Home Zdrowie Lekka kolacja – o czym pamiętać?

Lekka kolacja – o czym pamiętać?

by Agata Kubiak
Lekka kolacja

Lekka kolacja – kolacja to nasz ostatni posiłek w ciągu dnia. Postarajmy się więc przygotować na nią coś pysznego, aby przyjemnie zakończyć cały mijający dzień.

zdrowa kolacjaPamiętajmy jednak, by nie przejadać się na wieczór, ważne jest by kolacja była lekka i mała.

To co zjemy wieczorem wpłynie nie tylko na nasze samopoczucie ale także na jakość naszego snu i wypoczynku, a tym samym na kolejny poranek i energię na cały następny dzień.

Warto  zastosować się do powiedzenia: „Śniadanie jedz jak król, obiad jak książę a kolację tak jak żebrak”.

Lekka kolacja – to znaczy jaka?

słonych przekąsekKolacja lekka to na pewno kolacja lekkostrawna. Co wybrać na nasz posiłek by właśnie taka była?  Zdecydowanie nie może to być pizza, hamburgery czy jakikolwiek fast food. Wybrane przez nas danie powinno być nie tylko lekkostrawne, ale również nasycające nas na długi czas oraz pełnowartościowe.

słodkie przekąskiPlanując listę zakupów najlepiej uwzględnić na niej źródła białka, kwasów tłuszczowych oraz dużą ilość świeżych warzyw i owoców np banany.

Owoce są wprawdzie posiłkiem kontrowersyjnym, gdyż wiele osób uważa, iż nie należy jeść ich wieczorem. Większość dietetyków jednak neguje ten pogląd i uznaje do za mit.

Oczywiście planując kolację należy brać pod uwagę również nasze upodobania smakowe, tolerancję na dane produkty oraz ewentualne choroby i schorzenia.

Czy jedzenie kolacji jest zdrowe?

Na to pytanie istnieje tylko jedna odpowiedź. Oczywiście, że tak.

dietetyczna kolacjaNa to czy kolacja jest zdrowa oprócz ilości i jakości spożywanego jedzenia, bardzo ważny wpływ ma również  godzina, o której zjadamy nasz ostatni posiłek.

Jeszcze do niedawna panował mit nakazujący zjedzenie kolacji  najpóźniej do godziny 18.00. Obecnie zaleca się, by kolację jeść mniej więcej 2-3 godziny przed snem.

Zjedzenie kolacji zbyt wcześnie lub opuszczenie tego posiłku jest zazwyczaj praktykowane przez osoby, które chcą zredukować swoją masę ciała. Praktyka taka może jednak przynieść zupełnie odmienne efekty.

Organizm pozbawiony pożywienia może tłustych dań mięsnychzachować się zupełnie odwrotnie i wręcz zamagazynować niechcianą tkankę tłuszczową.

Ponadto nasz metabolizm może się rozregulować.  Istnieje także duże ryzyko, że nagle zgłodniejemy i zaczniemy wędrówki do lodówki.

Ostatni posiłek zaserwowany naszemu organizmowi zbyt późno to natomiast niemal zagwarantowane problemy z zaśnięciem. Organizm obciążony będzie trawieniem, a my będziemy odczuwać dyskomfort i uczucie pełności.

Panuje także przekonanie, szczególnie wśród wierzeń naszych dziadków i babć,  że zarówno zbyt wczesne zjedzenie kolacji, jak i jej późna pora powoduje koszmary.

dietetyczną kolacjęMała, lekka kolacja zjedzona o 2-3 godziny przed snem pozwala organizmowi na spokojne i prawidłowe jej strawienie, nie obciąża metabolizmu, nie wywołuje ssania w żołądku. Dzięki temu śpimy spokojnie i jesteśmy wypoczęci.

O konieczności jedzenia kolacji niech świadczą też słowa, które często powtarzają rodzice dzieciom: „Zjedz kolację, bo inaczej przyśnią ci  się cygany/czarownice/potwory. Czy ktoś z nas nie usłyszał kiedyś tego zdania?

Które produkty warto zjeść na lekkostrawną kolację?

dietetyczną kolację

dietetyczną kolację

Powyżej wskazane zostało, że kolacja powinna być zbilansowanym posiłkiem i zawierać białka, kwasy tłuszczowe, witaminy i minerały.

Doskonałymi produktami na ten posiłek będą:

natką pietruszki– jajka,

 – delikatne mięso np. kurczak, królik, indyk,

 – chude twarogi i serki kanapkowe,

 – warzywa zarówno surowe np. w postaci sałatek lub gotowane na parze, czy też zupy krem,

 – delikatne kasze np. manna czy jaglana,

 – chude ryby.

Pomysły na pyszną i lekką kolację

zdrową kolacjęTo czy nasz posiłek będzie bardzo wyszukany czy będą to proste kanapki zależy od naszej kondycji danego wieczora. Oczywiste jest, że gdy nasz dzień był bardzo ciężki możemy nie mieć ochoty na długie stanie w kuchni i wymyślanie skomplikowanych dań.

Pełnowartościowy posiłek nie musi być bardzo wyszukany i pracochłonny.

Poniżej kilka propozycji na smaczną kolację:

zupa krem z białych warzyw,

lekki posiłek– omlet z łososiem wędzonym i warzywami np. cukinią,

 – kanapki z szynką, pomidorem i sałatą,

 – krewetki z grzanką i pomidorem,

 – kanapka z z serkiem twarogowym, bananem i miodem,

– jaglanka z pomarańczą,

 – sałatka z kaszy bulgur z pomidorem i ogórkiem.

Smacznego i miłych snów.

Co pić do lekkiej kolacji?

chude mięsoTemat lekkostrawnej i smacznej kolacji to nie tylko pytanie co zjeść, ale również jaki napój do niej wypić.

Ogólnie proponowanym i zalecanym napojem do spożywania w ciągu całego dnia jest woda. Oczywiście o niej nie należy zapominać. Dobrze  jest jednak urozmaicić sobie kolację również o kwestię napitku.

Po całym dniu, do smacznego jedzenia warto pomyśleć o wypiciu kubka czegoś ciepłego. Niezastąpiona będzie tutaj pyszna i aromatyczna herbata, najlepiej czarna z dodatkami,  czerwona czy rooibos. Najlepiej by nie była ona zbyt mocna.

cukry proste Miłośnicy i amatorzy ziół, a także osoby ze schorzeniami układu pokarmowego mogą sięgnąć po miętę, melisę, rumianek. Zioła te ukoją nerwy, dobrze zadziałają na nasze trawienie.

Nie zalecane jest natomiast wieczorne picie kawy i zielonej herbaty. Ta ostatnio nieodpowiednio zaparzona może zbytnio pobudzić nas do działania, a nie wyciszyć organizm.

Kolacja jest tak samo ważnym posiłkiem jak śniadanie i obiad. Opuszczanie jej nie przynosi korzystnych efektów dla organizmu.

Jedzenie jest przyjemnością, więc nie odmawiajmy go sobie również wieczorem. Pamiętajmy natomiast,  ze najlepsze efekty przynosi zjedzenie pożywnej ale lekkiej kolacji.

Powiązane artykuły