Home Life Style Graffiti sztuka czy wandalizm

Graffiti sztuka czy wandalizm

by Agata Kubiak
Graffity

Graffiti

Graffiti rozpoczęło swoje istnienie na przełomie lat 70 i 80 XX w. Przez niektórych wciąż jest postrzegane, jako akty wandalizmu. Dlaczego? Istnieje teoria, według której nawet najmniejszy nieład prowadzi do chaosu. Spójrzmy na to z innej strony.

Niezależnie od epoki- renesans, średniowiecze, barok itd. wszyscy malarze wyrażali siebie i swoje poglądy poprzez obrazy. Tak też jest w przypadku osób tworzących graffiti. Oczywiście mowa teraz o przemyślanych malunkach, które w piękny sposób urozmaicają przestrzeń wokół. Nie mogą być to przypadkowe „bazgroły”, ponieważ to w dużej mierze zakrawa na wandalizm.

przejaw wandalizmuGraffiti rozpoczęło swoje istnienie na przełomie lat 70 i 80 XX w. Przez niektórych wciąż jest postrzegane, jako akty wandalizmu. Dlaczego? Istnieje teoria, według której nawet najmniejszy nieład prowadzi do chaosu. Spójrzmy na to z innej strony.

Niezależnie od epoki- renesans, średniowiecze, barok itd. wszyscy malarze wyrażali siebie i swoje poglądy poprzez obrazy. Tak też jest w przypadku osób tworzących graffiti. Oczywiście mowa teraz o przemyślanych malunkach, które w piękny sposób urozmaicają przestrzeń wokół. Nie mogą być to przypadkowe „bazgroły”, ponieważ to w dużej mierze zakrawa na wandalizm.

Graffiti lat 70

„Artysta” wykonujący profesjonalne graffiti na ścianach budynków operuje konkretnym stylem i posługuje się przyjętą techniką. Często jego dzieła mają związek z aktualną sytuacją w Państwie lub na Świecie. Jest to wtedy odzwierciedlenie rzeczywistości w postaci graffiti na ścianie. Osoby zajmujące się tym, niczym znani na całym świecie malarze, wyrażają w ten sposób również swoje uczucia.

of art

of art

Złość, żal, cierpienie, smutek, radość często są zauważalne w ich dziełach. Czasami też zdarza się, że jest to poświęcone konkretnej osobie. Słynna w czeskiej Pradze ściana Johna Lennona powstała w latach 80 XX w. przyciąga w każdym roku wielu turystów. Jest to jedna z wizytówek tego pięknego miasta, którą śmiało, można nazwać sztuką.

Kanony sztuki graffiti

Graffiti z pewnością wpisze się w kanony sztuki. Świadczą o tym już powstałe muzea poświęcone tym dziełom. Na chwilę obecną jest to młody nurt, którego wielu jeszcze nie jest w stanie zrozumieć.

 

Graffiti

Hardcore bombing vs legal

Pierwszą rzeczą, o której warto wspomnieć jest podział pomiędzy tzw. bombingiem, a legalem. Nic skomplikowanego, postaram się w kilku słowach nakreślić o co chodzi.

street artu

Bombing – Mówiąc najogólniej chodzi tu o hardcorowe akcje, nocne wypady, gdzie złapanie na gorącym uczynku jest związane z poniesieniem  odpowiedzialności karnej za „wyrządzenie szkód”. Przez podniesione ryzyko writerzy mają mniej czasu na ogarnięcie swoich wizji.

Miejsca, na które się decydują często nie należą do najłatwiejszych, z powodu często pojawiających się przechodniów, patroli policji, straży miejskiej, czy tzw. SOKów(Służby ochrony kolei), gdzie ich prace powinny być widoczne  dla wszystkich, by zdobyć sobie szacunek zajawkowiczów, czy uwagę zwykłych ludzi. Przy takim bombieniu pojawia się niemała adrenalina, od której nietrudno się uzależnić i właśnie stąd taki popyt na hardcorowe akcje wśród wszystkich writerów.

Ze względu na ograniczony czas, najpopularniejszym sposobem, jakim malowane jest graffiti, jest tzw. „srebro”. Składa się z dwóch kolorów – jeden jako kontur, oraz cienie i z chromu(srebra), jako wypełnienie, które świetnie pokrywa każdą powierzchnie pod nim i ciężko je scrossować(zamalować czyjeś literki swoimi). Ewentualnie dodawany jest trzeci kolor jako obrys.

Legal – Jak sama nazwa wskazuje, to legalne malowanie. Tu writerzy mogą na spokojnie dopracowywać każdy szczegół swoich literek. Najczęściej spotykane miejsca, gdzie można znaleźć takie graffiti są specjalnie ściany, tunele i całe ulice udostępnione przez miasto, czyli tzw. hall of fame.

Oprócz tego ‚legalne literki’ możemy spotkać jeszcze  jako pozostałości po różnych imprezach typu graffiti jam oraz jako forma reklamy. Niektórzy przedsiębiorcy decydują się na takie wyróżnienie swojego lokalu, zamiast np. szyldu, czy kasetonu. W większych miastach można spotkać całe budynki umalowane w jednym dużym projekcie graffiti. O ile się nie mylę są one robione na specjalne zamówienia przez urząd danego miasta.

Tagi to najprostsza i najłatwiejsza forma graffiti, od której właściwie wszystko się zaczęło. Są swego rodzaju sygnaturą writera, pisane w jednym kolorze, zazwyczaj za pomocą sprayu lub flamastrów. Używane są do szybkiego oznaczania terenu,  lub jako podpis pod większym dziełem.

Powiązane artykuły