuhr urodził się 18 kwietnia 1947 roku w Krakowie. Wychowywał się w kulturalnie bogatej rodzinie, co od wczesnych lat zaszczepiło w nim miłość do sztuki.
  • Edukacja: Stuhr jest absolwentem Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie, którą ukończył w 1970 roku. Następnie kontynuował naukę na Wydziale Reżyserii tejże uczelni.

Kariera Filmowa i Teatralna

  • Pierwsze kroki: Swoją profesjonalną karierę sceniczną rozpoczął w Teatrze Starym w Krakowie. Wkrótce stał się jednym z kluczowych aktorów tego teatru, biorąc udział w wielu ważnych przedstawieniach.
  • Przełom w filmie: Wielką popularność przyniosły mu role w filmach Krzysztofa Kieślowskiego, w tym w „Przypadku”, „Dekalogu” oraz „Krótkim filmie o miłości”.
  • Rola reżysera: Jako reżyser zadebiutował filmem „Tydzień z życia mężczyzny” (1999), który spotkał się z pozytywnym odbiorem zarówno w Polsce, jak i za granicą.

Najważniejsze Nagrody i Wyróżnienia

  • Nagrody filmowe: Jerzy Stuhr jest laureatem wielu prestiżowych nagród, w tym nagrody na Polskim Festiwalu Filmowym w Gdyni oraz nagród na międzynarodowych festiwalach filmowych.
  • Wyróżnienia teatralne: Jego dorobek teatralny również został doceniony, o czym świadczą liczne nagrody i wyróżnienia otrzymywane na przestrzeni lat.

Stuhr poza Ekranem i Sceną

  • Nauczyciel i mentor: Poza działalnością artystyczną Jerzy Stuhr znany jest również jako pedagog. Przez wiele lat prowadził zajęcia na Wydziale Aktorskim krakowskiej PWST.
  • Życie prywatne: Jego życie prywatne jest ściśle związane z Krakowem, gdzie mieszka i tworzy. Stuhr jest żonaty, ma dzieci, które również podążają artystycznymi ścieżkami.

Znaczenie i Dziedzictwo

Jerzy Stuhr pozostaje jednym z najbardziej wpływowych artystów w historii polskiego kina i teatru. Jego prace jako aktora i reżysera nie tylko odzwierciedlają głębię ludzkiej natury, ale także służą jako inspiracja dla przyszłych pokoleń artystów.

Powiązane artykuły