Home Kobieta w biznesie Poszukiwanie pracy w czasie pandemii

Poszukiwanie pracy w czasie pandemii

by Agata Kubiak

Poszukiwanie pracy w czasie pandemii stanowi prawdziwe wyzwanie. Ograniczenia narzucone dla wielu sektorów gospodarki, praca zdalna, światowy kryzys finansowy i redukcje etatów powodują, że osób poszukujących zatrudnienia Poszukiwanie pracyjest dużo więcej niż ofert na rynku pracy. Sytuacja w Polsce nie jest jeszcze tak krytyczna, jak np. w Stanach Zjednoczonych, jednak przedłużające się zamknięcie gospodarki skutkuje trudnościami na rynku pracy.

Poszukiwanie pracy a państwowe dane pokazują różnice w poziomie bezrobocia w stosunku do lat poprzednich, jednak Poszukiwanie pracyeksperci biją na alarm, że są one zaniżone. Przykładowo badanie rynku pracy „Diagnoza plus” pokazuje, że faktyczny wzrost liczby osób bezrobotnych jest znacznie wyższy niż pokazują to oficjalne statystyki.

Zdaniem autorów badania, Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych, z porównania informacji o pierwszym kwartale lat 2019 i 2020 wynika, że liczba bezrobotnych mogła wzrosnąć o ponad 60%.

Biorąc pod uwagę niesprzyjające warunki, na co warto zwrócić uwagę poszukując pracy w czasie pandemii? Co zrobić, żeby wyróżnić się w oczach pracodawcy? Czy standardowe metody poszukiwania pracy dalej się sprawdzają? W artykule opisaliśmy na co warto zwrócić uwagę.

Koniec rynku pracownika – szukając pracy czas wyjść poza schemat

Poszukiwanie pracyPrzed pandemią mogliśmy obserwować w wielu branżach rozwijający się rynek pracownika. Osoby poszukujące pracy mogły wybierać spośród wielu ofert, negocjować warunki i stawki, część osób rozglądało się za nową pracą w ramach awansu.

Pandemia COVID-19 diametralnie zmieniła sytuację wraz z cięciami etatów, zwolnieniami grupowymi i zamknięciem gospodarki.

Obecnie ciekawe oferty pracy znikają błyskawicznie, rekrutacje są wręcz oblegane, a próba negocjowania wynagrodzenia mocno utrudniona. Dlatego, aby znaleźć pracę w pandemii trzeba wykazać się niejednokrotnie samodzielnością, aktywnością i oryginalnością. Wysiłek włożony w poszukiwanie wymarzonego pracodawcy i wyjście poza schemat może się nam jednak znacznie opłacić.

Poszukiwanie pracy

Poszukiwanie pracy cvSytuacja, w której wysyłamy CV do setek pracodawców, a odpowiedzi brak przypomina ponure wspomnienia z lat dziewięćdziesiątych.

Dla wielu osób szukających pracy w pandemii stała się jednak nową codziennością. Aby przełamać złą passę warto wyjść poza typowy schemat poszukiwania pracy.

Po pierwsze konieczne jest przygotowanie estetycznego i czytelnego CV. Można posłużyć się prostym edytorem tekstu lub darmowym programem graficznym CANVA, który oferuje wiele gotowych szablonów. W internecie można także znaleźć wsparcie specjalistów, którzy ocenią nasze dokumenty rekrutacyjne i doradzą co warto zmienić.

Praca w internecie

Poszukiwanie pracyPoza szukaniem pracy na znanych serwisach z ogłoszeniami można pomyśleć o samodzielnym pisaniu zapytań o pracę, zapisaniem się do specjalnych grup w social media czy odwiedzeniem portali specjalizujących się w konkretnych ofertach pracy np. Glassdoor.

Oprócz CV warto zadbać o zebranie poleceń lub rekomendacji z poprzednich miejsc pracy. W przypadku pracy biurowej lub kreatywnej przydatne będzie przygotowanie krótkiego portfolio.

Poszukiwanie pracy

Nowa rzeczywistość także na rynku pracy

Pandemia w dużej mierze ograniczyła nasze życie do świata wirtualnego. Szukając pracy koniecznie zadbajmy o korzystanie z profesjonalnego adresu e-mail, posprzątajmy profile w social media (szczególnie kompromitujące zdjęcia czy komentarze), a w trakcie wirtualnej rozmowy o pracę ubierzmy się schludnie oraz zapewnijmy sobie spokojne miejsce do przeprowadzenia spotkania.

Nowa rzeczywistość, w której unikamy osobistych spotkań i w której wiele aktywności przeniosło się do świata online to jednak okazja do bezpłatnego podniesienia swoich kompetencji. W internecie można znaleźć mnóstwo darmowych kursów i szkoleń, które można wpisać do CV, jeśli myślimy o przebranżowieniu albo nie mamy za wiele doświadczenia zawodowego.

Reasumując poszukiwanie pracy

Poszukiwanie pracyPoszukiwanie pracy w pandemii może zająć wiele czasu i jest to okres wyczerpujący psychicznie dla wielu osób. Poczucie niepokoju, brak źródła utrzymania i niepewność powodują, że możemy zacząć kwestionować swoje kompetencje czy umiejętności.Poszukiwanie pracy

To trudny czas i warto zadbać w nim o siebie. Jeśli czujemy, że niepokój czy stres związany z poszukiwaniem pracy w pandemii zaczyna odbijać się na naszym zdrowiu psychicznym warto zgłosić się po pomoc lub przynajmniej szczerze porozmawiać z bliską osobą.

Warto uczestniczyć w spotkaniach w grupach na kanałach w internecie. LinkedIn to absolutna podstawa. Zanim zaczniesz przeglądać oferty pracy, stań się widoczny dla pracodawcy, zakładając (uaktualniając) profil w tym serwisie. Niezależnie od tego czy jesteś studentem i szukasz praktyki, czy Twój staż pracy wynosi 10 lat. Na LinkedIn znajdziesz też oferty pracy – również te niepublikowane w innych serwisach.

Powiązane artykuły