Home Kobieta w biznesie 5 pytań do wywiadu

5 pytań do wywiadu

by Agata Kubiak

5 pytań do wywiadu. Wywiad to wstęp do rozmowy kwalifikacyjnej, która dla większości kandydatów szukających nowej pracy jest stresującym doświadczeniem. Aby temu zapobiec, warto przygotować się do niej odpowiednio wcześniej. Poniżej przedstawiamy zestaw 5 pytań, które najczęściej padają na rozmowie o pracę. Nie daj się zaskoczyć! Wywiad to element, na który zawsze powinieneś być gotowy.

Dla większości kandydatów szukających nowej pracy rozmowa kwalifikacyjna jest stresującym doświadczeniem. Aby temu zapobiec, warto przygotować się do niej odpowiednio wcześniej. Poniżej przedstawiamy zestaw 5 pytań, które najczęściej padają na rozmowie o pracę. Nie daj się zaskoczyć! Wywiad to element, na który zawsze powinieneś być gotowy.

5 pytań do wywiadu

1. Co wiesz o naszej firmie?

To pytanie pada praktycznie na każdej rozmowie rekrutacyjnej. Jeśli nie wiesz, czym zajmuje się firma, do której aplikujesz i jakimi wartościami się kieruje, tracisz swoje szanse na zatrudnienie. Przed rozmową kwalifikacją poświęć chwilę na przejrzenie strony internetowej firmy czy jej profili na portalach społecznościowych. Tym sposobem pokażesz, że jesteś zaangażowany i zależy Ci na danym stanowisku.

2. Dlaczego chcesz zmienić obecną pracę?

Pamiętaj, aby nie mówić źle na temat swojego byłego pracodawcy. Nie zdradzaj szczegółów – może to zostać niewłaściwie odebrane. Możesz zaznaczyć, że potrzebujesz rozwijać się w danej dziedzinie, ale poprzedni pracodawca pomimo świetnej atmosfery nie mógł Ci już tego zapewnić i pragniesz zdobywać nowe umiejętności.

3. Dlaczego chcesz pracować w naszej firmie?

Odpowiedź na to pytanie przygotuj wcześniej. Przeanalizuj swoje poprzednie doświadczenie pod kątem umiejętności wymaganych na stanowisku, na które aplikujesz. Pokażesz w ten sposób, że możesz wnieść wiele dobrego i świeżego do nowej firmy.

4. Jakie są Twoje oczekiwania finansowe?

5 pytańTo pytanie pada na każdej rozmowie rekrutacyjnej. Czasem można iść na ustępstwa, jeśli firma oferuje bogate benefity pozapłacowe. Generalnie, jeśli podasz stawkę za małą – możesz zostać odebrany jako osoba, która nie docenia siebie, a później trudno Ci będzie negocjować wynagrodzenie.

Jeśli zbyt dużo – pracodawca może zdecydować, się zatrudnić osobę, która poda mniejsze widełki. Zastanów się, czego oczekujesz i weź pod uwagę wszystkie aspekty.

5. Dlaczego powinniśmy Cię zatrudnić? Co Cię wyróżnia na tle innych kandydatów?

Te pytania mogą przybrać różne formy. Przyszły pracodawca może zapytać Cię, jakie są Twoje mocne strony, jakie cechy charakteru pomogą Ci w pracy na tym stanowisku, co możesz wnieść do firmy itd. Unikaj sztampowych określeń – że jesteś odpowiedzialny, sumienny, potrafisz pracować w zespole. Zastanów się nad swoimi mocnymi cechami i podeprzyj je doświadczeniem z poprzednich miejsc pracy. Przeanalizuj też wymagania na tym stanowisku i postaraj się znaleźć w sobie cechy, które im odpowiadają.

wywiad

5 pytań

Powiązane artykuły