Home Kobieta w biznesie E-grocery

E-grocery

by Agata Kubiak
e-grocery

E-grocery

E-grocery i ich rola w naszym życiu. Każdy pamięta jak 16 marca w 2020 roku zamknięto wszystko „na dwa tygodnie” i w strachu przed zagrożeniem epidemiologicznym każdy mniej lub bardziej siedział w domu chcąc ten stan przeczekać, niestety po roku takiego stanu nikt już nie ma złudzeń że szybko to nie minie. Głównym problemem teraz jest przede wszystkim to że trzeba siedzieć w domach. Zamknięte jest wszystko łącznie z restauracjami. Rynek jednak nie dopuszcza do próżni i w astronomicznym tempie rozwinęła się branża e-commerce w tym branża e-grocery z których może skorzystać wiele osób niezależnie od stanu obostrzeń.

Co to e-commerce?

By zrozumieć co to e-grocery należy najpierw dowiedzieć się to to e-commerce. Arcydzieło dwudziestego pierwszego wieku, jakim jest internet, umożliwiło przedsiębiorcom i całym wielkim firmom przeniesienie swojej działalności właśnie do internetu. E-commerce to zbiorcza nazwa dla całego sektora usługowego obsługującego swoich klientów przez internet, przykładowo zamknięty z powodu lockdawnu sklep odzieżowy który założył własną stronę internetową lub skorzystał z istniejących (np. allegro) znajduję się w branży e-commerce. Pod tą nazwą oprócz sklepów kryją się też banki, aukcje, hazard, wymiana walut i wiele innych. Warunkiem bycia w branży e-commerce jest tak naprawdę tylko to by daną czynność można było wybrać, kupić i dostarczyć w sposób nie wymagający większego kontaktu z klientem, do skorzystania z takich usług wystarczy konto w banku i jakiekolwiek urządzenie (komputer, telefon dotykowy, tablet etc.) na którym można skorzystać z przeglądarki.

e-grocery

Rodzaje e-commerce:

B2C- Transakcje pomiędzy firmami, a pojedynczymi osobami np. zamawianie jedzenia na stronie restauracji

B2B- Transakcje pomiędzy firmami

C2C- Transakcje pomiędzy pojedynczymi osobami np. sprzedaż po przez allegro.

Co to e-grocery?

Zgodnie z tym co wcześniej opisałem e-grocery to strony internetowe na których możemy zamówić jedzenie bez wychodzenia z domu. Ciągły stan zagrożenia epidemiologicznego i fakt że tysiące osób jest wręcz przykuta do domu przez kwarantannę tylko przyspieszył nieunikniony rozwój tej branży.

Wiele restauracji na drzwiach swoich zamkniętych lokali przykleiło kartki z numerem telefonu licząc że zainteresowani zadzwonią. Wielkie firmy na rynku spożywczym oraz bardziej przedsiębiorcze restauracje jednak postąpiły inaczej. Takie sklepy jak e-Carefour, e-piotripawel mają się świetnie na rynku. Założenie strony po przez korzystanie z usług informatyka też dla wielu nie było trudne. Jeżeli restauracja sama nie zapewnia transportu jedzenia, to powstało wiele firm trudniące się dostarczaniem świeżego jedzenia pod drzwi klientów.

e-grocery dziś

Jak to dokładnie działa?

Trzeba wiedzieć adres strony, jednak nawet na znanej każdemu stronie Google mapy  po wpisaniu w wyszukiwanie „restauracje” wyświetlą się wszystkie znane restauracje w okolicy i po kliknięciu w ikonkę danej restauracji wyświetlą nam się informacje o niej, jest tam kontakt telefoniczny oraz jeżeli restauracja taką posiada to jest tam adres jej strony internetowej w który wystarczy kliknąć. Na samej stronie trzeba wybrać jedzenie które nas interesuje zapłacić przy użyciu karty płatniczej, jednak dużo łatwiejszą metodą jest zapłacenie blikiem, jeżeli jest on przez restauracje obsługiwany. Należy też ustalić czy po jedzenie trzeba przyjść do restauracji odebrać czy zostanie nam przywiezione, najlepiej wybrać taką restauracje która oferuje dowóz jedzenia pod drzwi, a gdy jesteśmy na kwarantannie to też nie mamy innego wyjścia.

Czy osoby objęte kwarantanną mogą z tego korzystać?

Jak najbardziej tak. Bezwzględnie wymaga to jednak internetowej płatności za posiłek. Jak już wspomniałem wiele firm dowozi jedzenie pod drzwi swoich klientów, jednak w wypadku gdy takiej logistyki nie ma to władze gminy i/lub ośrodek pomocy społecznej w okolicy w której mieszka osoba objęta kwarantanną zajmuję się dostarczeniem tego jedzenia. Osobiście polecam zdać się w tej sprawie na restauracje w której zamawiacie, gdyż ci lepiej zadbają o dostarczenie jedzenie do klienta.

e-grocery

Czy są jakieś ograniczone związane z korzystaniem z tego?

Jedyną barierą jest bariera technologiczna, wiele sklepów i restauracji dalej nie przystosowała się do zdalnego modelu pracy przez co zamawiania jedzenia u niej jest utrudnione o ile w ogóle możliwe, jednak z perspektywy klienta jak już wspomniałem jedynymi potrzebnymi rzeczami jest urządzenie z dostępem do przeglądarki i karta płatnicza.

Przyszłość e-grocery

Niedługo (o ile w momencie gdy to czytasz już tego nie wprowadzili) na bardzo znanej platformie allegro będzie możliwe kupienie jedzenia od restauracji, w ślad za tą platformą pójdzie wiele innych przez co korzystanie z usług e-grocery będzie jeszcze prostsze i jeszcze powszechniejsze.

Jakie są zalety korzystania z e-grocery?

1. Przede wszystkim to wiele z nas nie ma aktualnie innego wyjścia, lub jest skazana na własne zdolności kulinarne, które nie każdy posiada.

2. Jest to bardzo proste i bardzo wygodne, co opisałem wcześniej.

3. Kupowanie posiłków w sposób zdalny jest bezpieczne i ryzyko zachorowania w ten sposób na koronawirusa jest zerowe.

4. Takie transakcje są niemal zawsze legalne, gdyż płatności kartą nie da się ukryć więc sprzedawca jest zmuszony dopełnić własnych podatkowych formalności.

e-grocery

Powiązane artykuły