Home Kobieta w biznesie Rozmowa kwalifikacyjna jak dobrze wypaść?

Rozmowa kwalifikacyjna jak dobrze wypaść?

by Agata Kubiak
Rozmowa kwalifikacyjna

Rozmowa kwalifikacyjna jak dobrze wypaść?

Złożyliśmy CV na wymarzone stanowisko, a nasza aplikacja została rozpatrzona pozytywnie. Czeka nas więc rozmowa kwalifikacyjna. Jak dobrze się na niej zaprezentować? Przygotowaliśmy dla Was kilka wskazówek.

pytania na rozmowę o pracęJak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej?

To, czy dostaniemy pracę zależy przede wszystkim od naszego przygotowania do rozmowy kwalifikacyjnej. Rekruter niemal od razu pozna, jak odrobiliśmy swoją pracę domową przed spotkaniem z nim. A aspektów, o których powinniśmy pomyśleć zawczasu jest więcej, niż może nam się wydawać.

Zacznijmy od sprawdzenia swojego wizerunku w sieci

Stare polskie przysłowie brzmi: Jak cię widzą, tak cie piszą. Jeśli nasza marka jest już na tyle uznana, by widnieć na portalach branżowych, trzeba prześledzić jak o nas się mówi. Koniecznie sprawdźmy, co potencjalny pracodawca może znaleźć na nasz temat w wyszukiwarce.  Możliwe, że jeszcze nigdy nie wpisywaliśmy swojego imienia i nazwiska w Google. Właśnie nadszedł czas, by to zrobić.rozmowa kwalifikacyjna

Przejrzyj  swoje profile w social media

Pierwszym krokiem, jaki uczyni potencjalny pracodawca będzie dokładne prześledzenie naszego profilu w mediach społecznościowych. Trzeba więc zrobić wszystko, by nie zobaczył tam zdjęć z imprez i niechlujnych postów. Obecnie ludzie często zapominają, że w sieci nic nie ginie. Starajmy się dbać o każdy wpis na Facebooku, Instagramie czy Linkedlnie. Im dalej do skrajnych wpisów, tym lepiej. Wiele osób korzysta również z opcji profili prywatnych. W tym wypadku bardziej szczegółowe informacje o użytkowniku mogą zobaczyć jedynie jego znajomi.

Zdobądź jak najwięcej informacji o firmie, do której aplikujesz

Dzięki temu jesteśmy w stanie nie tylko dobrze wypaść na rozmowie, ale również szybciej zaaklimatyzować się w nowym miejscu. Dobrze zrobiony research doda nam pewności siebie. Dlaczego? Bo jesteśmy w stanie zdecydowanie lepiej przewidzieć, w którą stronę może pójść rozmowa. A to już połowa sukcesu.

rozmowa kwalifikacyjna angOdwiedźmy więc stronę internetową firmy, do której aplikujemy. Przeanalizujmy dokładnie czym zajmuje się firma, ilu ludzi zatrudnia, jaką ma wizję. Ciekawym smaczkiem może być też wyszukanie mało znanego faktu na temat przedsiębiorstwa. Przytoczenie ciekawostki może zapaść w pamięć osoby rekrutującej i pomóc nam pomyślnie przejść rekrutację.

Innym warunkiem koniecznym jest też sprawdzenie mediów społecznościowych potencjalnego pracodawcy. W cyfrowej rzeczywistości Facebook, Twitter, Instagram czy LinkedIn są najlepszymi dostarczycielami bieżących informacji. Być może działo się ostatnio u nich coś, o co zapyta nas rekruter?

Dokładnie przeanalizuj ogłoszenie o pracę. Pomyśl o tym, dlaczego to Ty jesteś najlepszym kandydatem na oferowane stanowisko

Bo przecież właśnie po to tu jesteś. Twoim zadaniem jest to udowodnić. Jednak nie zrobisz tego, jeśli sam nie będziesz o tym przekonany. Przeczytaj więc dokładnie raz jeszcze ofertę pracy. Pomyśl o swoich mocnych stronach. Dzięki temu jesteśmy w stanie w konkretny sposób budować narracje w rozmowie. Być może Twoją mocną stroną jest praca pod presją czasu? I w tym momencie należy przypomnieć sobie sytuację, kiedy ta umiejętność się przydała.

mocne i słabe strony osobowości przykłady

Coraz więcej dużych korporacji wprowadza do swoich rekrutacji charakterystyczny schemat. Chodzi w nim o wyłonienie kluczowych kompetencji rekrutowanego. Przedsiębiorstwo wybiera najważniejsze dla siebie umiejętności pracownicze.  Następnie rozmowa jest prowadzona w taki sposób, by kandydat wykazał się właśnie nimi. Może to być na przykład  praca w grupie lub zdolności organizatorskie. W takich przypadkach pytania ze strony rekrutującego będą nakierowane właśnie na te aspekty.

Jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną? 

Tutaj kluczem jest zrobienie dobrego pierwszego wrażenia. Dobre wrażenie zrobimy je, jeśli będziemy eleganccy. Pamiętajmy, że rekruter już po pierwszym spojrzeniu ma jakieś wyobrażenie na nasz temat. A to warunkuje całą atmosferę rozmowy. Wyobraźmy sobie, że rozmowa pod względem merytorycznym wypadła dobrze. Jednak nasz strój był nieodpowiednio dobrany, lub – co gorsza – pognieciony. Wówczas osoba przeprowadzająca z nami rozmowę odczuje, że „coś jest nie tak”.

A wtedy pracę może zdobyć ktoś, kto wcale nie był lepszy merytorycznie, a zaprezentował się lepiej wizualnie. Jak wiec się ubrać, żeby dobrze wypaść?

przykładowa rozmowa kwalifikacyjna

W przypadku kobiety ważne, aby buty zakrywały palce u stóp. Najlepiej, by były w jednym kolorze. Wówczas pokażemy, że traktujemy spotkanie poważnie. A co z górną częścią stroju? dobrze sprawdzi się garsonka i spódnica uszyte z jednego materiału. Jeśli zaś zdecydujemy się na koszulę, to dobrze wygląda ona na przykład w komplecie z klasycznymi spodniami. Unikajmy zbyt krótkich spódniczek i sukienek z dużym dekoltem. W tym miejscu mają kojarzyć nas z kompetencjami, nie z walorami fizycznymi.

Naturalnym jest, że strój dobieramy w zależności od miejsca, do którego aplikujemy. Inaczej ubierzemy się idąc na spotkanie do korporacji, inaczej do start – upu, zaś jeszcze inaczej do sklepu.

Zasada jest jednak prosta: Należy czuć się komfortowo. Tylko wtedy jesteśmy sobą i możemy skupić się na rozmowie. Strój nie może nas rozpraszać.

W jaki sposób odpowiadać na pytania na rozmowie kwalifikacyjnej?

 No dobra. Tym sposobem dobrnęliśmy do kluczowego momentu.  Wiemy już wszystko o firmie, wyglądamy odpowiednio i pamiętamy o swoich zaletach. Na nic to się jednak zda, jeśli nie poradzimy sobie w rzeczywistej  rozmowie z rekruterem. A ten będzie próbował wyciągnąć od nas informacje zadając czasem nieco ogólne pytania. Właśnie, ogólne nie znaczy proste. Jest kilka pytań, które przewijają się niemal na każdej rozmowie kwalifikacyjnej. Wyglądają one mniej więcej tak:

Dlaczego szukasz pracy?

Co zainteresowało Cię naszej ofercie pracy?

Jakie posiadasz doświadczenie i umiejętności?

Jakie posiadasz kompetencje miękkie?

Jakiego oczekujesz wynagrodzenia?

Gdzie widzisz się za 10 lat?

 

Pytania te na pierwszy rzut oka brzmią dość prosto. Są jednak otwarte, więc masz mnóstwo możliwości, by błysnąć elokwencją.

rozmowa kwalifikacyjna ubiórNiezwykle istotne jest to, żeby podkreślać swoje dobre strony. Nie stawiać się w roli kogoś wszechwiedzącego. Współcześni pracodawcy oczekują pracowników głodnych wyzwań. Chcących wciąż się doskonalić.

Staraj się popierać swoje umiejętności i cechy przykładami. Dla przykładu: Zamiast mówić o swojej kreatywności od razu przejdź do niekonwencjonalnego rozwiązania jakie wdrożyłeś. Może udało Ci się wymyślić innowacyjną kampanię reklamową? Powiedz o tym!

Nie bój się też wspomnieć o jakiejś swojej wadzie. Nie chodzi o to, by seryjnie je wymieniać, ale pokazać, że walczysz z nimi. Jeśli jeszcze kilka lat temu odkładałeś wszystko na ostatnią chwilę, ale nauczyłeś się lepiej planować sobie czas pracy, to wspomnij o tym. Niech przyszły przełożony wie, że przeszkody nie są ci straszne. Pracujesz nad sobą, a praca przynosi efekty.

rozmowa kwalifikacyjna

Przyjdź na czas z uśmiechem na twarzy

Żaden pracodawca nie lubi spóźnialskich. To mały szczegół, jednak niesamowicie istotny. Bo przecież jeśli już pierwszego dnia się spóźnisz, to co będzie potem?

Ułóż swój plan dnia tak, aby czekająca cię rozmowa była czymś najistotniejszym. Sprawdź wcześniej dojazd i wyjedź wcześniej, by uniknąć ewentualnych korków. Pokaż od samego początku, że jesteś solidną firmą. Wówczas pokażesz przełożonemu,  że warto postawić właśnie na Ciebie.

Pamiętaj, że ze staraniem się o nową pracę jest jak z każdą inną sprawą w naszym życiu. Najważniejsze jest nastawienie. Uśmiech to mało, ale potrafi zdziałać bardzo dużo.

Powiązane artykuły